Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
18.12.2020 20:51 - Путин: Русия слезе от "нефтената игла" Дума, 18 Декември 2020
Автор: 1997 Категория: Политика   
Прочетен: 694 Коментари: 3 Гласове:
4


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg

Русия се отърсва от "нефтогазовата игла", заяви президентът Владимир Путин на традиционната си годишната пресконференция. "70 на сто от руския бюджет се формира не от нефтогазовите доходи. Това означава, че ние започваме да се отърсваме от така наречената "нефтогазова игла". Ако някой иска да ни представя още като бензиностанция, той вече няма реални основания", подчерта Путин, цитиран от ТАСС. Той все пак призна, че "зависимостта (от нефтогазовите доходи) все още е доста голяма" и този фактор трябва да се отчита. 

Насърчителна равносметка

Руският президент заяви, че докато пандемията КОВИД-19 "повдигна цунами от проблеми" по целия свят, Русия успя да се справи с нея по-добре от някои други страни. По думите му коефициентът на КОВИД-разпространението е паднал в четвъртък до 0,96, а в Москва до 0,85, а това са най-ниските равнища за една седмица. Брутният вътрешен продукт на страната се е свил с 3,6%, по-малко от този на САЩ и повечето държави-членки на ЕС, някои от които "отчитат спад от 9%". Производството в селскостопански сектор се е увеличило с 1,8%, до края на годината може да има увеличение до 2 на сто. Според него безработицата се е увеличила до 6,3%, но реалните заплати до края на годината могат да нараснат с 1,5% на сто. Малкият и средният бизнес са получили от държавата по различни канали помощ от 1 трилиона рубли (1,1 млрд евро - ред). Газификацията на селото в Русия ще върви с изпреварващи темпове, към 2025 година нейното равнище в страната ще достигне 90%, увери стопанинът на Кремъл. Той смята, че проблемите в руската икономика, породени от пандемията, може да бъдат преодолени в края на 2021 и първото тримесечие на 2020 година.

Путин е съгласен, че анимационният отрасъл изисква допълнителна подкрепа от страната на държавата и бизнеса, поколения деца са възпитавани от мултипликационните филми, създавани от руските  творчески колективи. Президентът смята, че държавата не може да влияе върху сферата на културата  посредством поръчките, но трябва да помага на тази "мека сила". 

Нивото на защита, осигурявано от руската ваксина срещу коронавируса, достига 97 на сто, припомни Владимир Путин, като каза, че това е една добра ваксина. Той изрази увереност, че сътрудничеството между западната фармацевтична компания "АстраЗенека" с Русия ще бъде добро. 68-годишният Путин сподели, че все още не се е ваксинирал, но добави, че ще го направи, когато това бъде възможно за неговата възрастова категория. Той е убеден в необходимостта от всеобща ваксинация срещу вируса. Путин призова също да не се обсъжда въпросът за това кой е виновен за появата на коронавируса, а как да се окаже помощ на хората и страните да преодолеят пандемията.

Руският президент призна, че за него няма нищо по-ценно от прякото общуване с гражданите на страната, което дава възможност да чуе мненията им по важни за Русия проблеми, предаде още ТАСС.  В началото на годишната си пресконференция днес държавният глава изтъкна, че не смята проявите от този вид за формални и им придава голямо значение. Естествено имам огромен поток от информация за събитията в страната и тя идва при мен по различни канали, но няма нищо по-ценно от прякото общуване с хората у нас, с гражданите на Руската федерация. Няма нищо по-ценно от това да чуя мнението им за това как живеем, какво ни занимава и какво трябва да направим, за да живеем по-добре, посочи Путин.

Държавният глава е сигурен, че ще има опити за намеса отвън в парламентарните избори във федерацията през септември 2021 година. Русия обаче се готви за това още отсега. "Естествено ще правят опити да се месят, през цялото време правят така. И не само в нашите избори, на практика в цял свят", каза Путин. По думите му това е "глобална политика - както бази в цял свят, така и намеса в цял свят". "Знаем това и се готвим за това", увери руският лидер. По думите му Русия ще може да даде ефективен отпор, само ако огромното мнозинство граждани на страната схванат, че това е намеса, че Русия трябва да се противопостави, че това е нещо недопустимо и Русия трябва сама да определя съдбата си. Затова нагласата на блогърите в интернет, нагласата на медиите да се защитават сами е нещо извънредно важно - това означава да браним своя суверенитет, добави Владимир Путин. Той смята, че политическата система на Русия дава възможност да се разшири спектъра на партиите, участващи в изборите. Традиционните политически партии в страната водят остри дискусии, но се придържат към патриотични позиции.

В т. нар. единен ден за гласуване, на 19 септември 2021 г., в Русия ще се състоят избори на различни равнища, включително за Държавна дума.

Провал на мултикултурализма

Европейският проект на мултикултурализма претърпя "колапс, което мнозина, призоваващи за този проект и за неговото изпълнение, бяха принудени да признаят. Но у нас той се е развил сам по себе си през вековете и ние ценим много това", каза Путин. "Културата на взаимоотношенията между представители на различни религии, между другото, не само религии, но и атеисти, се е развивала у нас от векове и затова, слава Богу, никой не допуска подобни обидни атаки срещу представители на определени религии". Според него на безсмислените обиди към чувствата на вярващите винаги трябва да се отговаря, но не и агресивно. В Русия никой не допуска обидни атаки срещу представители на различни религии, това може да унищожи страната. 

Путин заяви, че на беларусите трябва да се даде възможност спокойно да решават вътрешнополитическите въпроси без външна намеса. Той е сигурен, че белоруската опозиция се подкрепя от чужди сили. "Вече много пъти съм говорил по този въпрос. Изхождам от факта, че е необходимо да се даде възможност на белоруския народ да се справи с проблемите си в страната, да ги реши. И Лукашенко много пъти се изказа по този въпрос. Съгласен съм с него, че това трябва да се направи в спокойна, ритмична атмосфера". В същото време Путин обясни, че Лукашенко е инициирал изменения в конституцията. "Това, което виждаме сега, за съжаление е намеса, информационна, политическа, финансова подкрепа за опозицията от чужбина. Нищо добро никога не идва от чужбина."

От гледна точка на международното право Нагорни Карабах е част от Азербайджан, каза Путин. Президентът отбеляза също, че ситуацията в региона излезе извън контрол не поради външна намеса. Руският лидер припомни, че и "самата Армения не е признала независимостта Нагорни Карабах"

Русия ще продължи подкрепата за Донбас. "Ние, Русия, както подкрепихме Донбас, ще продължим да го подкрепяме. Дори ще увеличим подкрепата си за Донбас. Това важи и за подкрепа за производството, и за решаването на социални въпроси, и за инфраструктурния характер на проблемите и т.н. Така че ще продължим в тази посока". Ние без всякакво съмнение, можете да бъдете спокойни,... разбираме сложността на ситуацията, която се е развила в Донбас. И отново повтарям - не само ще продължим да помагаме по хуманитарната линия, но ще продължим да го правим и чрез пряко сътрудничество."

Защо Русия не е е агресивна държава? 

Путин определи отношенията си с президента на Китай Си Цзинпин като "бизнес и доверие". Според него Москва и Пекин имат еднакви интереси в много области. "Може би е така или може би вибрациите на лично ниво са допринесли за факта, аз имам преди всичко делови, но в същото време отношения изпълнени с доверие с президента на Китайската народна република", отбеляза Путин. 

Той заяви, че Русия е "бяла и пухкава" в сравнение със Запада: Знаете ли колко ни е военният бюджет? 46 милиарда (долара). По военни разходи Русия заема някъде шесто място в света. САЩ, Китай, Саудитска Арабия, Великобритания, Франция, Япония, всички те са пред нас. Така че кой е бял и пухкав, а кой е агресивен? Е, не ние сме агресивните".

Страната отдавна се стреми към приятелство със западните си партньори, но трябва да вземе мерки и да реагира съответно, ако не бъдат изпълнени уверенията за неразпространение на НАТО на изток, добави лидерът. Той се обърна към западните държави с цитата от цикъла съветски анимационни филми за котарака Леополд, призовавайки ги "да живеем дружно". Русия е настроена да води диалог и да постига компромисни решения със Запада и отхвърли обвиненията в агресивност от нейна страна. 

По думите му, наличието на ново хиперзвуково оръжие в Русия влия на ситуацията в света и я променя. Той заяви, че страната му работи върху "противоотрова" срещу бъдещо хиперзвуково оръжие на други страни. Работата над хиперзвуковата ракета "Циркон" практически е завършена, каза събеседникът. По думите му Байдън е говорил за готовност към диалог по (стратегическия договор) СТАРТ-3, Русия също е готова. 

Президентът призова западните страни да предоставят на Русия официалната информация за разследването на инцидента с Алексей Навални: "Ние сме готови за разследване. Ако някой има данни, че е било използвано химическо оръжие, в случая "Новичок", ние ви молим: дайте ни, ако обичате, тази информация. Ние предложихме нашите специалисти да отидат на място в Германия, Швеция, Франция и заедно с колегите на място да изяснят този проблем. Или пък ви каним да дойдете при нас, да донесете биологичния материал и поне да ни дадете официално заключение".

Президентът разкри, че с Ердоган често им се разминават мненията, но турският лидер "държи на думата и не върти опашка". Той каза още, че не дели на лоши и добри лидерите на другите страни, а работи с тях за постигането на най-добър резултат за Русия. 

Путин увери, че страната и занапред ще задълбочава сътрудничество с арабския и ислямския свят. 

10-годишният Миша от Курск се поинтересува защо другите държави "не обичат толкова Русия", тя не им прави нищо лошо. Путин отговори: "Веднага мога да кажа, че Русия е обичана в твърде много страни по света. Ако ние говорим и спорим с някакви големи чичковци и лелки, то това по правило са наши колеги. Възрастните изясняват отношенията помежду си".

Руският лидер смята, че любовта трябва да бъде в основата на отношенията както в семейството, така и между народите. 

Държавният глава разкри още, че чете на внуците си книгите на Маршак (Самуeл Маршак,  1887-1964г. е руски автор на популярни детски книги, поет, драматург и преводач - ред).

След като бяха минали два часа от пресконференцията, водещият Дмитрий Песков, който е и президентски говорител, призова журналистите с еднократни маски да ги сменя.

Руският лидер провежда годишните си пресконференция от 2001 година. Прекъсване имаше само през периода, когато той бе премиер: 2008-2012 година. Сред избирането през 2012 г. за държавен глава с 6-годишен мандат той възобнови тази практика. Най-кратката му пресконференция от 1 час и 35 минути бе първата му среща с журналистите през 2001 г., а най-дългата, продължила 4 часа и 40 минути, бе през 2008 г. От 2004 г. насам всяка пресконференция продължава поне три часа. През 2019 г. Путин говори с репортери в продължение на 4 часа 18 минути, отговаряйки на въпроси на 57 представители на медиите.

 




Гласувай:
4



1. apostapostoloff - Фасът лъже отново.
19.12.2020 06:28
96 % от руския БВП идват от износ на суровини. Русия на практика няма никакво производство. Баламосва кагебешникът тъпите руснаци, а те му ръкопляскат.
цитирай
2. zdravgr - Бвп на русия
19.12.2020 13:49
2012 - 2,21 трлн долара , 2020 1,46 трлн долара. Цифрата е относително по ниска заради инфлацията през тези 8 години. Тоест руския бвп расте само когато расте цената на петрола.
цитирай
3. dobrodan - Четял на внуците си, значи.....
19.12.2020 14:17
Дали ги е виждал тая година?
към десет верни реда ще се съберат в статията. Другото е ситен талаш.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3067107
Постинги: 3519
Коментари: 2407
Гласове: 1313
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930