Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
29.02.2016 21:19 - Hurriyet Daily: Падението на Турция е неминуемо и неизбежно!
Автор: 1997 Категория: Политика   
Прочетен: 844 Коментари: 1 Гласове:
2



Hurriyet Daily: Падението на Турция е неминуемо и неизбежно!
Заради неоимперските си амбиции и стратегически грешки турските власти хвърлят страната във вътрешен и международен хаос
Дума 1. Март 2016 , брой: 50
Заради неоимперските си амбиции и стратегическите си грешки турските власти хвърлят страната във все по-голям хаос. Анкара гледа на много от съседите си в региона като на врагове, а западните й съюзници се разграничават от нея, пише коментаторът на вестника Бурак Бекдил. Турция продължава да пропада в пропастта, макар че само преди няколко години в западната преса се появиха заглавия от сорта на "Турция се развива", а държавните дейци и експерти на САЩ и Европейския съюз характеризираха турските власти като "модерни, демократични, ориентирани към реформи и проевропейски мюсюлмани", смята коментаторът.
 "Преди време на Запад смятаха, че Турция може да се превърне в образец за по-недемократично настроените мюсюлмани от страните в Близкия изток. Но вече е ясно, че нещата стоят съвсем другояче. В момента турците трябва да плащат високата цена за ревизионистичните амбиции и погрешното стратегическо мислене на своите лидери", пише Бурак Бекдил в статията си за аналитичния център "Gatestone Institute" в САЩ.
 "Във вътрешната политика на Турция цари хаос. Само за седем месеца 170 души станаха жертва на терористични актове в различни градове на страната, без да се броят стотиците, убити по време на сблъсъците между турските силови структури и кюрдите. Извън границите на страната си Турция също плува в море от хаос. Държавата води все по-опасна непряка война срещу шиитите и правителствата в Дамаск, Багдад и Техеран, а също така с Русия, която ги подкрепя. Освен това за Турция с нейните неоимперски амбиции вражески държави са и Ливан, Либия, Израел и Египет", се казва в статията.
 На сирийската сцена играчите, включително и Турция, "се опитват да докопат голямо парче от малката баница. Религиозните амбиции на Анкара не са тайна за никого, както и амбициите на Иран", посочва Бедкил. Според него тревога предизвиква и фактът, че Русия, с която Анкара развали отношенията си, може да "обкръжи" Турция откъм Сирия, Крим и Армения. На фона на разполагането на въоръжените сили в Сирия от страна на Русия (след като Анкара свали руския бомбардировач Су-24) Турция "изглежда безпомощна". А нейните съюзници от НАТО демонстрираха изключителна хладина по въпроса дали ще й помогнат в случай на конфликт на Русия.
 "За да се възцари мир в Близкия Изток, трябва да се решат няколко въпроса. Включително и дали турските ислямисти някога ще осъзнаят, че неоимперските им амбиции не са непропорционални на силата и влиянието им в региона. Както и това дали сунитите някога ще могат да спрат сами радикализацията без намесата на немюсюлмански държави", отбелязва авторът.
 Междувременно проучването "Индекс на трансформация" на Фондация Бертелсман (ИФБ), което изучава качеството на демокрация, пазарна икономика и управление в развиващите се страни сочи в доклад, че Турция е излязла от коловоза на демократизацията при управлението на президента Реджеп Тайип Ердоган. Според копие от доклада, с който от в. "Тудей"с Заман" се сдобили преди публикуването му, в частта за регионални констатации гласи, че Близкият изток и Северна Африка, регионът, в който е разположена Турция, "е паднал под всякакво ниво на политическо и икономическо развитие, измервано от ИФБ от 2006 г. насам". В доклада се подчертава, че Турция се движи по низходяща плоскост поради "все по-авторитарния стил на управление", от страна на президента Ердоган и "Партията на справедливостта и развитието" върху определени сегменти на обществото. Що се отнася до външната политика на Анкара, в ИФБ е констатирано, че "във външната политика на Турция се появи по-малко склонен към компромиси подход и нейната стратегия на "нула проблеми" в отношенията със съседите й се е провалила".
 "По същество, следвайки своята постоянна подкрепа за "Мюсюлманското братство" и нейната съмнителна роля в сирийския конфликт, Турция има малкото останали регионални съюзници", гласи докладът. Според текста осезаемо са охладнели и отношенията между Анкара и ЕС. "Няма съмнение, че Турция е изправена пред значителни предизвикателства както на вътрешния пазар и в международен план, и не е ясно в каква посока ще продължи да се развива."
 Според изводите, направени в ИФБ, Турция се намира в редицата на страните с "дефектни демокрации", като Аржентина, Еквадор и Македония, които преживяват силна поляризация. В доклада също така се посочва, че в Турция "правителството преследва много по-силно ислямистки дневен ред, отколкото в миналото".



Гласувай:
2



1. zaw12929 - Да, Турция има малкото останали ...
01.03.2016 07:17
Да, Турция има малкото останали регионални съюзници",но е надеждата на САЩ, да се сбие с Русия и да предизвика защитата на НАТО
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3030907
Постинги: 3517
Коментари: 2405
Гласове: 1311
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031