Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.03.2016 20:33 - Началото на Студената война. Планът на Чърчил предвиждал унищожението не просто на Съветска Русия, а на историческа Русия
Автор: 1997 Категория: История   
Прочетен: 1895 Коментари: 1 Гласове:
3


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Началото на Студената война. Планът на Чърчил предвиждал унищожението не просто на Съветска Русия, а на историческа Русия
Дума 29. Март 2016 , брой: 72
Проф. Минчо МИНЧЕВ
 Не е възможен точен и верен геополитически анализ на актуалната ситуация без оценката на важните моменти от нейното начало. Който е пренебрегвал историческите предпоставки на настоящето, е обречен да загуби битката за бъдещето. Историята не е полуфантастичен разказ за миналото. Историята е плетеница, тя е единна система от сложен процес със своите закони, които и до днес познаваме много малко.
 Изминалият четвърт век събуди задрямалия интерес на културна Европа към историята, към миналото на Стария континент. Затова и най-актуалното изследване на световните събития се опира и на анализа на знакови събития, останали назад. Този анализ се отличава от геополитическия и затова го наричам клиополитически - по името на древногръцката муза на историята. От такъв характер е и настоящият анализ на началото и причините за Първата студена война, които са събитийно свързани със знаменитата реч на Уинстън Чърчил пред академичното тяло на университета в американския гр. Фултън, изнесена на 5 март 1946 г.
 Там Чърчил гостува като частно лице. Половин година по-рано той и неговата партия са загубили изборите и на власт във Великобритания е Лейбъристката партия. В резултат на това във втората половина на Потсдамската конференция на победителите над нацизма от страна на Лондон се явява новият премиер на страната - лейбъристът Клемент Атли. И в Потсдам, въпреки настояването на Сталин, към "клуба тримата големи", не се присъединява представител на Франция. От "клуба на тримата големи" липсва и друга голяма фигура - президентът на САЩ Рузвелт, починал в самия край на войната, на 12 април 1945 г. От старата тройка на конференцията присъства само Сталин.
 Споменатите по-горе събития, и особено смъртта на Рузвелт, ще окажат
 
съдбоносно влияние
 
върху историческото развитие на Европа, а и на света, през следващия половин век...
 Какво всъщност става във Фултън? Получил почетното звание "доктор хонорис кауза" на местния университет, Чърчил, в отговор на удостояването, произнася не протоколна академична лекция, а блестяща програмна политическа реч. И не само програмна, но и историко-оценъчна. От нея лъха самочувствието на победител и няма дори нотка на съжаление от страна на оратора, че в този момент той е просто частно лице, сякаш вече и без политическо бъдеще. Това е така, защото   Великобритания оцелява във войната и продължава да бъде велика сила, а планът на Чърчил за бъдещото устройство на света побеждава над плановете на двамата му велики партньори Рузвелт и Сталин.
 Планът на Франклин Делано Рузвелт произтича от особеното място, което има САЩ в световното развитие от последната третина на ХІХ в. - първа индустриална сила и най-мощната икономика в света, измествайки от това място Великобритания. Но въпреки това Лондон остава финансовият център на света. Борбата на САЩ е да измести бившата си метрополия. От определена гледна точка историята на САЩ е история на еманципацията им от британска зависимост. В пълна мяра това се извършва в края на Втората световна война с т.нар. бретънуудско съглашение, с което доларът е определен за световна разменна валута.
 Стремежът към изместването на Британската империя от водещите й позиции в света е политическа идея на преобладаващата част на американския истеблишмънт. Неин ярък представител е Рузвелт. И това става ясно на двете срещи на "голямата тройка", както и от неколкото му двустранни разговори с Чърчил.
 В следвоенното устройство на света американският президент е виждал две
 
мирно съжителстващи супердържави - САЩ и СССР
 
Но в североамериканския политически елит има и друга концепция - тази за англосаксонското господство над останалия свят. Според нея единството между САЩ и Великобритания е от жизнена важност и не се подчинява на никакви конюнктурни колебания. Неин твърд привърженик е вицепрезидентът на Рузвелт - Хари Труман.
 В началото на ХХ в. тази концепция има съвсем малко привърженици сред американския икономически и политически елит. Но след Първата световна война, когато от длъжник САЩ се превръщат в кредитор на Великобритания, концепцията за тясна близост между двете страни се превръща в ясна политическа линия, набираща все повече и повече привърженици. С внезапната смърт на 62-годишния Рузвелт 25 дни преди края на войната в Европа и поемането на неговите президентски функции от Труман, англосаксонската линия печели окончателно във външната политика на САЩ. И така - до наши дни...
 Важен е, разбира се, и проектът на Йосиф Сталин за следвоенното устройство на света, но преди всичко на Европа. Като лидер на страната с решителен принос за победата над нацизма, но същевременно и с най-много човешки жертви и колосални материални загуби, той се води от различна от съюзниците си логика на своите намерения. Сталин знае геополитическата тежест на СССР, знае и за скритите апетити както на враговете, така и на съюзниците си към несметните  материални ресурси на СССР. Към това се прибавя и друго обстоятелство - уникалната, социалистическата обществена система на Съветския съюз.
 След неуспеха на международното комунистическо движение в испанската гражданска война Сталин е наясно, че Съветският съюз още дълги години напред ще бъде сам в строителството на социализма. Няма нищо общо с истината, че съветският лидер е искал непременно да "съветизира" Източна Европа. Ако бе така, Коминтернът никога не би бил разпуснат. А той е, при това по инициатива на самия Сталин през пролетта на 1943 г., т.е. веднага след разгрома на хитлеристите при Сталинград...
 След опустошителната война на Съветския съюз са необходими мир и спокойствие. Но, за да ги има, трябва да бъде гарантирана сигурността на страната. По онова време геополитически най-уязвима е западната граница на СССР. Преди войната от Балтика до Черно море, с усилията на Полша и на нейните западни покровители, бе прокаран
 
"санитарен кордон срещу болшевизма"
 
Три от държавите от този "кордон" бяха изпратили националните си армии - над един милион войници - на Източния фронт. Затова реалистичният стремеж на Сталин бе от Финландия до Балканите да се създаде пояс от демократични и приятелски настроени към СССР държави с народнодемократично (но не социалистическо) обществено устройство. За никаква "желязна завеса" между Изтока и Запада още не можеше да се говори.
 Тя бе спусната през 1948-1949 г., когато бе огласен планът "Маршал", разпалена бе гражданската война в Гърция, създадени бяха  Федералната република Германия и НАТО. В Италия и Франция с фалшифицирани избори комунистите бяха отстранени от коалиционните правителства. Студената война се разрази с пълна сила...
 Каква бе концепцията на Чърчил за следвоенния свят? Първо, ясно бе, че Франция - многовековният  съперник на англосаксонска и англиканска Англия, вече никога няма да бъде същата, каквато бе до 1940 г. Второ, завинаги бе повален могъщият съперник и страшен враг на Британската империя - Германия. Не просто нацистка Германия, а Германия изобщо...
 Но оставаше още една - трета точка, от плана на Чърчил: унищожението на Русия. Не просто на Съветска Русия, а на историческа Русия.
Ако през 1938 г. тогавашният британски премиер Невийл Чембърлейн бе споделил с българския цар Борис III, че той няма нищо против Русия, а е "само срещу обществения ред, установен в нея", за Уинстън Чърчил Русия бе неизменен, многовековен историко-цивилизационен враг, който трябва не просто да бъде обезсилен или повален, а физически унищожен.
 Тази цел, за която светът доскоро само се досещаше, вече стана известна от разсекретените архиви. Става дума за операция "Немислимо", разработена от Щаба за обединено планиране на съюзните армии, т.е. на армиите на САЩ и Великобритания. Планът за операцията е поръчан от Военния кабинет в Лондон вероятно още преди смъртта на Рузвелт и подписан на 22 май 1945 г., т.е. две седмици след капитулацията на нацистка Германия.
 Тази операция, определена от самите й автори като "тотална война" срещу СССР, е трябвало да започне на 1 юли 1945 г.
 Всъщност, година и половина преди речта на Уинстън Чърчил във Фултън Студената война вече е била в ход...



Гласувай:
3



1. germantiger - ...
28.03.2016 22:08
Чърчхилл е закъснял - 20-те години на 20-и век руснаците планират в конкретика, "ескизи" и доктрина превземане на Европа до Ла Манш-а/Английския канал/Па дьо Кале вкл. северна Франция руска.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3032433
Постинги: 3517
Коментари: 2405
Гласове: 1311
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031