Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
23.01.2018 19:05 - САЩ вече не е еталон на свободата.Страната е критикувана дори от "Фрийдъм хауз", Европа е с по-високи показатели
Автор: 1997 Категория: Политика   
Прочетен: 294 Коментари: 0 Гласове:
3



Дума 24. Януари 2018 , брой: 16 Александър Бершидски, Блумбърг
Множеството критици на "Фрийдъм хауз" най-накрая могат да се зарадват: в своя доклад за състоянието на свободата в света през 2018 г. тази неправителствена изследователска организация излезе с критика по адрес на САЩ.
През миналата година се наблюдава по-нататъшно, по-стремително, отколкото когато и да било преди,

разрушаване на собствените демократични стандарти на Америка

което нанесе удар по нейния международен авторитет като защитник на принципите на добросъвестното управление и правата на човека. "Ключовите институции" на Америка, продължават авторите на този доклад, "бяха подложени на атака от страна на администрация, която отхвърля установените норми на етично поведение в много сфери на дейността". Тези институции, по мнението на експертите от "Фрийдъм хауз" "запазиха своята жизненост през 2017 г.", само че могат да загубят силата си, ако настъплението срещу тях продължи.
Индексите на организацията, основани на задълбочен анализ на параметрите, които характеризират институциите на една или друга държава, широко се използват в научната литература, когато трябва да се приведат надеждни количествени показатели за нивото на свобода и демокрация. Само че много учени от доста време подлагаха на съмнение, че тази организация действа независимо от американското правителство, което финансира голяма част от нейната работа.

През 1988 г. Ноам Чомски и Едуард Херман написаха, че тази организация "вече отдавна служи като фактически инструмент за пропаганда на правителството и международното дясно крило". "Когато говорим за причините на нейния авторитет, можем да отбележим, че концепцията на свободата беше преразгледана във връзка с възхода на неолиберализма", написа Диего Джаноне от университета в Салерно през 2010 г. От гледната точка на Андрей Циганков, който сега работи в Държавния университет в Сан Франциско, и Дейвид Паркър от Лондонския кралски колеж, изследванията на "Фрийдъм хауз" "отразяват външнополитическите приоритети на определени групи в ръководните институции на американското общество. Сред тези групи може особено да се отдели елитът на службите за сигурност,

за които са характерни неоконсервативните възгледи"

А през 2012 г. Нилс Щайнер от университета в Майнц доказа, че "Фрийдъм хауз" често завишава показателите за свобода на съюзниците на САЩ в сравнение с другите страни.
Само че понижаването на рейтинга на САЩ с няколко пункта поведе след себе си редица проблеми. В настоящия момент общата оценка на САЩ (отразяваща степента на свобода и демокрация) е 86 - което е само с една точка по-високо от този на Полша, която сега е управлявана от далеч нелибералната партия "Право и справедливост", използваща държавните медии в качеството на пропаганден инструмент. Тя извършва реформа на съдебната система, в резултат на която съдилищата ще се окажат под контрола на правителството. Тръмп още не е успял да стигне толкова далече. Днес САЩ се оказаха по-малко свободни и демократични, отколкото Латвия, която не толкова отдавна беше смятана за една от най-корумпираните европейски държави, където, както съобщава "Фрийдъм хауз", учителите могат да бъдат уволнени за "невярност" към правителството, а многочисленото рускоезично малцинство няма граждански права. Ако нещата продължават така, то Монголия ще успее да изпревари САЩ в рейтинга на организацията още следващата година.

През 2016 г. 24,8 млн. от почти 30-милионния бюджет на "Фрийдъм хауз" постъпиха под формата на спонсориране от федералното правителство на САЩ. Фактът, че организацията си позволява рязко да критикува президента, който е известно, че не търпи никаква критика, е свидетелство за действителното ниво на свободата в тази страна. Но това също така е свидетелство за кризата на американската идентичност.
"Фрийдъм хауз" съжалява, че администрацията на Тръмп отказва да участва в глобалната борба за демокрация. Но дали САЩ биха могли да водят подобаващо тази борба, ако постепенно се спускат надолу по скалата на свободата, според собствените оценки на "Фрийдъм хауз", започвайки през 2010 година - тоест от първия мандат на Барак Обама?

Разбира се, при Тръмп рейтингът на одобрение на американското ръководство достигна най-ниската позиция от 2007 г., когато центърът Gallup започна да извършва своите изследвания. В сегашния момент според рейтинга на Gallup САЩ сериозно изостават от Германия и са почти равни с Китай и Русия. Не е удивително, че варианти на китайския и руския модел на управление набират популярност в най-различни държави - от Египет до Филипините: те много по-лесно могат да бъдат приложени и поддържани, отколкото германският модел. Но дори когато Тръмп отиде в оставка, едва ли ще разберем защо САЩ с техния рейтинг от 80 и малко точки по скалата на "Фрийдъм хауз" трябва да играят ролята на покровител на световната демокрация,

след като при Финландия този рейтинг е 100

Разбира се, САЩ имат далеч повече средства и повече възможности да проектират мека сила, отколкото всички тези държави, които стоят пред тях в рейтинга на свободата. Но ако разчитаме на показателите, прилагани от "Фрийдъм хауз", именно Евросъюзът, в който 23 от 28 му членове имат по-висок рейтинг от САЩ, трябва да поеме върху себе си ролята на покровител на световната демокрация.
Евросъюзът също има множество възможности за проектиране на мека сила, както показва глобалният рейтинг на одобрение на немското ръководство.

Европа е напълно способна да изнася култура

В Евросъюза има две ядрени държави, макар че те едва ли ще използват ядреното си оръжие за придвижване на демокрацията, както правеха САЩ. Това вероятно е добре. Защо САЩ продължават да се поставят като първа авторитетна сила по въпросите за свобода и демокрация, след като дори уважаваната аналитична организация, която е финансирана от американското правителство и която донякъде пристрастно оценява тяхната външна политика, признава лидерството на Европа по този въпрос?

Навремето САЩ успяха да завладеят въображението на целия свят. Примерът на Европа може и да не е толкова убедителен. Но ако вярваме в това, че демокрацията е по-добра от авторитаризма, ние не трябва да допускаме разпространяването на китайския и руския модел на управление. 



Гласувай:
3



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3062759
Постинги: 3519
Коментари: 2407
Гласове: 1312
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930