Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
30.03.2016 19:21 - По-различните бежанци, които приема Албания. Балканската страна приютява ирански муджахидини по споразумение със САЩ !!!
Автор: 1997 Категория: Политика   
Прочетен: 1176 Коментари: 1 Гласове:
0


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
По-различните бежанци, които приема Албания. Балканската страна приютява ирански муджахидини по споразумение със САЩ
Дума 31. Март 2016 , брой: 74
DW
Докато в Европа спорят за разпределението на бежанците, Албания незабелязано приема бивши бойци от Иран. И скоро балканската страна може да стане втора родина за три хиляди ирански муджахидини.
 Те се наричат ирански народни муджахидини. Организацията им се помещава в една сграда в района на Кашари, между албанската столица Тирана и пристанищния град Дуръс. Сградата е опасана с метална мрежа. Мъж на около 50 години, говорещ много добър английски, ни отваря тежката желязна врата и ни отвежда в скромно обзаведено помещение с маса, лаптоп, електрическа печка. На стената са окачени черно-бели снимки на водачите на иранските народни муджахидини в емиграция: семейната двойка Масуд и Марям Раджави. Около 60-годишен човек с брада и очила ни поднася кафе. "Иранско гостоприемство", казва той на английски, усмихвайки се леко.
 Мъжът, отворил вратата, се казва Фарзин Бахадур Гурдази. Той е един от идеолозите на организацията на иранските опозиционни милиции в емиграция. А също водач и говорител на местната група на народните муджахидини. Преди четири месеца мъжът пристигнал в Албания от бившата американска военна база "Либерти" в Ирак заедно с още 20 муджахидини. "20 години живях в лагерите "Ашраф" и "Либерти" в Ирак и съм един от оцелелите от иранските нападения там", разказва ни Гурдази.
 
"Муджахидини на народа"
 
Истинското му име е друго, но той използва този псевдоним като допълнителна мярка за сигурност. "Ако иранските тайни служби надушат, че съм в Албания, животът ми, както и този на моите близки и приятели в Ирак, ще бъде застрашен", казва ни мъжът. Именно с иранската тайна полиция е свързана една от най-големите му грижи в момента.
 Затова Гурдази е толкова предпазлив. Снимането е забранено, включително и на сградата отвън. Муджахидините се страхуват и има защо, твърдят експерти. Известният албански разследващ журналист Артан Ходжа смята, че страната му не е в състояние да приеме голям брой ирански народни муджахидини и да ги предпазва от възможни нападения.
 Не е случайно обаче, че най-бедната страна в Европа се е съгласила да даде закрила на иранските опозиционни милиции. Те са били прехвърлени тук от американците направо от бившата американска военна база "Либерти" в Ирак. Това са членове на "Муджахидини на народа" (МН) - групировка, смятана до неотдавна за терористична организация. През 2012 г. обаче Вашингтон я извади от списъка на "международните терористи".
 
Срещу шаха и срещу Хомейни
 
"Муджахидини на народа" е организация, която през 70-те години подкрепи аятолах Хомейни и свали шаха на Иран, но след това влезе в конфликт с новите управници. "В онези години организацията извършваше атентати и политически убийства", обяснява за "Дойче веле" експертът Али Садрзадех. По-късно групата премина в нелегалност и много от членовете й емигрираха и някои от тях през 80-те години намериха убежище при заклетия враг на Иран - Саддам Хюсеин. По-късно "Муджахидини на народа" подкрепи САЩ при намесата им в Ирак, както и в много операции в Близкия изток и в борбата срещу тероризма. Организацията изигра важна роля и при публикуването на иранската ядрена програма, а след края на войната в Ирак през 2002 г. групата на МН в лагера "Ашраф" беше разоръжена от американската армия. Оттогава насам организацията е третирана съгласно определенията на Женевската конвенция.
 След свалянето на Саддам от власт оставането й в Ирак стана проблематично, тъй като новото шиитско правителство я смяташе за нелегална организация. По тази причина муджахидините бяха принудени да си търсят ново убежище. САЩ тогава отправиха запитвания към редица страни, включително Румъния, но получиха много откази, тъй като много правителства не желаеха заради това да си влошават отношенията с Иран, посочва Садрзадех.
 
Новата родина
 
През 2013 г. Албания, която е един от най-верните съюзници на САЩ в региона, се съгласи да ги приеме. Тогавашното албанско правителство подписа споразумение със САЩ за приемането на бившите ирански бойци. Според данни на Върховния комисариат на ООН за бежанците междувременно 829 муджахидини са настанени в Албания. А според информации в американските медии скоро броят им може да достигне 3000 души.
 От две години Върховният комисариат подкрепя заселването в Албания на муджахидините от бившата терористична група, където те живеят мирно, посочват от комисариата в писмено становище за "Дойче веле". Групата е претърпяла вътрешна промяна, смята за безвъзвратно отминало времето на политическите атентати и терора и се ориентира към невъоръжена политическа борба, твърди експертът.
 В Албания бившите бойци са признати за политически бежанци. Групата на Фарзин Гурдази спазва стриктно установения ред и норми в страната: "Винаги се обаждаме в полицията, когато ни се налага да сменим жилището си или да се преместим в друг град", казва говорителят и изказва благодарност за предложената им закрила от Албания, където се чувстват сигурни.



Гласувай:
2



1. josarian - Вероятно албанците правят това специално за да има какво да пише Дума а и ти да си пълниш блога:)
30.03.2016 19:46
Хайде най-накрая вземете ги преборите тия США, че ми писна все те да са виновни за всичките ви провали....
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3061617
Постинги: 3519
Коментари: 2407
Гласове: 1312
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930