Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
18.09.2015 17:36 - Георги Смилянов: кандидатът за общински съветник в Пещера
Автор: 1997 Категория: Регионални   
Прочетен: 576 Коментари: 0 Гласове:
0



Георги Смилянов: Политиката е отборна игра. Принципът "избери по-малкото зло" умори и разочарова много хора, при местните избори е по-лесно да търсиш отговорност, твърди кандидатът за общински съветник
Интервю на Павлета Давидова
Дума 19. Септември 2015 , брой: 217
Георги Смилянов е от Пещера. Завършил средното си образование в пазарджишката математическа гимназия "Константин Величков". Бакалавър по макроикономика и магистър по финансов мениджмънт от ПУ "Паисий Хилендарски". От 2011 г. е общински съветник в Пещера. Председател е на комисията по просвета, младежки дейности, спорт и туризъм и секретар на бюджетната комисия в ОбС в Пещера. На предстоящите избори за местна власт отново е в листата за общински съветници на БСП.
 

"Младежкото обединение не е сбор от млади членове на БСП, а е силен отбор, който е способен да промени България"
 
- Г-н Смилянов, с какви очаквания решихте да се включите в партийна листа преди 4 години?
 - Очаквах да се включа активно в една трудна кампания, изпълнена с предизвикателства, но в крайна сметка завършила успешно. Предизвикателствата през четирите години в Общинския съвет в Пещера бяха много, но очакванията за работата ми се оправдаха. И преди да бъда избран за съветник, съм присъствал на заседания и съм разглеждал някои от материалите. Разбира се, в началото е нужно определено време, за да се свикне с работата в комисиите, процедурите,  взаимодействието с Общинската администрация.
 - Принципът "избери по-малкото зло" сякаш умори младите хора от политиката. Какво ви мотивира да не се отказвате и да се кандидатирате за втори мандат в Общинския съвет?
 - Заради този принцип не само младите, но и много други хора са изморени и разочаровани от политиката. Повечето граждани на България са лъгани и ощетявани през 25-те години преход и рядко виждат партия или политик, на когото да се доверят. Местните избори обаче имат своята специфика, тъй като в по-малките населени места хората се познават и могат да направят своя избор по-информирано, а по този начин и да търсят отговорност от своя избраник.
 - Председател сте на постоянната комисия по просвета, младежки дейности, спорт и туризъм и секретар на постоянната комисия по бюджет и финанси в ОбС. Какво успяхте да направите за младите си съграждани през тези 4 години?
 - Една от основните ми цели като общински съветник е приобщаването на младите хора към решаването на проблемите в общината. Младите трябва да са съпричастни и активни граждани на обществото.
 С колегите от групата съветници на БСП бяхме на разположение на всички граждани на общината. Осъществихме множество срещи в училища, детски градини, социални центрове и клубове - запознавахме се с техните проблеми и постоянно търсихме решения. Мисля, че дори и в социалните мрежи успяхме да привлечем интереса на младите хора - те ни даваха много идеи, поставяха проблеми, мнения и предложения, немалка част от които вече доведени до успешен край.
 - Какво още бихте искали да се случи за младите хора в Пещера?
 - Едно от най-важните неща, които трябва да се случи през следващите години, е създаването на спортна инфраструктура. В община Пещера функционират спортни клубове, например този по волейбол, но няма къде да тренират. Решението е създаването на многофункционална спортна зала, в която да тренират спортистите, а и да се провеждат състезания. Приоритет, мисля, че ще е и възстановяването на клубовете по бокс и борба, градът ни има големи традиции в тези спортове. Пещера се нуждае и от няколко игрища с изкуствена трева, вече има изработен проект за едно и се търси финансиране от държавата.
 - По какъв начин малки населени места като вашето могат да задържат младите си хора, да бъдат по-атрактивни от големите градове?
 - Младите хора имат нужда от стабилна работа и възможности за развитие, което се оказва проблем в страната като цяло. В по-малките населени места нещата са усложнени допълнително поради липсата на развита индустрия, което поражда висока безработица особено сред младежите. В община Пещера все още има развита обувна промишленост и няколко по-големи предприятия, затова и безработицата е по-ниска от средната за областта.
 Една от възможностите за задържане на младите хора е развитието на туризма като един от основните отрасли в икономиката на общината, а селата Радилово и Капитан Димитриево дават възможност за развитие на земеделието.
 - Кои са местата, които бихте препоръчали да видят гостите на града?
 - Задължително трябва да посетят реставрираната и открита през 2014 година крепост "Перистера". Тя спечели второ място в конкурса "Чудесата на България" за 2014 година, а отскоро е включена и в "100 Национални туристически обекта" на България. Крепостта предоставя възможност за разходка на посетителите в един страхотен парк както и с запознаване с миналото й в няколко исторически периода. Има и красива гледка към Родопите. Децата могат да обличат копия на прабългарски и византийски военни доспехи. Друга забележителност е пещера "Снежанка", която е една от най-красивите пещери в България. В нея се срещат сталактити, сталагмити и сталактони, има и няколко зали с причудливи форми, наподобяващи животни. Интересна историческа забележителност е все още функциониращата часовникова кула, която е втората по старост в България.
 - Защо според вас младите напускат България?
 - Най-големият проблем за младите хора в България е високата безработица и липсата на перспектива. Затова те са принудени да търсят реализация в по-развити държави, въпреки че и там се сблъскват с множество трудности. В годините на прехода младите хора пострадаха най-много, защото нямаше активна подкрепа от държавата, нито адекватна младежка политика. Приемат се множество планове и стратегии, които обаче не са съобразени с реалните потребности на младежите, липсва взаимодействие между институциите и младежките организации.
 - Какво може да направи държавата, а и местната власт, за да ги задържи?
 - На първо място трябва да се намали младежката безработица. Това е основният проблем, който, ако бъде решен, ще задържи младите в страната. Решаването на младежките проблеми трябва да става с взаимодействие и общи инициативи, да се търси мнението на младежите.
 Демографската ситуация в България се влошава и това е голям проблем за обществото, който може да се реши чрез система от мерки и стимули, насочени към най-уязвимите групи: безработни младежи, млади семейства и самотни майки.
 - Мислили ли сте да се реализирате зад граница?
 - Надявам се да не се стига дотам да мисля по този въпрос...
 - Членувате в БСП, налагало ли ви се е да обяснявате защо?
 - Да, налагало ми се е, но и бих казал, че съм свикнал с негативизма на част от хората към БСП. За съжаление през 25-те години преход голяма част от медиите в България прехвърляха всички грехове върху БСП и по този начин отблъснаха от нея доста хора. Младите, които не сме живели преди 1989 година, постоянно сме убеждавани колко тежко се е живеело тогава, а се пропуска да се спомене, че България е била развита индустриално и хората живеели добре и спокойно.
 - Как БСП може да привлече младите към себе си?
 - В БСП още от създаването й винаги е имало много млади хора с конкретни идеи за развитието на страната. В този момент БСП отново има нужда от стремежите и активността на младежите, за да се развива и обновява.
 Създаването на Младежкото обединение в БСП е един от начините за привличане на млади хора - това е една общност от млади хора с леви идеи, които искат да работят за хората и да им помагат. Младежкото обединение не е сбор от млади членове на БСП, а един силен отбор, който е способен да промени България.
 - Получават ли младежите на БСП достатъчно възможности да покажат силните си страни, а не само да говорят за амбициите си?
 - Мисля, че младите хора в БСП разбраха, че имат шанс да се докажат както на местно ниво, така и на национално. Банката кадри на една партия е и показател за нейното бъдещо развитие. След създаването на Младежкото обединение се увеличиха обученията и подготовката на младите социалисти. След тежката загуба на парламентарните избори през 2014 г. трябва да се дава все по-голям шанс за доказване и развитие на младите и доказани професионалисти от БСП. Това ще е и гарант за получаване на по-високо доверие от обществото.
 - На предстоящите избори има възможност за преференциален вот, не е ли това шанс за младежите?
 - Преференциалният вот е шанс за младежите бъдат избрани за общински съветници, но това не трябва да е самоцел, защото политика е отборна игра, а никой не харесва играчите, които мислят само за себе си. На местните избори през 2011 година бяха избрани над 200 съветници до 35 г., сега си мисля, че тази цифра ще е доста по-висока и то не само заради преференциалния вот, а и защото младите хора се оценяват високо на все повече места в страната.
 
 




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3060343
Постинги: 3519
Коментари: 2407
Гласове: 1312
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930