Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
05.06.2018 20:51 - Румен Радев: Много се говори за корупция у нас, но малко се прави.Има само имитация за борба с тази порочна практика, коментира и Нинова
Автор: 1997 Категория: Политика   
Прочетен: 344 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Дума 6. Юни 2018 , брой: 107
За корупция в България се говори много, но според мен се прави твърде малко, а напоследък даже още по-малко се говори. Това заяви президентът Румен Радев, който откри вчера международната конференция "Европейски практики и възможности за противодействие на корупцията". Форумът е под патронажа на държавния глава и целта му е да представи практиките на различни европейски страни в борбата с корупцията, както и антикорупционните модели в Европа.
Корупцията ерозира доверието в държавата, обобщи Радев. Според него у нас това все повече се превръща в основно препятствие за реализация на стратегически за страната цели като развитието на конкурентоспособна икономика и пълноценна европейска интеграция. Той съжали, че корупцията нанася огромни вреди на обществото, овладява основни лостове на държавно управление в законодателната, изпълнителната и съдебната власт и ги подчинява на частни интереси. Тя краде от благосъстоянието на нацията, ограничава основни права и свободи на гражданите, генерира бедност и престъпност, заяви президентът.
Държавният глава смята за нормално желанието на бизнеса да се ориентира към развитие на конкурентоспособна икономика. "Но когато усилията на компаниите се насочват вместо в развитието на иновации и конкурентоспособност към търсене на подходящ човек в държавната администрация, който срещу определени финансови стимули може да реши спечелването на обществената поръчка, то е убийствено за икономиката", предупреди той. Радев добави, че европейската интеграция на страната не е възможна без значителна промяна в отношението и безкомпромисни резултати в борбата с корупцията.
За пореден път президентът настоя за всеобхватни мерки по противодействие на корупцията и призова за законодателни инициативи, фокусирани върху разкриването, пресичането и разследването на корупционните схеми в реално време, както и за наказателно преследване на отговорните лица.
"Корупцията в България взима все по-големи размери. До момента имаме само имитация на борба с корупцията, но не и някакви резултати", смята Корнелия Нинова, която също се включи в конференцията. Тя разкритикува за пореден път приетия от управляващите антикорупционен закон, промени в който се наложиха само месец след приемането му.
Участие в събитието взеха утвърдени експерти от различни европейски държави, както и представители на български институции, ангажирани в противодействието на корупцията.

Пламен Георгиев още иска да арестува

Шефът на антикорупционния орган Пламен Георгиев отново поиска правото да арестува. "Най-нормалното е, като разкриваш престъпление, да можеш да задържаш. Не зная защо стана тази истерия, ние нищо толкова не искаме, нито някакви големи правомощия, а това, което иска всеки друг орган, който има правомощия да разкрива престъпления", настоя той. Според него колкото повече хора се включват в "една реализация", толкова по-голям проблем има за теч на информация. Рискът от теч на информация е много по-малък, ако се прави организация по реализация между 10 души, отколкото между 50, смята гербаджията.
Докато Георгиев говореше, гост на конференцията скочи и го обвини в лицемерие. Повод за скандала се оказа имуществото и начинът, по който Делян Пеевски е забогатял. Той недосегаем ли е за вас, попита Георги Георгиев от БОЕЦ. Напрегнатата ситуация в залата обаче бързо бе овладяна.
Ние вече сме приключили доста проверки, работим усилено, в крайна сметка този орган съществува от 23 януари, работи се, впусна се в обяснения Георгиев. "От приключените 20-30 проверки при няколко има данни за извършени престъпления. Едното е случаят с Иванчева, другите бяха в Септември и Перник", обясни председателят на антикорупционната агенция. Той не смята, че това са бавно постигнати резултати. За нула време вече имаме доста отработени сигнали, така че от тая гледна точка скоростта, с която работим, е доста сериозна, смята той.
Георгиев обяви, че е необходима промяна в мисленето за корупцията. Новият антикорупционен орган бил създаден, защото предните звена не си говорили, заяви той, явно забравяйки, че оглавяваше едно от тях.
Внесените искове за отнемане на незаконно имущество са за над 3 милиарда лева. За над 100 милиона лева е отнетото имущество в полза на държавата, похвали се шефът на новия антикорупционен орган.

 



Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3072898
Постинги: 3519
Коментари: 2407
Гласове: 1313
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930