Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
18.12.2017 20:03 - Тежки времена. С какво ще запомним отиващата си 2017-а
Автор: 1997 Категория: Политика   
Прочетен: 260 Коментари: 0 Гласове:
1



Дума 19. Декември 2017 , брой: 248 
В началото на годината новият генерален секретар на ООН Антонио Гутериш се обърна с първото си послание към световната общност в което призова всички хора заедно с него да дадат новогодишно обещание. "В първия ден от новата година ви моля да споделите желанието ми да поставим мира на първо място. Нека през 2017 г. всички ние - граждани, правителства, лидери, да направим усилие да преодолеем различията си. Трилиони долари се харчат за унищожение на социалната и икономическата база, недоверието и страхът могат да тегнат поколения наред", подчерта новият шеф на ООН. Нека 2017 г. стане година на мира, обяви Гутериш.
В Европейския съюз пък в началото на 2017-а се надяваха, че думата "промяна" ще е най-важната и най-споделяната.
Лошо ли се молихме или пък не всички споделиха призива за мирен живот и промяна, но и през 2017-а не успяхме да накараме оръжията да замлъкнат, нито пък реформирахме кой знае какво. А противоречията и конфликтите в света изобщо не намаляха.
Началото на годината изглеждаше обнадеждаващо. Когато на 20 януари новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп положи клетва и тържествено влезе в Белия дом, мнозина се надяваха на промяна към по-добро. Бързо се разбра, че тези надежди са излъгани. Балонът с обещанията на Тръмп за размразяване на отношенията с Русия, за неналагане със сила на американските интереси по света се спука бързо. Нещо повече, при Тръмп отношенията между Москва и Вашингтон не просто не се подобриха, но и се влошиха. Всяка стъпка на новия американски лидер на международното поле изглеждаше в грешната посока. Решенията за напускане на Парижкия договор за климата, за изваждане на САЩ от ЮНЕСКО не направиха Америка "по-мила" в очите на международната общност. Заплахите за преразглеждане на договора с Иран допълнително нажежиха обстановката. Взривоопасната размяна на заплахи между САЩ и Северна Корея изправиха света на ръба на нова война. А обявяването на Ерусалим за столицата на Израел разпали пожар в Близкия изток, който едва ли ще утихне скоро.
Разбира се, Тръмп не беше единственият, който ни вгорчи живота през тази година. В ескалирането на напрежението в Азия вина има и КНДР, която въпреки всички настоявания на световната общност продължи опасната си ядрена програма.
Европа също не беше подмината от бурните времена. Започнаха тежките преговори между Европейския съюз и Великобритания за условията, при който кралството ще напусне общността. Очакваните с нетърпение президентски избори във Франция донесоха известно успокоение, че националистите на Марин Льо Пен не успяха да постигнат победа. Социалистите обаче претърпяха истинско фиаско. Тази година за пръв път от доста време насам се разклати Германия. Изборите за Бундестаг в края на ноември донесоха очаквана победа за канцлера Ангела Меркел. Спечеленото обаче се оказа недостатъчно, за да поеме управлението сама. Първите преговори за съставяне на т. нар. ямайска коалиция се провалиха с гръм и трясък. Пред варианта за нови избори социалдемократите на Мартин Шулц решиха да променят позицията за твърда опозиция и кандисаха отново да седнат да преговарят за общо управление на страната. Засега консенсус още няма.
Каталунците пък решиха тази година на непризнат от Мадрид референдум да обявят независимост от Испания. Регионът се раздели на две почти равни части, част от ръководството на Каталуния се покри в Брюксел, друга част бе арестувана от испанските власти, които поеха контрол над областта до произвеждането на извънредни избори на 21 декември.
Иракските кюрди също си спретнаха референдум за независимост, но бързо отстъпиха пред натиска на Багдад, а и на останалите играчи в региона.
Добрата новина през година бе, че благодарение на усилията на Русия кръвопролитният конфликт в Сирия изглежда е към края си. Терористичната организация "Ислямска държава" на практика е разгромена. Нейните остатъци обаче продължават да тероризират доста страни. От атентатите на ИДИЛ не е застрахован никой - пипалата на ислямистите за пореден път окървавиха и европейски държави.
От началото на 2017 г. светът преживя повече от 30 атентата. Още през нощта на 1 януари в Истанбул бе нападнат нощният клуб "Рейна", загинаха 39 души. На 22 март терорист атакува с колата си хора на тротоара на Уестминстърския мост. Загинаха 5 души, ранени бяха други 50 от 10 различни страни. Следващият атентат в Обединеното кралство бе извършен в Манчестър. На 22 май в комплекса "Манчестър Арена", където имаше концерт на певицата Ариана Гранде, се самовзриви Салман Абеди. Загинаха 22 души, в това число 12 деца. През август пък в Барселона кола се вряза в тълпата в центъра на града, жертвите бяха 16, други 130 бяха ранени. На 3 април в метрото в Санкт Петербург стана взрив, който уби 16 души. Втората бомба бе открита и обезвредена навреме. Да не споменаваме огромния брой атентати в Афганистан, Пакистан, Ирак, Сирия, Египет, където броят на загиналите върви не на десетки, а на стотици.
Природата също не ни пожали. В Европа стана още по-жежко. Това лято заради прекомерните горещини 10 европейски държави обявиха червено ниво за тревога. Не липсваха бури и наводнения, предизвикали не само огромни материални щети, но и човешки жертви. САЩ пък бяха връхлетени от най-мощния за последните 12 години ураган. "Харви" нанесе разрушения за 40 млрд. долара и уби 30 души.
Ще запомним 2017 като година на опустошителни урагани, екстремни наводнения и суши - в Европа, САЩ, Източна Африка и Южна Азия. Климатичните промени са в пълен ход, предупреждават учените. И песимистично ни предупреждават, че тези беди ще ни сполетяват все по-често.
2017 година не беше лека. Руско влияние в изборите в САЩ, разрастващ се скандал около обвинения в сексуален тормоз, атентати, заплахи с война, масови стрелби. И, разбира се, фалшиви новини. Британският речник "Колинз" дори обяви термина "fake news" (фалшиви новини) за дума на годината. В Съединените щати предпочетоха да наблегнат на думата "феминизъм". Поне това посочи класацията на речника "Уебстър". Това е резултат най-вече от словесните атаки на Доналд Тръмп срещу жените и лавината от обвинения в сексуално насилие в резултат на аферата "Уейнстийн". Думата е била една от най-търсените през цялата година, според съобщение на най-големия американски речник, който публикува годишната си класация.
Скоро ще вдигнем чаши и ще изпратим 2017-а и ще посрещнем новата година с нови надежди. Нека е по-добра! 



Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3052980
Постинги: 3519
Коментари: 2407
Гласове: 1312
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930