Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
03.09.2015 17:31 - Кандидат кмет от БСП за Ямбол
Автор: 1997 Категория: Регионални   
Прочетен: 424 Коментари: 0 Гласове:
0



Инж. Мариета Сивкова:Проблемите на хората са приоритет на местната власт.Жителите на Ямбол заслужават компетентно и открито управление, казва кандидатът на БСП за кмет на общината
Интервю на Ина Михайлова
Дума 4. Септември 2015 , брой: 204
Инж. МАРИЕТА СИВКОВА е родена в Ловеч. Завършила е Математическата гимназия в родния си град. През 1989 г. завършва "Геодезия, фотограметрия и картография" във ВИАС. Има 18 години стаж в администрацията на община Тунджа, от които 5 години като зам.-кмет по строителството и териториалното устройство. Член е на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. През 2008 г. завършва второ висше образование в БСУ, специалност "Счетоводство и контрол". Общински съветник е от групата на БСП в Ямбол. Член e на две комисии - по бюджет и финанси и по териториално развитие, строителство и транспорт. Омъжена, с две деца и един внук.
 

"Ще премахнем таксите в детските градини и ясли"
 

- Г-жо Сивкова, какви качества са необходими, за да бъде един кмет успешен?
 - За да е успешен, кметът преди всичко трябва да е позитивен, добронамерен и работохолик. Трябва да е изключително компетентен относно работата на общинската администрация, да знае как функционира, да е наясно какви са механизмите за решаване проблемите на хората и в същото време да познава добре общината и нейните "горещи точки".
 - С какво от управлението на Ямбол не сте съгласна?
 - Ямбол е хубав град за живеене, но му трябва добро управление. През последните 8 години такова липсваше. Ресурсите на общината не се използват оптимално. Така възможностите за създаване на по-добра среда на живот остават нереализирани. На Ямбол е нужно управление отворено към хората, компетентно, добронамерено, което знае как правилно да разпределя финансовия ресурс в полза на гражданите. Жителите на общината го заслужават. Затова съм категорична, че е нужна промяна в посоката за развитие на града. В последните години сме свидетели на некомпетентно, неефективно и дори вредно за гражданите управление, което харчи парите ни от данъци, за да покрива основно грешките си по европейските проекти.
 - Преди време сигнализирахте за забавяне в изпълнението на три европейски проекта на обща стойност 100 млн. лв. Какво се случва с тях?
 - Ситуацията сега е почти същата като преди повече от два месеца. Най-големият проект е водният цикъл на Ямбол. По него трябва да се доизгради канализация и да се рехабилитира водопроводната мрежа на кв. "Каргона". Проектът е в застой и няма развитие, каквото трябва да има, за да приключи работата в срок. Проектът за НАР "Кабиле" и Безистена все още е спрян и по него няма движение. Наскоро бе възстановена работата по проекта за реконструкция на центъра и продължава разкопаването на централните улици. Разбирам, че намерението на сегашната власт е непосредствено преди изборите да се режат лентички, но се съмнявам, че ще успеят да приключат. Остава неудобството за гражданите, което продължава месеци наред.
 - Ако бъдете избрана за кмет на Ямбол, какво ще е първото, което ще направите за града?
 - Две са задачите, които ще реша, преди да започна да изпълнявам програмата си за управление. Първата е промяна в управленския екип. Втората - основна ревизия на договорите по европейските проекти и на всички договори с висока стойност, които са за инфраструктурата на града. Проверката ще покаже какви действия трябва да се предприемат, за да се оправи батакът, създаден от сегашното управление.
 В средносрочен план основен приоритет е осигуряването на достойни доходи на хората чрез заетост. Трябва да се привлекат повече инвестиции с цел развитие на производството. Ямбол има икономически и индустриални зони, в развитието на чиято инфраструктура е необходимо общината да инвестира, за да ги направи по-привлекателни за бизнеса. Нужно е администрацията да стане по-дружелюбна и по-прозрачна към инвеститорите. Ще се формират екипи, които да работят за по-бързо придвижване на документацията и реализация на инвестиционните намерения. Една от функциите на общината е да съдейства на местния бизнес, за да се развива и да инвестира в града, и в същото време да привлича външни инвеститори, които да откриват производства. Това е начинът за повишаване на доходите и подобряване на живота.
 - Как виждате реализацията на европейските средства?
 - На Ямбол са предоставени 25 400 000 лв. за периода до 2020 г., за които общината ще разработва проекти и като междинно звено ще ги оценява и реализира. Предоставените средства от европейски програми ще се използват за решаването на проблемите на града, а няма да се усвояват самоцелно. Със средствата от ОП "Региони в растеж" ще се решат основни инфраструктурни проблеми. Река Тунджа е гръбнакът на града. Зоната около нея ще се превърне в привлекателно място за отдих. В момента тя е голямо блато. Ще се реши проблемът с възстановяването на Младежкия дом, който е язва в реконструирания и възстановен градски парк. Разширяването на емблематичната за Ямбол зала "Диана" и възстановяването на градския стадион са важни задачи. Нужно е да се изгради градски плувен басейн. Има проблеми, които спокойно и отговорно могат да се решат с европейските средства.
 - Участвала сте в реализацията на много инфрастуктурни проекти, финансирани от ЕС. Сигурно имате богат опит, който ще е изключително полезен на общината?
 - Дълго време работих в администрацията на община Тунджа и пет години бях зам.-кмет по строителството и териториалното развитие. Изработили сме и сме реализирали доста инфраструктурни проекти. Един от тях, на който бях ръководител, имаше изключително положителен ефект. Възстановихме и ремонтирахме 11 читалища в 11 населени места в община Тунджа. Превърнахме ги от порутени сгради в средища на културата. Възстановихме традициите на хората в съответните общности и региона. Сигурна съм, че проектът, в който бяха вложени близо 5 млн. лв., ще покаже във времето добра устойчивост. Този проект е положителен пример за успешно инвестиране на европейски средства за целия Ямболски регион. Такива проекти ще реализираме и в Ямбол - устойчиви и с дългосрочен ефект.
 - Сегашният кмет и неговият екип отворени ли са към проблемите на гражданите?
 - Сегашният кмет няма приемен ден, не дава пресконференции, не работи с медиите, не приема общински съветници. Местната власт трябва да е близо до хората, да има публичност, откритост, прозрачност в работата й, да взаимодейства с медиите и да се допитва до гражданите за решаване на основни проблеми. Тези неща в момента ги няма. Кметът е недостъпна институция, а на гражданите не се подава почти никаква информация. Единственото, което достига до тях, е по време на сесиите на общинския съвет, и то благодарение на нас, опозицията, които поставяме ясни въпроси и търсим отговори.
 - Каква политика ще следват общинските съветници от БСП в бъдещото управление на града?
 - Винаги сме се старали да поставяме ясно проблемите на града пред управляващите, да показваме грешките в техните решения и да искаме обяснения защо нещата не се случват така, както е най-добре за нашите съграждани. Такава ще е нашата политика и през следващия мандат. Гарантирам, че едно ляво управление ще превърне общината в социално ангажирана. Функциите на местната власт не са само административни. Трябва да се помага както на бизнеса, така и на социално слабите и на хората в неравностойно положение. Масово нашите съграждани не живеят добре. На първо време това, което общината може да направи за най-малките, е да осигури безплатна млечна кухня, което ще бъде облекчение за майките. Ще премахнем таксите в детските градини и ясли.
 - Възможно ли е?
 - Разбира се! Числата в бюджета показват, че това е възможно, стига да има воля и да е приета политика за облекчаване на младите семейства. Има възможност общинската спортна база да се ползва безплатно от учащите. Ще създадем Солидарен фонд за финансиране на скъпоструващи лечения и лично ще дарявам всеки месец половината от заплатата си за този фонд. Има поле за действие, което да накара хората да почувстват общината като своя, а не тя да е недостъпна институция за тях.
 - Има ли перспектива за младите хора в Ямбол?
 - Младите хора бягат там, където се чувстват по-добре. Нашата задача е да ги задържим. Ямбол е от градовете, от които младите искат да си тръгнат, защото не виждат перспектива. Предлагам общината да засили ролята си на работодател под формата на развитие на общински предприятия. Това е една от нишите, в които ще работим. Друга посока е пълно съдействие на инвеститори, които искат да вложат средства в развитието на различни производства. Трябва да предложим избор на  образованите млади хора, които са учили навън, но искат да се върнат в Ямбол. Тези добри намерения изискват изключително много работа и могат да се реализират единствено от компетентен и добър екип. Засега не виждам такъв в община Ямбол и сме длъжни да променим това.
 - Как ще спрете обезлюдяването на района - сериозен и болен въпрос не само за тази, но и за други български общини?
 - Икономиката, развитието на производството и успешното партньорство между държавата, общината и бизнеса са най-верните пътища в търсенето на решение на проблема, който е изключително сериозен. Качествената общинска администрация, добрият кметски екип трябва да е в "топла връзка" с бизнеса и с хората, които създават работни места, които осигуряват производството, за да се търси общо решение. Една общност сме - ако не си помагаме и всеки със своите възможности не допринася за общото благо, няма как да очакваме, че ще се развиваме добре занапред.
 




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3068239
Постинги: 3519
Коментари: 2407
Гласове: 1313
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930