Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
25.11.2016 18:20 - Парадът преди победата. Московската битка накланя везните за Червената армия
Автор: 1997 Категория: История   
Прочетен: 657 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Парадът преди победата. Московската битка накланя везните за Червената армия Димитър Копривленски Дума 26. Ноември 2016 , брой: 270 "...Внезапно, без обявяване на война, дори без предявяване на някакъв ултиматум, върху руските градове се изсипаха германски бомби... Хитлер, това изчадие на злото, ненаситно в жаждата си за кръв. Опасността за Русия се явява опасност и за нас..." Ето как войната е определена като внезапна и вероломна най-напред не от Сталин, и не дори от неговото обкръжение, а от Чърчил. Започва мелницата на войната... И голямото, кръвопролитното отстъпление на Червената армия. Поради много причини. Но не поради изненада или слабост. Трагедията на неуспешното начало се дължи на грешки в плановете, подготовката, концепциите... Така или иначе, само месец след началото, от 21 юли започват бомбардировките на Москва и дори на Кремъл. А на 6 септември Хитлер подписва Директива 35 за провеждане на операция "Тайфун", чиято крайна цел е превземането на Москва. Последния срок за завършване на източната кампания, след много корекции и отлагания, Хитлер определя до края на годината. Около два милиона войници в състава на групата армии "Център", разпределени в 76 дивизии, три армии и три танкови групи и въздушен флот, са готови да тръгнат.
Москва пред пропастта
Естествено, съветското командване се опитва да предвиди плановете на германците, но както пише маршал Василевски "за съжаление не успява". И на 30 септември започналото настъпление се оказва "неочаквано" не само за Генщаба, но и за командващите трите фронта - Будьони на Резервния, Конев на Западния и Ерьоменко на Брянския. Макар че са в отбрана около три месеца и имат достатъчно време за инженерна подготовка и оперативно взаимодействие. Сталин отново се сблъсква с късогледството и мудността на генералитета. Цели три месеца след началото на войната.  Операция "Тайфун" трябва да завърши основния етап на източната кампания. И Хитлер не се съмнява в крайния успех. Отпред е Москва. И пак Василевски пише:  "През нощта на 5 октомври Държавният комитет по отбраната прие решение за защита на Москва. В помощ на командващите Западния и Резервния фронт и за предприемане на решителни действия за защитата на Москва Ставката (Главната квартира - б.а.) изпраща като свои представители Ворошилов и Молотов..."  На мястото на маршал Будьони като командващ на Резервния фронт е върнат армейски генерал Жуков. Той е роден в тези места, където сега е фронтът. Извършено е обединяване на Западния и Резервния фронт с командващ Жуков и негов пръв заместник Конев. И всички тези промени се извършват от Върховния главнокомандващ Сталин, а на място - от изпратените там Молотов, Ворошилов, Булганин, Конев и Василевски. И въпреки всичко положението пред Москва остава сложно. Зачестяват и бомбардировките в центъра на Москва и по Кремъл. През октомври бомба предизвиква пожар в сградата на ЦК на Партията. Друга пада в градинката при Оръжейната палата, изпочупени са стъклата дори на кабинета на Сталин. Има убити, контузен е секретарят на Московския комитет на партията. Бомба падна и в двора на Генералния щаб. Ранен е дори Василевски.
Изпитания на зрелостта
Впрочем и най-големите умове в световната политика по това време смятат, че Русия се намира на края на пропастта. Но не така мисли Сталин. Късно вечерта на 14 октомври в Кремъл са поканени първите секретари на Костромския, Ярославския и Рибинския градски комитет. Там са още началникът на Генералния щаб Шапошников и секретарят на Ярославския областен комитет Патоличев. В тази нощ се обсъжда и евакуацията на столицата. Наближава кулминацията на напрежението. Войната влиза в своята критична точка.  На съвещание на следващия ден, 15 октомври, е прието постановление на Държавния комитет на отбраната (ДКО) "За евакуацията на столицата на СССР гр. Москва". Чуждестранните мисии, Президиумът на Върховния съвет, правителството, начело със зам.-председателя на Съвета на народните комисари В. Молотов... са евакуирани в гр. Куйбишев (дн. Самара - б.а.). Според плана за отбрана на Москва, възложен от Сталин да бъде изработен от командващия Московския военен окръг генерал Артемиев, следва да се предвиди отбраната дори не на целия град, а само на отделни части, до подхода на резерви. Москва опустява. Става прифронтова столица. Немската авиация не престава да я бомбардира. Стъклата на прозорците звънят от стрелбата на зенитната артилерия и взривовете на бомбите. А в кабинета на Върховния кипи напрегната работа. Само разговорите са на по-висок глас заради гърмежите навън.  Новината за евакуация на учрежденията мигновено обхваща московчани. Настава хаос. Започва и безредно бягство от Москва. Ограбват се магазини... Всичко в града се променя. Само на 16-17 октомври повече от 1000 души, членове и кандидат-членове на партията, унищожават партийните си билети. От 438 предприятия, учреждения и организации бягат 779 ръководни работници.  От 20 октомври в Москва е въведено обсадно положение. Отбраната й е възложена на командващия Западния фронт Жуков. За два месеца Военният трибунал разстрелва 357 дезертьори. Осъдени са 4741 човека. От 15 октомври началник на Генщаба става Василевски, сменил болния Шапошников.
Най-военният парад
Колко още неща остават непознати. А "Тайфун" ги прави явни! Но като че ли народна, пролетарска Москва най-много се гневи на интелигентите. В бягствата и дезертирането те са безспорен лидер. Не всички, естествено, но в преобладаващата си част. Което дълго време беше сякаш обществена тайна.  И в тази критична за Москва обстановка на 28 октомври Сталин се обръща към командващия Московския военен окръг ген. Артемиев и командващия ВВС ген. Жигарьов:  "След десет дена е празникът на Октомврийската революция. Ще проведем ли парад на Червения площад?"  Генералите са слисани. Москва е в евакуационни конвулсии. Градът е в димна мараня. Кому може да мине подобна мисъл?  "Ама обстановката... целесъобразно ли е...", мънкат и двамата. "А ДКО смята, че трябва да бъде проведен. Парадът ще има огромно значение не само за московчани, но и за армията, и за страната." Това отново е ход на Сталин. А на 6 ноември 1941 г. в Москва е проведено тържествено събрание по случай 24-годишнината на Октомврийската революция. Не в Болшой театър, а на станция "Маяковская" на метрото. Строгата дворцова красота на станцията придава необикновена тържественост на вечерта. Говори Сталин, а тържеството се предава по радио Москва. Слушат московчани, слуша светът, слуша, разбира се, и Хитлер. Времето на следващия ден, 7 ноември, е изключително студено. Небето е в мъгли, на улицата бушува виелица и над строените на срещуположната страна на Кремъл и Мавзолея редици на пехотинци, курсанти от артилерийското училище, моряци се сипе сух сняг. Точно в 8 часа, два часа по-рано от обикновено, Сталин, ръководителите на партията и правителството, се изкачват на Мавзолея.  Както и преди войната парадът приема маршал Будьони на кон. И всичко се предава в ефир. Пред трибуната на Мавзолея частите от 2-ра стрелкова дивизия, матросите от флота, полковете от дивизията с особено предназначение... преминават с походна крачка. Раменете и фуражките им, както и бронята на танковете и лафетите на оръдията са покрити със сняг. Военният оркестър на дивизия "Дзерджински" свири знаменития марш "Прощаването на славянката". В буквалния смисъл това е военен парад. Предишния ден две танкови бригади "пътьом" се разтоварват на близката гара, минават пред Мавзолея и продължават към фронта. Както и останалите участници... Московската битка накланя везните за Червената армия!



Гласувай:
2



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3058682
Постинги: 3519
Коментари: 2407
Гласове: 1312
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930