Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
29.03.2018 21:32 - Станислав Георгиев:"Белене" е жизнеспособен проект, няма фалирала АЕЦ в света
Автор: 1997 Категория: Бизнес   
Прочетен: 666 Коментари: 0 Гласове:
0


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Атомната централа ни е необходима, защото бъдещите превозни средства ще потребяват все повече ток, казва Станислав Георгиев, изпълнителен секретар на БУЛАТОМ
Дума 30. Март 2018 , брой: 62 
- Г-н Георгиев, през последните месеци излязоха доста доклади и анализи за проекта "Белене". Бяха организирани редица форуми, в които се събираха или само привърженици, или само противници на проекта. Смятате ли, че се придвижихме напред в решението на този пъзел, наречен АЕЦ "Белене"? По-голям оптимист ли сте?
- Активизирането на всички официални органи в държавата, неправителствени организации и др. се обуславя от факта, че оборудването по първи контур за двата блока в Белене е на площадката и на всички е ясно, че нещо трябва да се направи. По време на тези срещи, форуми и конференции може да се чуе всичко и то е в зависимост от това кой говори - фен или противник на този проект. Хубавото в случая е, че държавните представители все пак говорят положително за проекта "Белене", но все пак засега само говорят.
Що се отнася до решението на парламента от 2 март 2018 г. - да, то по принцип е положителна стъпка в посока реализирането на проект за втора АЕЦ в България, но веднага идват и въпросите: това, което се възложи да бъде изготвено и изпълнено от Министерството на енергетиката, по мое скромно мнение в никакъв случай не изисква 5 месеца. Но това е политическо решение и технократска логика в него не би трябвало да се търси. В политическите решения това е рядко срещан лукс. Но нека следваме една от многото мъдри български поговорки, сътворени от нашия народ през вековете - "По-добре нещо, отколкото нищо". Аз винаги съм бил оптимист за проекта "Белене".
- Реалистична ли е идеята на "зелените" оборудването за АЕЦ "Белене" да се използва за АЕЦ "Козлодуй", а площадката да има друго предназначение?
- И по този въпрос може да чуете различни мнения. Има политици, както и колеги, които определено смятат, че това оборудване може да се използва за изграждане на 7-и блок на площадката в Козлодуй (а защо само 7-и блок, досега никой от тях не е казал - имаме оборудване за два блока, нали?). Това всъщност е наливане на вода в мелницата на противниците на ядрената енергетика в България като цяло, но това си е тяхно право.
Нашето мнение е, че трябва да се направи всичко възможно 5-и и 6-и блок в Козлодуй да отработят следващите 30 години така, както е заявено в документите, изработени от "Росатом", за удължаване на срока за тяхната експлоатация, като в определен момент от този срок се стартира нормална тръжна процедура за изграждане на заместваща мощност на тази площадка.
Изработените доклади, получените разрешения и т.н. за изграждане на 7-и блок на площадката в Козлодуй са съобразени с друг вид ядрени съоръжения, а именно тези на фирма "Уестингхаус". При това положение използването им за изграждане на блок по проект АЕЦ 92 е просто невъзможно!

- Мнозина експерти смятат, че трябва да се залага на ВЕИ или газови централи, а не на АЕЦ. Как бихте коментирали подобни идеи?
- Бъдещето на българската генерираща електросистема е комбинация от атомни мощности и ВЕИ, които да са в състояние да работят на пазарен принцип. Газовите централи са хубаво нещо, но за страните, които разполагат със собствени залежи на газ. С газови централи по принцип енергетиката разполага от повече от един век. Защо до момента те не намериха място в България, отговорът е много прост - това е възможно най-скъпата енергия, която бихме имали, а не разполагаме със собствени залежи на газ. Впрочем едно от решенията на българския парламент за спиране на проекта "Белене" от 2012 г. предвиждаше разглеждане на възможността за строителство на газови мощности на същата площадка. Нещо да сте чули за това?
- Унгария планира в най-скоро време да започне строителството на АЕЦ "Пакш 2". Ердоган и Путин планират през април да положат основите на АЕЦ "Аккую". Румъния също работи активно за разширяване на АЕЦ "Черна вода". Защо според ас България не смее да вземе ясно решение по отношение на АЕЦ "Белене"?
- Както се казва: "Докато мъдрите се намъдруват, лудите се налудуват". България в момента все още изнася електроенергия. Такава е конюнктурата на Балканския полуостров, но така както е тръгнало, ако не стартираме проекта за АЕЦ "Белене", скоро ще изгубим и тази възможност. Ето защо политиците трябва да поемат своята отговорност и да вземат решение за бъдещето на проекта.
- Притеснявате ли се, че ако проектът АЕЦ "Белене" се реализира, ще оставите на децата си тежко наследство?
- Не, на никого няма да оставяме тежко наследство. Точно обратното! Условията, в които работи българската енергетика, вече са различни. Имаме борса и скоро тя ще стъпи здраво на краката си. Всички, които искат да се занимават с този бизнес, ще трябва да работят на пазарен принцип, включително и централата в Белене. Тези 2000 МВ ще бъдат гръбнакът на българската базова електроенергийна система през следващите 60 години, като по този начин ще дадат на страната ни поне няколко основни преимущества. Първо - ще ни помогне да отговорим на изискванията за намаляване на вредните емисии. Второ - ще осигурява надеждна базова мощност за страната и ще помогне за развитието на навлизащите електромобили. Трето - ще даде на България сигурност не само за доставките, но и в геостратегически план. Искам да подчертая и още нещо, защо не се притеснявам, че не оставяме тежко наследство за децата си - няма фалирала атомна централа. Т.е. освен всичко останало АЕЦ продължава да е и икономически ефективна технология.

БГНЕС, със съкращения
 



Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3053425
Постинги: 3519
Коментари: 2407
Гласове: 1312
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930