Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.10.2015 19:12 - 8-годишен феодален модел на управление в Пазарджик
Автор: 1997 Категория: Регионални   
Прочетен: 489 Коментари: 0 Гласове:
0



Илко Савов: Трябва да ликвидираме феодалния модел на управление в Пазарджик. През годините общината се лиши от много печеливши дейности, като ги отдаде на концесии или ги продаде на частни предприемачи, казва общинският съветник от БСП
Павлета Давидова
Дума 15. Октомври 2015 , брой: 237
ИЛКО САВОВ е роден на 18 март 1963 г. Завършил е социология и философия в СУ "Св. Климент Охридски". Управител е на търговско дружество и приключва втория си мандат като общински съветник в Пазарджик. Бил е народен представител в 37-то НС. Втори е в листата на БСП за общински съветници в Пазарджик. Номерът на бюлетината на БСП в изборите за местна власт в Пазарджик е 10.
 
"Звучи екзотично, но плащаме 60 хил. лв. годишно наем за няколко палми"
 
- Г-н Савов, наложи се централното ръководство на БСП да се намеси в избора на кандидат-кмет на Пазарджик. Защо се стигна до тази ситуация?
 - Ръководството на местната организация беше избрало сложен път към успеха, без да отчита естествените процеси в организацията, нагласите на партийните членове и целия общински актив. Твърде скорошна беше раздялата с нашите приятели от АБВ, за да скочим толкова активно заедно в съвместна кауза.
 Успехите се постигат със систематична и последователна работа, а не с решения, взети в последния момент и аргументирани доста семпло на партиен форум. Местното партийно ръководство, в което аз също участвах, не се оказа на висота, не можа да излъчи кандидатура за кмет и по този начин стана излишно и непотребно.
 - Бяхте номиниран, защо не станахте кандидатът на БСП?
 - Винаги съм смятал, че моята кандидатура в такава мажоритарна кампания е аварийна, когато няма друг изход. За щастие в Пазарджик винаги е имало избор - има много подготвени хора с опит в управлението. Избрахме Стоян Парпулов, известен пазарджишки адвокат, който беше председател на общинския съвет в нелек за държавата и общината период. Доказал се е и професионално, и обществено, има много идеи, социално мислещ човек.
 - Успокои ли се ситуацията, след като ръководството помогна в този процес?
 - Ситуацията не се успокои, влезе в друга фаза - организационна, която дава възможност на много хора да се включат в кампанията и да дадат всичко от себе си за успеха. Ситуацията е различна, хората се отърсиха от напрежението "за" или "против" АБВ. Това никога не е бил официалният въпрос на политиката в Пазарджик, никога не е било и наша тема.
 Проблемът е как да ликвидираме 8-годишния феодален модел на управление в Пазарджик. Ликвидирано е всичко политическо, няма дебат, а общината е абсолютно непрозрачна. Обществени поръчки и търгове се провеждат без участието на общинските съветници от комисиите, които ги провеждат. Гражданите са приемани в общината само ако имат личното благоволение на кмета или шефа на кабинета му. Нашата основна задача е да променим този модел. В общината са необходими хора, които могат и искат да работят. Всеки гражданин трябва да вижда в тях себе си, своите проблеми и тяхното решаване. Нашата задача е да събудим пазарджиклии, да им дадем информация и да им оставим избор.
 - Каква е алтернативата, която БСП предлага?
 - Нашата партия предлага решаване на централния проблем, а именно доходи и работа за всички. В момента общината косвено е работодател на много хора. Искаме тя и пряко да бъде такъв работодател.
 През годините общината се лиши от много печеливши дейности, като ги отдаде на концесии или ги продаде на частни предприемачи. Не във всички случаи това доведе до по-добри резултати. Общината трябва да използва възможностите, които й дава законът, и да стане работодател на много хора - това може да стане със социални и общински предприятия.
 Звучи екзотично, но нашата община плаща 60 хил. лв. годишно наем за няколко палми, експонирани в центъра на град, който не е крайбрежен и колкото и да е подложен на ефекта на глобалното затопляне, все още няма тропически климат. От зелените ивици на големите булеварди бяха изкоренени розите и вече 8 години се засаждат теменужки и растения, които се сменят 2-3 пъти годишно. Това се прави не защото хората искат непрекъсната смяна на екстериора, а се "усвояват" повече общински пари. Крайно време е общината да има свой разсадник, както е имала преди 30 години. Вместо да се злоупотребява с огромни количества зеленина, общината може да ги произвежда сама, като осигури и работни места.
 - Какво друго може да се направи в Пазарджик?
 - В общината има 31 села, чиито жители пътуват постоянно до областния център, Пловдив или София. Транспортната схема бе променяна многократно и нито веднъж в интерес на хората, но винаги в интерес на превозвачите. Това е сериозен социален проблем, който искаме да решим. Неприятно е, че деца отпадат от училище, защото не могат да си платят пътуването. В Пазарджик 130 лв. месечно за транспорт е много, дори 70 лв. са много за семейния бюджет.
 В общината се извършват 82 социални услуги. Повечето са платени по държавни или европейски програми и се приемат безкритично и машинално от ОбС - щом някой друг плаща, хайде да го гласуваме. Досега така и не е направен анализ на качеството и осъществяването им. Ще направим преглед на целия спектър от социални услуги и ще въведем нови.
 Ще направим възможното, за да изградим повече хосписи в общината. Пазарджик е с най-много болници на глава от населението у нас - имаме 4 частни болници и една многопрофилна държавна. Броят на леглата е 1200 - колкото беше в държавната болница преди създаването на частните. Услугата стана по-недостъпна, а парите от НЗОК преливат в частни джобове. В селата, особено в по-отдалечените от общинския център, хората нямат достъп до спешна помощ в празнични и неработни дни - семейните лекари имат договори с частните болници, услугата става скъпа, а за самотните и възрастни хора е непосилна. Това е сериозен проблем и с един от общинските съветници - д-р Георги Петров, имаме идея за общински медицински център, който да е финансиран изцяло от общинския бюджет и да обслужва отдалечените села.
 Не може само повърхностни неща, като ремонти на изграденото преди 30 години, да изпълват дейността на общината и да са повод за гордост. В същото време град с 80 хил. жители е с незавършен воден цикъл, а канализацията е в плачевно състояние. Всеки пороен дъжд наводнява улиците, тъй като не се почистват канализационните шахти. Всичко това бе отлагано във времето, защото не е "секси" да разкопаеш града и да правиш канализация преди избори, по-добре е да правиш цветни тротоари... Носи бюлетини в урната, но не решава проблемите на хората.
 Ярко политическо присъствие в управлението на общината от името на социална партия, каквато е БСП, ще обърне местната власт към истинските проблеми на хората.
 - Какви са потенциалните коалиции в лявото пространство в Пазарджик?
 - Без да възпроизвеждаме националната коалиция, се постарахме да включим представители на почти всички нейни членове в нашата листа. Адвокат Иво Лулчев представя "Екогласност". В листата има сериозни представители на гражданското общество - директорката на Професионалната гимназия по икономика и мениджмънт Таня Благова, която е кандидат за общински съветник за втори мандат, предприемачът Сергей Темелков и др. Лицата са познати и изключително подготвени.
 За следващия етап от изборната кампания, в който със сигурност ще участваме - балотажа, очакваме широка подкрепа за нашия кандидат. Само така ще имаме възможност да ликвидираме порочния модел на управление.
 - На колко общински съветници се надявате?
 - Нашата цел е ясно формулирана, изтеглихме и такъв номер в интегралната бюлетина - 10. Това е нашият номер, това е броят общински съветници, който предвиждаме да имаме. Защо не и толкова кметове на населени места?
 - Пазарджик попадна в новините със скандалите около кмета Тодор Попов, с противопоставянето на АБВ, но и с делата за разпространение на радикален ислям...
 - Съжалявам, че попадаме в новините с такава тема. Проблемът е част от по-сериозна ситуация. Доколко ислямистките идеи намират почва в ромския квартал на Пазарджик и някои от селата, ще установят компетентните органи. Наша задача като политическа организация е да променим ситуацията и да стане невъзможно да поникват и се развиват такива идеи сред съгражданите ни.
 Има стратегия за интеграция на ромите, която всяка година се гласува механично от общинския съвет. Огромна част от кв. "Изток" няма инфраструктура, а това пряко влияе на поведението на хората. Когато живееш в мръсотия и боклуци, няма как да не си гневен и агресивен.
 Имаме амбицията да направим цялостен преглед на стратегията за интеграция и да предложим програма за приобщаване на хората от кв. "Изток". Интеграцията обаче не е само да получаваш и да се грижат за теб, тя включва поемането на отговорност за случващото се около теб, за общността като цяло. Специалисти от МОН съвместно с двете училища в квартала трябва да изготвят цялостна стратегия за подготовката на хора от ромски произход, които в бъдеще да поемат ключови позиции. Говоря за хора, които да получат истински знания, за да поемат важни за общността функции - да станат парамедици, полицаи, общински служители в отдели, които имат контакт с населението всекидневно. Ролята на общината, освен да прави улици, пътища и водопроводи, е да се грижи и за хората там. В момента те са изоставени.

 
 




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3035659
Постинги: 3517
Коментари: 2407
Гласове: 1311
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031