Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
15.03.2018 20:22 - Истината за най-загадъчното сражение в Сирия.Загиналите 10-ина руски наемници не са участвали в атаката на 7 февруари срещу сирийски бунтовници
Автор: 1997 Категория: Политика   
Прочетен: 431 Коментари: 0 Гласове:
4

Последна промяна: 15.03.2018 20:55

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Дума 16. Март 2018 , брой: 52 
В началото на февруари бе съобщено, че от удари на американската авиация били загинали стотици руски войници. Разследване, извършено от немското списание "Дер Шпигел" (Der Spiegel), показва: по всичко личи е било иначе.
В продължение на две седмици сътрудници на изданието се опитваха за възстановят "една от най-загадъчните битки на сирийската война", разговаряха с очевидци и участници в боевете, със служител на единствената болница в Дейр ез Зор, а също с един служител от местното летище.
На 7 февруари около 17:00 часа южно от Дейр ез Зор 250 бойци се опитваха да преминат през моста от западния на източния бряг на река Евфрат. В операцията участваха сирийски опълченци, воюващи на страната на режима на Башар Асад, войници от 4-та дивизия, а също афганистански и иракски бойци. Според твърденията на очевидци руски наемници не е имало.
Съгласно договореност между САЩ и Русия река Ефрат е "линия на неконфликтност": на запад от реката стоят войските на Асад и неговите съюзници, на изток от реката се намират "Демократичните сили на Сирия", покровителствани от САЩ.
Ето защо американците възприеха придвижването към източния бряг като нападение и отправиха редица предупредителни изстрели по посока към моста. "Никой не бе ранен, настъпващите отстъпиха", пише изданието.
Те обаче не се предадоха, продължава изданието. По тъмно двойно повече хора от същите формирования пресякоха друг спомагателен мост, който се намира няколко километра по на север, на нивото на военното летище на Дейр ез Зор (...). Без да бъдат забелязани, те стигнаха до село Марат на източния бряг. Около 22:00 ч. те се придвижиха по-нататък към лагера на "Демократичните сили на Сирия" в района на Кушам, където имаше специални американски войски, американците откриха огън", разказва изданието.
По същото време, вече късно вечерта, друга група сирийски опълченци и шиитски бойци от село Табия също атакува лагера на "Демократичните сили на Сирия". Точно тогава американците нанесоха ответен удар, използвайки целия си арсенал от унищожителни оръжия.
"Именно втората нощна атака от село Табия вбеси американците, спомнят си двама опълченци от групировката Al-Baker. Имало е следната договореност за демаркационната линия: на източния бряг имаше до 400 асадовски бойци, които се намираха там още преди боевете срещу "Ислямска държава" през 2017-а, те можеха да останат там, но само при условие, че техният брой няма да надхвърли 400 души и те ще кротуват. Именно това бе нарушено", казва се в журналистическото разследване.
В Табия имаше и неголям контингент руски наемници, но според опълченците те не са участвали в боевете. Въпреки това загинаха 20 руснаци, но по-голямата част от загиналите бяха сирийци, афганистанци и иракчани.
Служител на единствената голяма болница в Дейр ез Зор разказа пред изданието, че в болницата са били докарани около десетина тела на убити руски войници. След това служител на летището видял как телата са били откарани на два пикапа към очакващия руски транспортен самолет, който излетял към Камишли, летище по северната граница на Сирия.
Разпространената по-късно версия, че в боевете са загинали 100, 200, 300 и дори до 600 руснаци и че Кремъл се опитва да скрие случилото, бе подхваната от западните медии. Но действителните събития, станали между Кушам и Табия на източния бряг на Ефрат и описани от очевидци и участници, не потвърждават нито че руските наемни части са извършили атаката, нито че те изобщо са участвали в боевете, резюмира "Шпигел".
"Ако това бе руска атака с голям брой убити руснаци, ние бихме съобщили. Но такава нямаше. На руснаците в Табия просто не им провървя, те се оказаха на неподходящото място и в неподходящото време", твърди журналистът Ахмад Рамадан, който е родом от село Табия и е основател на новинарския портал Euphrates Post ("Ефрат пост").




Гласувай:
4



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3034199
Постинги: 3517
Коментари: 2405
Гласове: 1311
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031