Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
08.01.2021 19:04 - „Майдан” във Вашингтон.Тълпа нахлу в Конгреса на САЩ. За последно недоволни са прониквали в Капитолия през 1814 година
Автор: 1997 Категория: Политика   
Прочетен: 938 Коментари: 3 Гласове:
2


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

Дума, 08 Януари 2021

Привърженици на действащия президент на САЩ Доналд Тръмп нахлуха в Конгреса на 6 януари, когато там течеше традиционното заседание на двете камари за официалното утвърждаване на изборната победа на новоизбрания президент. Тръмпистите бяха окуражени както от изявленията на досегашния държавен глава, така и от опитите на съпартийците му на Капитолия да оспорят победата на Джоузеф Байдън. Заради нахлулата тълпа законодателите бяха евакуирани, а самото заседание бе прекъснато на два пъти. При сблъсъците бяха убити четирима души, десетки бяха ранени. Светът изпадна в шок от случващото се във Вашингтон.

Действащият президент на САЩ Доналд Трамп обяви, че на 20 януари ще извърши предаването на властта, макар да не е съгласен с резултатите от президентските избори на 3 ноември. Съобщението, оповестено в Туитър от помощника му Дениъл Скавино, дойде след драматично заседание на Конгреса на САЩ за официалното потвърждаване на президентската победа на Джозеф Байдън, което бе спирано и съпроводено с невиждани размирици в столицата и в сградата на Капитолия, включително с ранени и загинали. То бе излъчено директно от телевизиите в страната. 

Извънредността на едно рутинно заседание

Заседанието в Конгреса на 6 януари не беше обичайната формалност, както през предишните години, тъй като Тръмп все още не признава поражението си на изборите и изисква проверка на изборните резултати. Срещата на законодателите трябваше да сложи край на дебата за това кой ще бъде следващият ръководител на американската администрация.

Съвместното заседание на Камарата на представителите и Сената започна на 6 януари (сряда), а приключи през нощта в четвъртък. То бе прекъсвано на два пъти от възражения на съпартийците на Тръмп относно резултатите от изборите в няколко щати. В сряда конгресменът републиканец Пол Госар от Камарата на представителите се обяви против одобряването на резултатите от изборите в щата Аризона и подаде възражение заедно с 60 свои колеги. В Аризона Джо Байдън е получил 10 000 гласа повече от Тръмп. Съдилищата отхвърлиха 8 дела на републиканците, които се опитаха да оспорят победата на бившия вицепрезидент в Аризона.  В четвъртък, след полунощ местно време, републиканците подадоха второ възражение, този път срещу одобрението на президентските избори в щата Пенсилвания. Инициатор беше конгресменът републиканец Скот Пери, подкрепен от 80 колеги. Сенаторът Джош Хоули от щата Мисури също се изказа в негова полза. И в двата случая възраженията бяха отхвърлени както от Сената, така и от Камарата на представителите. При това против гласуваха не само законодателите от Демократическата партия, но и съпартийци на Тръмп.

Заседанието се проточи два дни, защото бе прекъснато за няколко часа, след като поддръжници на Тръмп, събрали се на многохиляден марш в негова подкрепа, нахлуха в сградата на Капитолия, пробивайки полицейските кордони. Така отделните дебати в Сената и Камарата на представителите бяха възобновени едва след 20:00 ч. местно време (03:00 ч. българско време в четвъртък). А двете камари на Конгреса се върнаха към съвместното си заседание малко преди полунощ (07:00 ч. българско време в четвъртък).

Погромът срещу Капитолия

Нахлуването стана в момент, когато двете камари поотделно обсъждаха възраженията, преди да се съберат на съвместно обсъждане и да изразят становището на мнозинствата си. В историята на САЩ подобни възражения са били разглеждани от Конгреса само два пъти: през 1969 и 2005 г. И в двата случая те бяха отхвърлени.

Американски журналисти подчертават, че за последен път странични хора са прониквали в Капитолия по време на Американско-британската война през 1814 година. Тогава всичко завърши с палежа на сградата, която е един от основните символи на американската демокрация.

Поддръжниците на републиканците се бяха на събрали на Капитолийския хълм на многохиляден "Марш за спасение на Америка". Действащият президент, говорейки на митинга, призова законодателните органи на Конгреса и щатите да реформират избирателната система възможно най-скоро. Той също така нарече последните избори "най-корумпираните избори в историята, вероятно в света".  Почти веднага след изказването му започнаха възраженията на републиканците в Конгреса. В хода на дебата лидерът на демократичното малцинство в Сената Чък Шумър обвини колегите републиканци, оспорващи победата на Байдън, в опит за преврат. Тогава отвън се намесиха поддръжници на Тръмп. Някои от тях се втурнаха към Капитолия и след кратки сблъсъци с полицията успяха да пробият кордоните и след това да влязат в сградата. Те успяха да проникнат не само в заседателната зала на Сената, но и в кабинетите на отделни законодатели, включително на председателя на Камарата на представителите Нанси Пелоси, една от най-непримиримите критички на Тръмп. Вътре в Конгреса се случиха няколко сблъсъка между служители на реда и нахлулите лица, протестираща жена бе ранена с огнестрелно оръжие и почина по-късно в болницата, тя се оказа ветеранката от армията Ашли Бабит.

Всички законодатели бяха изведени от сградата на Конгреса, без да пострадат. В хода на евакуацията им беше казано да си сложат противогази. Вицепрезидентът Майкъл Пенс не напусна Капитолия.

Един от първите, които отговориха на ситуацията, беше Тръмп, който в Туитър призова поддръжниците си да изразяват недоволството си мирно. 

От своя страна, Байдън в телевизионното си обръщение към нацията нарече случващото се в столицата "не протести, а въстание". Той също призова настоящия президент незабавно да прекрати онова, което той нарече обсада на Капитолия. След това Тръмп още веднъж поиска протестиращите да се разпръснат, а също така разпореди изпращането на американски войски от Националната гвардия във Вашингтон. Пентагона бе обявил, че около 1800 гвардейци ще помогнат за възстановяване на реда, а властите в близките щати Вирджиния и Мериленд заявиха, че ще изпратят още няколкостотин войници и полиция в столицата.

Междувременно властите на Вашингтон обявиха налагането на полицейски час в града, който започна да действа от 18:00 (01:00 четвъртък българско време) и ще продължи до 06:00 (13:00 българско време) на 7 януари. Както поясни кметицата на града Мюриъл Баузър, на улиците могат да бъдат само онези, които са получили специално разрешение, както и спешните работници и акредитирани журналисти. Забраната важи и за шофиране. По-късно тя удължи полицейския час до 21 януари.

Стана ясно, че служители на Сената са успели да спасят по време на евакуацията бюлетините на Избирателната колеги. Те са успели да вземат бюлетините на членовете на Избирателната колегия, гласували на 14 декември за демократа Джо Байдън, съобщи сенаторът Джеф Мъркли (демократ от щата Орегон), цитиран от ТАСС. "Избирателните бюлетини бяха спасени от заседателната зала на Сената. Ако нашият квалифициран персонал не ги беше взел, те щяха да бъдат изгорени от бунтовниците", пише той.

Нормализиране на положението

В сряда около 17:00 часа (полунощ в четвъртък българско време), полицията и специалните части започнаха да изтласкват протестиращите от стълбите на Капитолия. По това време много от привържениците на Тръмп бяха напуснали помещенията на Конгреса, докато някои от тях бяха задържани в сградата. Съобщава се за ареста на най-малко 50 души. Още преди да се стъмни, цялата зона пред Капитолия беше освободена от протестиращи. Полицията е използвала сълзотворен газ.

След нормализирането на ситуацията депутатите възобновиха прекъснатото заседание около 20:00 ч. местно време (03:00 българско). 

Малко след като силите на реда възстановиха контрола над Капитолия, Тръмп разпространи нов туит с видео, в което се обръща към своите последователи като "велики патриоти" и продължава да лансира теорията, че изборите са му откраднати. По тази причина профилът му в Туитър бе блокиран за 12 часа. Туитър, Ютюб и Фейсбук свалиха видеоклипа заради подстрекаване към насилие и лансиране на тезата за изборните измами.

Някои политици заявиха, че след предотвратения "опит за преврат" са били задължени да възобновят срещата "в името на американската и световната демокрация". Лидерът на мнозинството в Сената Мич Макконъл обвини своя съпартиец Тръмп за подбуждане към размирици. Републиканският губернатор на щата Върмънт Фил Скот заяви, че Тръмп трябва да се оттегли поради случилото се или да бъде отстранен от длъжност.

Доналд Тръмп забрани на ключов съветник на вицепрезидента Майк Пенс да влиза в Белия дом, заради отказа на Пенс да отмени резултатите от президентските избори, съобщи телевизия NBC. Става дума за началника на вицепрезидентския кабинет Марк Шорт, който консултира Пенс по преброяването на гласовете на колегията. 

Брожения срещу държавния глава

Помощникът на президента по националната сигурност Робърт О"Брайън обмисля да подаде оставка след вълненията във Вашингтон, съобщи Си Ен Ен. Същото планира и заместникът му Матю Потингър, както и помощникът на президента за политическата координация в Белия дом Кристофър Лидъл. По-рано подаде оставка Стефати Гришам,  началничка на кабинета на първата дама на САЩ Мелания Тръмп. Преди този пост тя бе говорителка на Белия дом. 

Междувременно бе открито и обезвредено взривно устройство в сградата на Националния комитет на Републиканската партия на САЩ във Вашингтон, съобщава "Ню Йорк Таймс". Извършена бе евакуация и на намиращата се недалеч сграда, в която се намира централата на Демократическата партия.

Редица членове на Републиканската партия на САЩ, включително настоящи служители на администрацията на Доналд Тръмп и членове на Конгреса, са готови да обсъдят възможни сценарии за отстраняването на държавния глава от власт след безредиците във Вашингтон на 6 януари. Това съобщи в четвъртък информационният портал Axios, позовавайки се на източници в партията. Причината е, че оставането на Тръмп на власт за още две седмици преди встъпването в длъжност на Джо Байдън може да доведе до нови вълнения и сблъсъци. Влошаването на конфронтацията ще се отрази негативно на отношението не само към все още действащият президент, но и към Републиканската партия като цяло, смятат нейни представители. Като възможни варианти за действие неназовани представители на републиканците посочват процедурата за импийчмънт, но за нея очевидно няма да има достатъчно време. Друг начин за отстраняване на Тръмп може да бъде приемането на 25-та промяна на конституцията на САЩ, която позволява оставката на държавния глава, ако бъде поискана от вицепрезидента и повечето ръководители на органите на изпълнителната власт. Този път обаче изисква подкрепа от вицепрезидента Майк Пенс. Конгресът може също да обяви вот на недоверие на Тръмп, но тази стъпка няма да даде забележими практически резултати отбелязва порталът.

Представители на Демократическата партия в Конгреса на САЩ призоваха Пенс да предприеме действия за отстраняване на Тръмп от властта след размириците. Телевизия Си би ес (CBS), позовавайки се на свои източници, съобщи, че членовете на кабинета на Тръмп също обсъждат възможността да го отстранят от власт. Някои представители на Републиканската партия вече открито разкритикуваха действията на президента, които според тях са предизвикали щурма на сградата на Конгреса.

Бившият президент на САЩ Джордж Буш заяви, че по този начин се оспорват изборите в банановата република, а не в демократичните САЩ. "С Лора (Буш) наблюдаваме с ужас погромите, които се случват в нашето правителство, тази гледка е ужасяваща и смущаваща. Така се оспорват резултатите от изборите в банановата република, а не в нашата демократична република", каза Буш в изявление.

Светът осъжда

Световните лидери осъдиха щурма на Капитолия, изразявайки разочарование от хаоса в държавата, на която някога са разчитали за глобално лидерство. "Позорни сцени в Конгреса на САЩ", написа в Туитър британският премиер Борис Джонсън. Според него сега е особено важно предаването на властта да стане "мирно и почтено". Германската канцлерка Ангела Меркел заяви, че е "разгневена и натъжена" от случилото се и изрази съжаление, че Тръмп отказва да признае изборното си поражение. "Основно правило на демокрацията е, че има победители и победени", каза Меркел, според която Тръмп носи част от отговорността за нахлуването на негови привърженици в Капитолия.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също настоя за приемане на изборните резултати, наричайки погрома в Конгреса "шокиращи сцени". Агенция ТАСС посочва, че коментарът е първото мнение от страна на Алианса за вътрешното положение във водеща държава членка от началото на века.

Председателят на Европейския парламент Давид Сасоли осъди сцените в Капитолия, върховният представител по външната политика на ЕС Жозеп Борел написа: "Американската демокрация е под обсада; резултатите от изборите трябва да бъдат уважавани". Бившият шведски премиер Карл Билд определи безредиците като "нищо по-малко от въстание", а бившият президент на САЩ Джордж Буш нарече събитията в Конгреса "бунт".

Нарцистичността на Доналд Тръмп и неяснотите при преброяването на гласовете на избори са причините, накарали американците да излязат на улицата, коментира председателят на Комисията по външна политика на руския Съвет на федерацията Константин Косачов. Според него САЩ вече не могат да налагат на никого курс на демокрация: "Празникът на демокрацията приключи. Това е дъното, казвам го без сянка на злорадство. Америка вече не очертава курс и следователно е загубила правото да го определя. И още повече да го налага на другите", написа Косачов на страницата си във Фейсбук. Депутатът смята, че "американската демокрация очевидно куца с двата крака", тъй като "този път губещата страна има повече от достатъчно основания да обвинява победителите във фалшификации". От друга страна "нарцистичността, ексцентричността и авантюризмът на Тръмп, играещ като непреклонен привърженик на курса, стоящ на капитанския мостик на потъващ кораб", също са мотивирали излизането на граждани на улиците. "Америка е разделена наполовина, равни по сила половини винаги ще оспорват резултатите от гласуването не в тяхна полза", смята Косачов.

Политологът Фьодор Лукянов обаче е убеден, че събитията в Конгреса ще доведат до консолидация сред американския политически елит. Директорът на Международния дискусионен клуб "Валдай" коментира, че случилото се е толкова плашещо, че на първо време ще доведе до консолидация, включително сред привържениците на Тръмп, за да не се изпусне положението извън контрол. Лукянов е убеден, че безредиците няма да доведат до развитие на протестното движение и дори Тръмп да продължи с призивите към хората да оспорват резултата от изборите, това няма да срещне подкрепа от никоя част на политическата класа.

В САЩ социалните мрежи предупреждават за предстоящ преврат, коментира размириците в Капитолия за Нова тв Бойка Попова, основателка на българско училище във Вашингтон. В групите, в които членувам, се говорят много неща, включително и за преврат, който предстои да настъпи. Това, което ме безпокои, че се налага една огромна цензура от Фейсбук, посочи Попова. Според журналиста Евгени Веселинов организацията на протестите от привържениците на Тръмп се е случвала основно в социалните мрежи. Имало е и българи, които са участвали в щурма в Конгреса на САЩ, категоричен беше той. Изборите са предизвикали разделение както между американците, така и между българите, които живеят там, категоричен е Веселинов. "Напрежението е осезаемо и хората се притесняват", подчертава и Бойка Попова. Тя съобщи за информация, според която Тръмп е във военна база в Тексас. Българката е на мнение, че недоволството ще ескалира: "Ще има размирици, защото хората в групите коментират, че са готови да хванат оръжието. Разочаровани са, че Тръмп не дава сигнали и иска всичко да мине по мирен път", уточни Бойка Попова.

Заради размириците във Вашингтон МВнР посъветва българите в федералния окръг окръг Къламбия да не излизат извън домовете си.

 




Гласувай:
2



1. 1997 - Зле прикрито задоволство. Дума, 08 Януари 2021 автор:Георги Георгиев
08.01.2021 19:26
Събитието във Вашингтон беше случайно,но закономерно.Можеше да се случи във всеки един ден преди или след инаугурацията на следващия американски президент.Щеше да се случи и ако избраният президент на САЩ се казваше Доналд Тръмп,а не Джо Байдън.Атмосферата за това беше подгрявана цяло лято.
Не беше нито опит за преврат на "гротескни фашисти",нито метеж на "криминални бунтовници".Думата "фашизъм" достигна опасни нива на девалвация.
Нито протестиращите,нито полицията очакваха да направят това,което направиха.Но то се случи.Това са неизбежностите на историческия процес.А нашето проклятие е да го изживеем.
Двукратният носител на "Пулицър",американката Барбара Тъкман,е автор на една от най-известните фрази в историческата литература: "Никой не искаше война,войната беше неизбежна".Америка изглежда навлиза в нова фаза на гражданското противопоставяне,което всъщност докара Тръмп на власт.
Да,един от виновниците за онзиденшните събития,човекът,който подкокороса десетки хиляди да тръгнат на поход към Вашингтон,е симптом,а не причина за случващото се.Както и изборът на Байдън,именно,конкретно на Байдън,е симптом на същото явление.Залезът на нашия хегемон.
Притеснени ли сме наистина за случващото се в САЩ или се опитваме да прикрием с куртоазни изрази злорадството си? Според световната преса,станало е нещо невъобразимо,срамно,САЩ са заприличали на страна от Третия свят.С чувство на зле прикрито задоволство и дълбоко удовлетворение се правят сравения с всички онези "цветни" и кървави революции,акуширани от американците.Значи в Тбилиси може,в Киев може,в Кайро и Триполи може,в Ереван и Минск може,в Каракас,Москва и Хонконг е просто прекрасно,а във Вашингтон не може,така ли? Това е масовият рефрен и той предизвиква истерични реакции,защото е автентичен.Защото,както казва трагичният герой на Оливър Стоун от "Взвод" Елайъс: "Все ние се дървим на другите.Време е някой да ни го върне."
цитирай
2. 1997 - Продължение Зле прикрито задоволство. Дума, 08 Януари 2021 автор:Георги Георгиев
08.01.2021 19:28
На хегемона му се подиграват открито,призовават го да спазва демократичните правила.Плащат му със същата монета.От Русия,през Турция,към арабския свят и после през Латинска Америка до Китай.Изглежда смешно,но е страшно.Защото е началото.Както беше казал по друг повод Михаил Горбачов: "Процесс пошел"...
Тръмп трябва да понесе своята отговорност и вероятно ще му подирят сметка.Това ще е следващият акт от драмата.Американската крайна десница ще получи вожд,както вече има своята героиня - убитата в Капитолия Ашли Бабит.Бивш военен,на 35 години,участничка в четири войни.Връстница и еманация на външната политика на САЩ от края на Студената война.Има страшна символика,че точно тя е убита.
Ашли Бабит няма да стане сакрална жертва.За това са нужни медии,а те са срещу нея и нейните разгневени съратници.Всеки защитава неговата Америка.Америка,в която неравенствата са по-големи,отколкото когато и да било след Великата депресия.Америка,в която децата се раждат и вече са натоварени с дълговете на родителите си.Америка,в която богатите никога не са били толкова богати,а бедните никога не са били толкова обезсърчени.
Това е същината на конфликта и заклинанията от телевизора нямат отношение към неговото решаване.

цитирай
3. zaw12929 - ВАЖНО: осъдиха щурма на Капитолия, ...
09.01.2021 15:58
ВАЖНО: осъдиха щурма на Капитолия, изразявайки разочарование от хаоса в държавата, на която някога са разчитали за глобално лидерство. "Позорни сцени в Конгреса на САЩ", написа в Туитър британският премиер Борис Джонсън. Според него сега е особено важно предаването на властта да стане "мирно и почтено". Германската канцлерка Ангела Меркел заяви, че е "разгневена и натъжена" от случилото се и изрази съжаление, че Тръмп отказва да признае изборното си поражение. "Основно правило на демокрацията е, че има победители и победени", каза Меркел, според която Тръмп носи част от отговорността за нахлуването на негови привърженици в Капитолия.
НЕ Е З А ВЯРВАНЕ!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3058978
Постинги: 3519
Коментари: 2407
Гласове: 1312
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930