Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
09.09.2015 19:28 - Поглед към речта на Юнкер за състоянието на съюза
Автор: 1997 Категория: Политика   
Прочетен: 406 Коментари: 0 Гласове:
0



Юнкер бие тревога. ЕС не е в добро състояние. Липсва Европа, има недостиг на Европа и на Съюза, заяви шефът на Еврокомисията
Дума 10. Септември 2015 , брой: 209
Не бройте колко пъти ще казвам "икономически" и "социален" - твърде много празни думи. Дошло е време камбаната да бие, часът е настъпил.
 Така започна председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер обръщението си към Европейския парламент, в което основна тема бе бежанската криза, както и гръцкият проблем, и ситуацията в Украйна. В началото на обръщението си той призна, че за пръв път сега в своя кратък живот ще говори за състоянието на Съюза.
 Аз съм първият председател на ЕК, който е овластен от гражданите. Още отначало, на 14 юни, заявих, че искам да превърна Европейската комисия в малко по-политически орган. Смятам, че председателят на комисията трябва да бъде политически председател. Когато говоря за политика, имам предвид най-чистия й вид. В политиката има склонност всичко да се критикува, но не това е нашето желание, заяви още шефът на ЕК.
 Не бих искал да изпадаме в униние, но ЕС не е в добро състояние, няма смисъл да гледаме през розови очила. Липсва Европа, усеща се недостиг на Европа и недостиг на Съюза в този ЕС. Това трябва да се промени, подчерта Юнкер пред евродепутатите.
 Приоритетът на приоритетите днес е и трябва да бъде кризата с бежанците, подчерта Жан-Клод Юнкер. От началото на годината близо 500 хиляди са в Европа, като по думите му числата впечатляват и плашат.
 Сега не е време да изпадаме в уплах. Дошло е време за решителни, единни действия. Въпросът е от първостепенно значение. Въпросът за хуманното отношение, за личността и човешкото достойнство, категоричен е шефът на ЕК. "В Европа, в едно или друго време, всеки е бил бежанец. Общата ни история е белязана от война, диктатура, потисничество", заяви Жан-Клод Юнкер и направи историческа препратка към миналото, като включи дори и Пражката пролет, и войните в бивша Югославия. Нима сме забравили, че има причина в САЩ да има повече хора с името Макдоналд, отколкото тук, нима сме забравили, че 20 млн. поляци живеят извън Полша в резултат на глад, потисничество, политически причини. След Втората световна война 60 млн. души бяха бежанци от Европа, коментира Юнкер.
 Основното право на убежище е едно от най-важните европейски права и не бива да го забравяме, подчерта Юнкер, прекъснат от аплодисменти. Европа е най-богатият и най-стабилен континент. Европа е оазис на мир и стабилност и с това следва да се гордеем, ние може да помогнем на онези, които търсят убежище от войната, терора, потисничеството, убеден е Юнкер. Европа не може да подслони цялото нещастие на света, но нека погледнем нещата. Пред прага ни са дошли бежанци, които са 0,11% от общото население на ЕС. Нека бъдем честни пред нашите съграждани - след като има терор и насилие в Либия, не може да строим огради, призова шефът на ЕК. Ние се борим срещу "Ислямска държава", защо тогава не сме готови да приемем онези, които бягат от "Ислямска държва" на наша територия, запита Юнкер.
 Европа очевидно не е дала онова, на което е способна. За мен е повече от ясно, че държавите членки - Гърция, Италия не могат да бъдат оставени сами на това огромно предизвикателство, продължи по основната тема в речта си Юнкер. Намиране на нов живот за 120 хил. души трябва да бъде задължително за държавите от ЕС. Общо 160 000 е броят на бежанците, които ние трябва да посрещнем, подчерта още Юнкер.
 По думите му политиката на ЕС предвижда повече усилие на външните граници. Трябва да превърнем ФРОНТЕКС в една действаща европейска защита, това не става без пари, отбеляза Юнкер. Той иска откриването на законни пътища, по които да се поемат мигрантите. Това няма да ни помогне в преодоляване на кризата, в която сме потопени до шия, но ще предложим достойна алтернатива, убеден е той.
 Юнкер поиска също страните от общността да увеличат спешния фонд за африканските страни на 1,8 милиарда евро.
 Кризата няма да приключи, докато в Европа не постигнем пълна заетост, продължи Юнкер в речта си за състоянието на Съюза пред Европейския парламент в Страсбург. "Всеки има право на труд, нека не се отказваме от идеала Европа в социално отношение да запази своя рейтинг", заяви той. "Това няма да стане без волята на всички ни. Това предполага да сме все така верни на този добродетелен триъгълник на бюджетната консолидация. Ние предложихме на Съвета инвестиционен план на обща стойност 315 млрд. евро. Надявам се всички ръководители на държави, социалните партньори да се превърнат в привърженици, в застъпници на Европа и на инвестициите", категоричен бе Юнкер.
 "Това не е достатъчно, ще трябва да преначертаем пътя занапред, по който да тръгнем. Това е причината, заради която предложихме Програма за задълбочаване на паричния и икономическия съюз. Парламентът е един пълноценен парламент и той трябва да се ангажира с решенията за бъдещото на Европа, в това число на икономически и паричен съюз", каза още Юнкер.
На Европа й трябва икономическо правителство и това не го казвам за първи път, казах го за първи път още през 1991 г., подчерта председателят на ЕК. По думите му в Европа има необходимост да бъде изградена система за гарантиране на депозитите. Той е на мнение, че данъкът върху печалбата трябва да се налага там, където е реализирана печалбата. "Навсякъде в Европа ще трябва да се осъществи това правило - за един и същи труд, на една и съща територия - да се заплаща еднакво", категоричен бе той. По думите му международното представителство на еврозоната трябва да бъде по-добро. Той е на мнение, че не е нормално че Европа е лакей, който търчи натам, накъдето го подтикнат. "Трябва ни ясно и решително представителство пред Международния валутен фонд", посочи още Юнкер.



Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3067589
Постинги: 3519
Коментари: 2407
Гласове: 1313
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930