Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.08.2018 19:59 - Западен експерт:Путин направи много умна крачка. В отговор на санкциите Русия купува злато и отхвърля американската валута
Автор: 1997 Категория: Политика   
Прочетен: 1241 Коментари: 4 Гласове:
3


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Дума 29. Август 2018 , брой: 167 Дмитрий Лекух РИА "Новости"
Истинските финансисти са професионално предпазливи и консервативни хора (истинските, а не онези, които тръбят за всякакви там биткойни). Затова на Запад, за разлика от нашите "либерални експертни среди", новината на агенция Блумбърг, че Русия през юли е увеличила златния си резерв, бе приета с уважение. "Путин направи много умна стъпка", заяви Джим Рикардс, автор и редактор на бюлетина "Стратегическо разузнаване". Русия е в състояние на финансова война, тя отхвърля американската валута и купува злато. Това я защитава от замразяване на доларовите активи и от санкциите", обобщи експертът.
Макар че е малко несериозно да се свеждат само до санкциите тези действия на руската Централна банка на пазара за ценни метали. Ако се вземе предвид, че стратегическият златен запас на Руската федерация се пълни стабилно и отдавна, да се обяснява това с някакви "моментна необходимост" не се получава.
"Руската Централна банка допълнително закупи 26,1 тона злато,

увеличавайки своите резерви до 2170 тона.

По този начин общата стойност на руското монетарно злато достигна 77,4 милиарда долара в края на юли", показват данните на МВФ от последния му отчет, на които се позовава агенцията.
А ето съобщение, че руският регулатор в лицето на Централната банка няма да изкупува валута на вътрешния пазар, започвайки от 23 август до края на септември. Ето това твърде знаково решение е наистина оперативно. Съгласно официалното съобщение по този начин Централната банка е постъпила така, за да се намали треската на финансовите пазари и да се повиши предсказуемостта в действията на паричните власти.
Но нещо ни подсказва, че работата не е само в това. И макар в Министерството на финансите да заявиха, че ще продължи изкупуването на чуждестранна валута в рамките на бюджетното правило, струва си да си припомним, че се обещаваше и по-нататъшно изкупуване и на американски дълг.
По същество работата стои по следния начин. В момента нашите

американски партньори стряскат със своята непредсказуемост

не само нас, но и целия свят. И изявлението на министъра на промишлеността и търговията Денис Мантуров, че Русия вече разглежда преминаването към плащания в национални валути като отговор на американските санкции, едва ли трябва да се възприема единствено като "самодейност" на този министър.
Такива дума по принцип имат висока цена. Както и тезата, че ще продължи работата по намаляването на зависимостта от чуждестранното технологично оборудване.
Осъзнаването за настъпващи тектонични промени на световните пазари стига не само до руските икономисти, но и до европейските им колеги.
Затова и разбирането, че Евросъюзът трябва да създаде независим аналог на междубанкова система за информационен обмен SWIFT, (огласено от германския външен министър Хайко Маас в интервю за в. "Ханделсбалт"), също едва ли е възникнало като "пропаганден елемент" в търговската война със САЩ. Сериозните хора като руския министър на промишлеността или ръководителя на германската дипломация не казват такива неща без сериозна предварителна подготовка и съгласуване.
В крайна сметка, става въпрос ни повече, ни по-малко за "необходимостта от засилване на европейската автономност чрез създаване на независими от САЩ платежни канали". И ако дори преди половин година такива неща не си позволяваха да говорят дори леко "маргиналните" евроскептици (според Вашингтон или Брюксел), сега за това директно призовава германският външен министър.

Светът на глобалната икономика навлиза във фаза на стратегическа нестабилност.

И може да излезе от нея в съвсем друга конфигурация - най-малкото на финансовата и икономическата система. Именно в тази връзка преформатирането на златновалутните резерви на Руската федерация и масираното изкупуване на злато от руската Централна банка изглежда напълно обяснимо. Впрочем, в това отношение ние изобщо не сме сами: много сериозни усиля в тази сфера предприема един Китай. И изобщо в сегашния си вид изглеждащата доскоро като напълно непоклатима Бретън-Уудска система започна да изглежда твърде разклатена.
Не, въпросът за "незабавния крах" на глобалната резервна валута засега, слава богу, не стои. Но и през 1986 г. и Съветският съюз изглеждаше като непоклатима крепост. А СССР бе къде по-сериозна система от доларовия стандарт.
Ходът на Централната банка бе високо оценен и от Джон Мейър, партньор на британската компания SP Angel. Според него

САЩ все по-често използват долара като оръжие,

затова инвестирането в злато е най-подходящият вариант за страни, които не искат да рискуват с инвестирането в долара.
А ето какво каза главният експерт на агенция "ФинИк" ("Финанси и икономика") Михаи Беляев: "Изкупуването на златото върви в рамките на дедоларизацията на икономиката и увеличаване на монетарната, тоест на металическата част на златновалутните резерви. Разбира се, тази стъпка е напълно оправдана, самият курс на дедоларизация също може да бъде окачествен като позитивен и правилен, защото при създалите се условия доларът постепенно губи своите позиции. Сега, при едностранните санкции на САЩ трябва да разбираме, че притежаването на долари е повишен риск. Понякога металическата част поражда опасения - ако международните конфликти придобият твърде сериозни характеристики може да се появи проблем с реализирането на златото. Но понеже сега пазарите на златото са достатъчно стабилни, те присъстват не само в доларово измерение. Златновалутните резерви стават все по-стабилни и се превръщат в една от първите крачки към отдалечаване от всеобщото използване на долара във всички операции", изтъкна Михаил Беляев по радио Sputnik.

 



Гласувай:
3



1. 1997 - Стратегическият план на Кремъл.Изкупуването на евтиния в момента благороден метал не крие политически рискове
28.08.2018 20:22
Дума 29. Август 2018 , брой: 167 "Ди велт"
В момента търсенето на златото достигна най-ниско равнище през последните години. И само Русия увеличава златните си запаси: реализирайки своята стратегия, президентът Путин взима под внимание възможните рискове. Очевидно Владимир Путин не разчита, че отношенията със Запада скоро ще се нормализират. Само така може да се обяснят данните, публикувани наскоро от МВФ. Според експертите Кремъл е попълнил от раз златните си резерви с 26,1 тона.
Тази стъпка стана на фона на предприетото активно продаване на американски облигации от руската страна. Това дава основание за коментари, че Путин възнамерява да се откаже от долара, за да защити руската икономика от нови санкции.
"Путин има стратегически план. Руският президент купува злато, защото доларът се използва като оръжие срещу Русия", отбелязва политологът Джeймс Рикардс.
От 2008-а година златните резерви на страната се увеличиха от 457 до 1944 тона - това прави над 4 пъти. При реализирането на своята стратегия Путин отчита и свързаните с нея рискове. Така, цената на златото не показа позитивни тенденции през последните години. През август унцията падна под нивото от 1200 долара. Само тази година цената на златото загуби почти 9% спрямо долара.
"Русия е принудена да парира последиците от финансовата криза, които представляват заплаха за националната сигурност. Златото не е национална валута, затова не крие политически рискове", изтъква Стив Ханке от Университета Джон Хопкинс.
Според експерта всички държави, които чувстват върху себе си доларовия диктат, могат за потърсят алтернатива на американската валута. По думите на Ханке, така Иран, Русия и Турция могат да сформират нещо като "златен блок", за да постигнат независимост от долара.
Тази година рублата стана една от "най-многострадалните" валути, това бе една от последиците на санкциите. Путин ги нарече контрапродуктивни. Руският президент не се ограничава с думите, а стъпка по стъпка реализира свой план.
цитирай
2. apostapostoloff - БВП на Русия е миниатюрен-
29.08.2018 06:19
той е две пъти по- малък от този на малка Холандия. Точно затова Русия НЕ Е НИКАКЪВ ФАКТОР. Тя е дребна, незначителна страна, която не може да окаже НИКАКВО влияние върху световните финансии.

Спри да драскотиш глупости, че ще ти кензам в устата!
цитирай
3. 1997 - Моля уважаемите съфорумци
29.08.2018 08:21
да игнорират надрасканите простащини на apostapostoloff. Да му се води човек по ума е все едно да върви след бръмбар
apostapostoloff написа:
Спри да драскотиш глупости, че ще ти кензам в устата!

цитирай
4. sosa - Има и още неща.
29.08.2018 15:22
Днес Русия не само има паритет но и по добрите бомби. Те парите отиват за тези играчки. А с тези играчки какво ще направи по слабия не ми се мисли. Пари като шума казва народа и щом златото скача от 35$ на близо 1800 преди известно време значи някой просто си играе с печатницата.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3062749
Постинги: 3519
Коментари: 2407
Гласове: 1312
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930