
Дума, четвъртък, 18 Ноември 2021
автор:Юри Михалков
Третите парламентарни избори тази година се оказаха пълен провал и за нашенската социология, а не само за някои партии.
Най-напред перфектно точни те бяха в неточността на избирателната активност - преди изборите предричаха над 50 процента активност, дори 58%, а тя едвам додрапа до 40,5. Това е най-ниската избирателна активност от трите парламентарни вота за 2021 г. Направо да се чудиш в какво са се целели социолозите или с какъв мерник са го правили.
Второ, пак с прецизна точност те не улучиха победителя. Всички предизборни прогнози вещаеха, че ГЕРБ-СДС ще остане начело, но там се оказа "Продължаваме промяната". И ако процентите за ГЕРБ-СДС бяха що-годе верни, то в резултата за ПП социологията направо катастрофира челно. Разликата между крайния и прогнозния резултат за ПП стигна 10 процента. Това вече не е просто статистическа грешка или допустима неточност, която се дължи на внезапно нахлули промени на нагласите в 12 без 5. Това е кривогледство на прогнозата. Нашенската социология приличаше на стрелец, който стреля доста встрани от кръга на мишената, камо ли да удари поне петицата. Да се чуди човек защо изобщо са се захванали с прогнози. Освен ако не искат да се наложат като политически шамани.
Кривоглед ѝ беше мерникът и за местата от 2-рото до 4-тото. Някои слагаха победителя ПП чак на третото място, а на второто БСП. Като истински шампион по неточност родната социология не улучи четвъртото място на БСП. При това и там разликата между прогнозните и крайния резултат набъбна до прогнозно срамните 6 процента. Тия социолози да не са се целели в съседни мишени?
Не улучиха електоралните разбирачи и за ДПС. С изрядна неточност някои ги бяха смъкнали чак на последно място от влизащите в парламента партии, а те взеха, че изместиха БСП от третото място.
И накрая "Демократична България". Повечето разбирачи ги слагаха четвърти, ама на нашумялата градска десница нещо не ѝ хареса това нелошо все пак място и предпочете предпоследното. При това и там разликата в прогнозните и крайните проценти също трябва да предизвика изчервяване на социолозите - 4 процента.
Социологията изследва нагласите на електората. С високата точност на неточностите нашенските изследвачи да не са ги проучвали с еРекторална методика? Да прецакат едни, а да коткат други с намигане на процентите.
Ако потърпевшите от социологическите агенции си потърсят обратно парите заради некачествената работа, социолозите май ще трябва да си потърсят място в бюрата по труда. Е, няма да останат на улицата, очевидно рамо ще им дадат медии като агенция ПИК например, според която парламентарният вот е фалшифициран, след като крайните резултати за партиите не били съвпаднали с прогнозните. След като безпристрастната машина се е осмелила да коригира кривогледите прогнози на обществените шамани.
За политическо шаманство обаче претендират не само социолози и медии, а и някои политолози. Преди балотажа те се целят не в партии, а право в президента Румен Радев. "Вървим към полупрезидентска република, без това да е съвместимо с Конституцията на страната", стреля доцент Антоний Гълъбов, който прави това постоянно. Но и при него, както и при социолозите, или мерникът е изрядно крив, или той с прецизна точност е улучил грешната мишена.