
Еврокомисията иска да ни наложи еврото
Дума 1. Юли 2016 , брой: 147
Европейската комисия планира въвеждането на евро за всички страни членки на ЕС, включително за България, пише британският в. "Дейли експрес". Двигател на идеята е лично нейният председател Жан-Клод Юнкер, а реализирането й се ускорява заради напускането на Великобритания.
"Твърди се, че председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер иска всяка държава членка да въведе еврото, след като на 23 юни гражданите на Великобритания гласуваха за "Брекзит", пише изданието.
Според вестника Юнкер настоява за "задълбочаване на европейската интеграция", като 8-те държави, ползващи национални валути, да ги заменят с еврото. Освен България, въпросните държави са Полша, Румъния, Унгария, Хърватия, Чехия, Дания и Швеция.
На свой ред германският в. "Франкфуртер алгемайне цайтунг" съобщи, позовавайки се на свои източници в Брюксел, че Еврокомисията иска да "ускори доизграждането на монетарния съюз. "Европейската комисия иска да сложи край на положението "ЕС с много валути", пише изданието.
Същият вестник твърди, че главният привърженик на идеята e самият Юнкер, който иска "по-силно свързване на Европейския монетарен съюз". Според изданието ресорът за финансова стабилност, услуги и капиталови пазари ще бъде възложен на зам.-председателя на Еврокомисията Валдис Домбровскис. Литовецът сменя британеца Джонатан Хил, който напуска поста заради "Брекзита".
Въпреки многото уверения на "експерти" за ползите от влизането ни в еврозоната, фактите говорят красноречиво за обратното. Какво се случи с Италия и Гърция, след като влязоха - цените скочиха двойно и тройно и те изпаднаха в най-тежката си криза. Иначе като плюсове се спекулира с по-голяма стабилност, ръст на чуждите инвестиции, по-ниски лихви, засилване на търговията. Минусите обаче удобно се неглижират, а те могат да са фатални за по-голяма част от хората у нас. В момента сме най-бедната държава в ЕС и в еврозоната ще сме така, само че още повече. А това вече застрашава оцеляването на населението, голяма част от което и сега е под прага на бедността. Нека си представим какво ще се случи, ако вместо левче хлябът струва 1 евро. И вместо 5 лв. за шопска салата плащаме по 6 евро, а заплатите - същите.
За да може да се усетят плюсовете, не минусите, зависи от правителството, а то провежда политика на затъване в дългова спирала. Икономика и финансова стабилност не се правят с нови дългове и еврофондове, които след "Брекзит" ще намалеят. Така рискът дефицитът да скочи заради увеличаването на държавните разходи, а фискалният резерв да се стопи, е голям. И минусите ще се усетят с разрушителна сила.
30.06.2016 20:52
Прекаляваш.