Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
27.07.2015 19:10 - За да сме свободни трябва да станем богати, а за да станем богати трябва да сме свободни. Ципрас и Орбан го могат,а ние?
Автор: 1997 Категория: Политика   
Прочетен: 949 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

Хоризонти на самостоятелната политика. "Крайно десните и леви политици" Виктор Орбан и Алексис Ципрас, сън ли са или ги има...
Проф. Чавдар Добрев Дума 28. Юли 2015 , брой: 171
След влизането на България в НАТО и ЕС  лявата политика у нас стана далеч по-зависима от геополитиката. Докато нашите управници връчват  на Брюксел всичкия, дори и остатъчния ни суверенитет, у нас няма как да се развива модерно производство и съответно, няма как да се формират натрупвания, "принадена стойност", която да бъде разпределяна и преразпределяна. При такава ситуация се разтваря още повече ножицата между тънкия слой свръхбогати хора и милионите бедни или клонящи към бедността българи. Намалява рязко относителният дял на "средната класа".
 От друга страна, материалните ресурси за провеждането на пълноценна лява политика у нас се  ограничават до минимум. А това, наред с всичко останало, се отразява пагубно върху публичния авторитет и автентичност на БСП, тъй като  разминаванията между обещанията й за лява политика и тяхната реализация се множат. Според мен това положение, неблагоприятно за соцпартията, ще продължи, докато лявата й политика не претърпи категорични промени в геополитически план.       
 Днес

нашата държава крета с външни заеми
 
последният заем от 16 милиарда беше изтеглен от ГЕРБ и управляващата коалиция за покриване на лихви на получените преди това чужди заеми.  Догодина отново ще теглим заеми. Не мога да си представя ефикасна лява/социална политика върху  взети от чужбина заеми.
 В отличие от други източноевропейски държави, съпоставими с България по територия и население, българският управленски елит е готов да изпълни всяка директива, даже неразумната, дошла от Вашингтон или Брюксел, без да си подсигури коридор за самостоятелни действия. Ние, "прусаците на Балканите", все гледаме да заслужим похвали я от председателите на Еврокомисията и ЕС, я от ръководителите на Европейската народната  партия или на Партията на европейските социалисти.
 В това нашенско любостарание има нещо извънмерно. Свикнахме да сме най-бедната, най-изостаналата и най-нещастната страна в ЕС и това предизвиква садистична наслада в управляващите. Когато страната ни се присъединяваше към Европейския съюз, българските управници се отказаха от 3-и и 4-и енергоблок на АЕЦ "Козлодуй", според Световната агенция за атомна енергия напълно годни и безопасни за експлоатация. Вярно, похвалиха ни. Но загубите за България в резултат на тяхното спиране вече се изчисляват на повече от десет миларда евро. Наложиха ни неблагоприятни клаузи в главата "Земеделие" от евродоговора. Отново ни хък, ни мък.
 САЩ решиха да ограничат, даже забранят снабдяването на Европа с руски нефт и газ заради  икономическите си интереси на световен хегемон. И ние, без много да му мислим,

ликвидирахме напредналия строеж на АЕЦ "Белене"
 
/въпреки че цената на енергоблоковете, а и на цялото строителство беше изгодна за България/. Спряхме проекта за строеж на нефтопровода "Бургас - Александрополис" с мотива, че преминава през  екологически защитена зона /без да предложим корекции, подходящи за българските условия/. Така постъпихме и с газопровода "Южен поток".  Провалихме го, за да се харесаме на западноевропейските бюрократи. Преди това под чужд натиск разрушихме промишлеността и земеделието. Унищожихме предприятията и лабораториите с модерна технология. Направихме криминална приватизация, от която държавата загуби  стотици милиарди евро. Формирахме най-паразитната в Европа капиталистическа класа.
 Спасението, доколкото все още го има, поне според мен, е България да се откаже от наложената й слугинска роля, за да постави на първо място отечествените си интереси, а после или наравно с тях интересите на ЕС! Такъв завой в политиката и поведението предполага българските власти да пристъпят в най-близко време към предоговаряне на поетите от страната ни задължения. Да скъсат с националния нихилизъм и конформизъм на онези наши политици, които заради интересите на САЩ и проамериканската кохорта в ЕС, лишават отечеството от технологична модернизация, слагат кръст над националния прогрес.
  Жизненоважно е, наред с пазара на ЕС, където нашите стоки са неконкурентоспособни,    час по-скоро да се отворим към традиционните си партньори:

най-вече Русия
 
а също така Белорусия, Казахстан, Украйна, Азербайджан, Близкия изток, и по-нататък - Китай, Виетнам, Индия и др. Така в дългосрочен порядък ще обезпечим стоков поток за износ! Гарантираните широкомащабни външнотърговски договори са в състояние да осигурят условия за динамичен развой на българската промишленост и земеделие.
  Не е тайна, че сега България, като слабо развита страна е жертва на експлоатация от развития Запад. Тамошните стоки са много по-качествени и по-евтини от нашите. Внесени без мито или без някакъв вид ограничения, те завладяват българския пазар и предварително обричат на провал българското производство. По този начин Брюсел ни вкарва в дългова спирала, подготвяйки финансова катастрофа за България, по подобие на съседна Гърция. Ерго, изходът е в защитата на остатъчния ни суверенитет, на независимата национална политика! В отхвърлянето на диктата над страните от Южна и Югоизточна Европа с кои държави и как да търгуват и взаимодействат. Длъжни сме да променим в полза на България правилата за внос и износ на индустриални изделия и селскостопанска продуция.  Несправедливо е ние, българите, да се разплащаме заради завоевателните войни, провеждани от САЩ и развития Запад. Логично е държавите, предизвикали масовото имигриране на араби  и чернокожи, да понесат тежестите на новото "преселение на народите" от Африка и Азия на европейския континент. Ако НАТО продължи да се разширява на Изток, създавайки заплахи за мирния живот в България, разумно би било да се проведе референдум, свързан с членуването на страната ни в Североатлантическия пакт.
 Злоупотреба със статута на ЕС е всяко отклонение на по-малките държави членки на ЕС от правилата, които ни наложиха развитите западни държави, да се определя като провеждане на "крайно дясна" или "крайно лява" политика. И да се наказва!
  Премиерът на Унгария Виктор Орбан например го наричат крайно десен политик,  защото отстоява унгарските интереси, казвайки "не" на вредни за икономиката на Унгария указания, дошли от Брюксел. С такова самочувствие на национален политик той строи икономическите отношения между Унгария и Русия.
  По-скоро Орбан клони към лявата социална политика: заздравява позициите на обществения сектор в икономиката, дава преднина не на  чуждестранния, а на националния финансов капитал, разширява социалните и трудовите права на унгарските народни маси. Плод на радикална дясна политика ли е

безплатното здравеопазване
 
и поемането от държавата на по-голямата част от цената на лекарствата? Крайно дясна политика ли е   заплащането на майчинството от раждане на детето до навършване на шестгодишната му възраст? Десен популизъм ли са средствата, които държавата хвърля за образованието на унгарската младеж, за науката и културата? Крайно дясна мярка ли е  отстраняването на МВФ от пределите на страната? Или доста по-високите заплати и пенсии, отколкото у нас?
 Всъщност, днес губещи в Унгария са  социалистите, които след всяко затопляне на отношенията между тяхната държава и Руската федерация организират протестни митинги /защото така искали от Вашингтон и Брюксел/. Разбира се, в политиката на Орбан се срещат крайности, които поставят под въпрос отделни демократични права. Но в главното Орбан не е крайно десен политик! Той просто е реалполитик, който защитава  остатъчния суверенитет на родината си, знаейки, че без да отстоява националните си права в геополитиката, Унгария не би могла да провежда националноотговорна политика.
 За гръцкия премиер Алексис Ципрас медиите непрестанно пишат, че е крайно ляв политик. Отново тенденциозна терминологична офанзива! Според мен до този момент Ципрас не се е изявявал като изразител на крайното ляво поведение и мислене.

Ще попитам
 
Въплъщение на крайно лява политика ли е жестът на Ципрас да говори от името на гръцката нация? Да държи неговата партия СИРИЗА да е национална по дух, да представя лявата идея като съвпадаща с националната? Какво крайно има във волята на държавника да протестира срещу политиката, която заграбва суверенитета на малките държави в ЕС? Защо предложението на Ципрас за преструктуриране на 350-милиардния дълг на Гърция да не можеше да бъде подкрепено и отдясно, и отляво ориентираните граждани на страната? Каква лява крайност се съдържа в стремежа на Ципрас да допринесе за работеща икономика в Гърция? Толкова ли е страшно, че настоява трудовите хора да не бъдат масово уволнявани, попълвайки армията на безработните? Безбожно ли е, че поиска господстващият елит, гръцката плутокрация, да поеме също ударите на финансовата криза? Крайно лява инициатива ли са контактите му с консервативния президент на Руската федерация Владимир Путин?
 Какво лошо се случи на гръцкия народ, когато Ципрас подсигури 2 милиарда от Русия за изграждането на газовия хъб на собствена  територия? И то при условие, че разплащането ще става срещу бъдещи гръцки печалби? Ципрас  договори евентуално облекчаване на руските санкции за селскостопанската продукция на Гърция. И това ли е знак  за ляв радикализъм? Бил позвънил веднага след референдума на Путин. А защо да не поиграе върху нервите на държавите-кредитори?
 Вярно е, че той и Гърция претърпяха неотдавна историческо поражение, че европейският финансов капитал, концентриран в Еврозоната, наложи сурови наказателни мерки срещу гръцката икономика, че унизи Ципрас и неговия народ. В последния етап от преговорите с господарите от Брюксел Ципрас допусна тежък компромис, който за редица наблюдатели е равен на предателство. Въпросът е дали, ако Гърция не беше подписала договора и напуснеше Еврозоната, нямаше да претърпи  пълен икономически и финансов банкрут? Да изпадне в такъв политически хаос, който да доведе до установяване на военно-полицейски режим?
 Знаете ли защо, въпреки тези и други факти,  назовават Ципрас "крайно ляв"? Защото победи на демократични избори удобната на Брюксел корумпирана клиентела в гръцката икономика и политика. Защото се обяви срещу диктатурата на богатите държави в ЕС. Защото се съюзи не със задкулисието, а се обърна към своя народ. Защото се разграничи от погрешния курс на ПЕС в геополитиката и социалната сфера. Защото даде "лош" пример на социалистите от  Южна Европа. Защото и "Подемос" в Испания вече претендира да спечели следващите парламентарни избори. Защото подобни настроения се вихрят в Италия. Защото такива промени в левия сектор на Южна Европа биха внесли нов дух на преустройство в  Европейския съюз.
  Поражението, което понесе Ципрас, би  трябвало да послужи за урок на левите сили в ЕС, без да обезсилва истината, че в Южна и Югоизточна Европа се осъществява подем на левите сили, че този подем ще обхване по-нататък и страните от Централна и Западна Европа!
 Понастоящем само в  България и Румъния /от южното крило на ЕС/ като че ли няма изгледи  да  се родят скоро "крайно десни и крайно леви политици" като Орбан и Ципрас, които изживяват с историческа отговорност победите и загубите  на своите национални каузи. Ние най-вероятно ще продължим да пъшкаме под ярема на жизнените си несгоди, но иначе ще гледаме "неутрално" как страната ни участва в поредни военни маневри срещу Русия. Как нашите управници подаряват българска територия за военни бази и централи на натовски и чисто  американски армейски поделения.  Как затъваме все повече  в мизерия и стопанска изостаналост.
 Разбира се, ще получаваме "отличен" по верноподаничество и безразличие в ЕС. И ще гласуваме правилно. Не както унгарците - за Виктор Орбан, а гърците - за Алексис Ципрас или за някой друг представител на партия като СИРИЗА.
 Докога?




Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3033757
Постинги: 3517
Коментари: 2405
Гласове: 1311
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031