Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
04.10.2017 21:04 - БСП удари жестоко ГЕРБ.Има дни в политиката, които са равни на години. За БСП такива са дните от последната седмица
Автор: 1997 Категория: Политика   
Прочетен: 354 Коментари: 0 Гласове:
3


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Дума 5. Октомври 2017 , брой: 195 Красина Кръстева
Само седмица, но през нея социалистите извадиха на показ как действа машината ГЕРБ, като осветиха кумско-роднинските назначения във властта, станали практика за управляващата партия. Така червените нанесоха сериозна щета на ГЕРБ, отнемайки от авторитета на партията. А точно това е партията, която дойде на власт през 2009 г., като написа на знамето си "справедливост" и "възмездие". И която получи три пъти шанса да управлява, защото хората искат да я има тази справедливост и не са престанали да свързват надеждите си за възмездие именно с ГЕРБ.
Точно този образ атакуваха социалистите. Успешно засега.
Като отбелязаха още един съпътстващ успех - ГЕРБ ги призна за сериозен противник.
Така партията на Бойко Борисов оказа неоценима услуга на Корнелия Нинова - затвори устата на вътрешнопартийната опозиция в социалистическата партия. След като властта признава, че е сериозно ранена от опозицията, колко струват приказките за съглашателство, отнасящи се до същата тази опозиция?! Или обвиненията, че парламентарната група нищо не прави?
Като резултат - БСП изпъква все повече не само като Алтернативата на ГЕРБ. Но и като Разрушителя на ГЕРБ - роля, която партията с три мандата в управлението искаше да изпълни по отношение на социалистите.
Всичко това бе постигнато с три атаки. Но знакови!
По Антон Тодоров, Божидар Димитров и Делян Добрев.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова не скри, че задачата, която имат народните представители на левицата, е да дишат във врата на колегите си от ГЕРБ по региони и да не им дават мира.
Оказа се, че "младоците" в столетницата се справят. Че могат да покажат зъби и нокти, каквито БСП не е показвала скоро.
"Младоците" явно нямат комплексите на бивши комунисти, каквото и да си мислят (или да говорят) "старите опитни другари". За младата смяна темата за бившата Държавна сигурност, например, има друго значение. Какъв "ужас" могат да внесат в душите на червените депутати, родени след 1973 г., думите на депутата от ГЕРБ Антон Тодоров, че ще извади някакви страшни тайни за тях, ако стане шеф на комисията по досиетата?! Затова в БСП се страхували от неговото евентуално назначение там! Елементарно! Комисията проверява за принадлежност към бившите тоталитарни служби родените до 1973 г.
Комплексът за вина, който ходеше като сянка след представителите на БСП, и заради който те премълчаваха доста истини за политическия си опонент, притъпяваха собствените си атаки, вече изчезна. Изчезна зависимостта от годините преди 1989 г., когато си имал състуденти, приятели, близки, които политиката е запратила в друг лагер, но с които чисто по човешки не искаш да се караш.
"Младоците" нямат този проблем.
Затова Стоян Мирчев можа да се изправи срещу проф. Божидар Димитров. С него не са били в една партийна организация. Не го е защитавал, когато бе освободен като директор на НИМ по времето на Иван Костов. Не го е издигал за общински съветник от листата на БСП в София. Не го е бранил по партийни събрания, когато по-късно професорът напусна групата на социалистите и избра каузата на Бойко Борисов. Цялата тази емоция я няма. Затова Мирчев е свободен да извади публично това, до което се е добрал. А то не е приятно за един от най-пламенните историци патриоти - че, негови близки роднини, както се казва, добре са захлебили, орейки историческата нива.
Независимо от това как ще се развие ситуацията около Делян Добрев (б.ред.- публикацията е от завчера), след атаката на Елена Йончева, той е свършен за политиката. Сам си го призна. Защото политиката се крепи върху доверие. А то бе разрушено. Йончева изрече на глас неща, които не бяха тайна в Хасково, но вече ги научи цяла България. Впечатлението, което остави в обществото "кумгейт", се насложи върху това, останало след "суджукгейт". Пак там отекна скандалът в структурата на ГЕРБ в Благоевград. Тези количествени натрупвания не можеха да не доведат до качествени изменения. Партия ГЕРБ вече е друга.
Каква е ролята на БСП в този процес, ли?
Тя не просто извади на показ истината за тези зависимости, каквато е работата на опозицията. Даде да се разбере, че това е начинът, по който ГЕРБ упражнява и консумира властта. Или, както каза членът на Изпълнителното бюро Атанас Зафиров - в тази ситуация добрите специалисти са в неблагоприятно положение, те не могат да заемат държавен или общински пост, защото механизмите, по които те се разпределят, са кумско-сватски, затова емигрират.
Зам.-председателят на парламента Валери Жаблянов обобщи: "Това са трайни, стабилни, почти институционализирани роднински връзки по вертикала за разпределение на ресурси. По този начин се изграждат модели, които деформират местната и националната власт по посока на определени олигархични групи. Този модел не може да бъде наречен демократичен!"
С други думи, това, което изказаха социалистите, е следното - не е въпросът дали нечий братовчед е назначен някъде, а че целият държавен ресурс се разпределя само по този начин.
Че партия ГЕРБ не е това, което трябва да бъде по определение всяка партия - обществено-политическа организация, базирана върху идеи за управлението на обществото и опитваща се да ги претвори в живота, когато получи доверие да управлява. Не. Скандалите, които червените извадиха, показаха друго явление - че става дума за шуробаджанашко-приятелска дружинка, яхнала държавата. Може би затова структурите на ГЕРБ скочиха да бранят Добрев, за да не започне да се разплита чорапът.
Вчера в Шумен, днес в Хасково, после и в други градове. С което ГЕРБ показа, че се страхува от БСП - от това, което червените могат да извадят. И така я постави на пиедестал.
А само до вчера зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов обясняваше на структурите на ГЕРБ, че БСП е в тежка ситуация, раздирана от вътрешнопартийни борби и, ако ги атакува, това било, за да прикрие собствената си слабост.
Една от причините обаче ударът върху управляващата партия да е толкова силен, е в самата нея.
За разлика от другите политически организации, ГЕРБ не разви широка мрежа от говорители. Разчиташе на няколко по-силни "гласа", които да обясняват, да назидават, да обвиняват от нейно име. И когато някой от тези колоси падне повален, щетите са огромни.
На "Позитано" 20 явно са направили този анализ и действат по списък. На пресконференцията, която на 3 октомври дадоха Жаблянов и Зафиров, на няколко пъти бяха споменати местните избори. Избори, които ГЕРБ спечели, но които БСП обжалва на няколко места, включително в София. Може би споменаването на местния вот е анонс към нови разкрития?
Все пак на конгреса на БСП, на който бе избрана за лидер на партията, Корнелия Нинова обеща да разбие паралелната държава.
А какво друго, освен паралелна власт, е шуробаджанащината, облечена във власт?

Епицентър


 



Гласувай:
3



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3033639
Постинги: 3517
Коментари: 2405
Гласове: 1311
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031