Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
25.09.2017 17:38 - В Европа, но никога срещу Русия. Никоя велика държава не е помогнала на България толкова, колкото е направила руската страна
Автор: 1997 Категория: Политика   
Прочетен: 271 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 25.09.2017 17:40


Дума 25. Септември 2017 , брой: 187 Иван Ангелов
Отношенията между България и Русия ме занимават отдавна и съм ги споделял многократно през последните 20-25 години. Тревогите обаче се засилиха с украинската трагедия от февруари 2014 г., режисирана във Вашингтон и подпомагана от някои европейски политици. Тревогите нараснаха през последните години, и особено през настоящата, с обявяването на Русия от НАТО за главен враг на Европа и Америка, по-опасен дори от международния тероризъм.
Тревожи ме все по-агресивната американска политика срещу Русия и войнствените изказвания на сервилните български русофоби, които тръбят, че Русия е главна заплаха за България. Бойко Борисов наскоро заяви, че ако има война между НАТО и Русия, ние ще сме на страната на НАТО, защото сме негов член. През Втората световна война България беше член на Тристранния пакт (Германия, Италия, Япония) с договор, подписан на 1 март 1941 г. от българския министър-председател Богдан Филов в двореца Белведере във Виена, но цар Борис не изпрати български войски на Източния фронт, въпреки натиска на Хитлер. Това показва какви политически нищожества управляват България сега и пред какви опасности ни изправят. Това е класическо слугинско поведение на безотговорни хора.
И то се прави по адрес не на коя да е държава, а на Русия, благодарение на която съществува съвременната българска държава. Ако не беше освободителната Руско-турска война от 1887-1888 г., и сега може би щяхме да сме турски вилает. Защото никоя западноевропейска държава не би рискувала добрите си отношения с далеч по-голямата и по-важна държава Турция и да воюва срещу нея за нашето освобождение. Западът, воден от своите интереси, винаги е бил на страната на Турция. Това важи също за възстановяването на Гърция, Сърбия и другите балкански държави през XIX-XX в.
Би било връх на наивността да разчитаме за освобождението си от турско робство на собствени сили. Колкото и да се гордеем с приноса на нашите опълченци на Шипка, няколкото хиляди военно необучени и слабо въоръжени доброволци щяха да бъдат разгромени за няколко дни от многохилядната турска армия. Щеше да ги сполети трагичната съдба на участниците в Априлското въстание и на многобройните чети, изпращани в поробена България през десетилетията преди войната.
Неоценима е ролята на Съветския съюз и за разгрома на фашистка Германия. Без него дори Европа нямаше да е същата днес. Руският принос сега се пренебрегва от русофобите, като Празникът на победата 9 май се подменя с Ден на Европа. В омразата си към Русия те забравят, че

без Деня на победата нямаше да има Ден на Европа

България предава лекомислено своя икономически, политически и военен суверенитет като член на НАТО и ЕС. Други страни членки на тези организации провеждат по-достойна национална политика в защита на своите интереси. Напоследък това пролича особено тревожно в отношението на НАТО и ЕС към Русия. Българските правителства се подчиняват сервилно на тези организации, като пренебрегват фундаменталните причини за сегашния конфликт и обвиняват Русия в агресия, позовавайки се на връщането на Крим към майката Русия чрез напълно демократичен референдум и в съответствие с общопризнатите принципи на ООН за самоопределение на народите.
Темата за Крим като вековна изконна руска територия е безспорна. С нея се злоупотребява сега тенденциозно чрез позоваване на произволното й вътрешнодържавно (в рамките на Съветския съюз) административно прехвърляне към съветската република Украйна през 1954 г. по времето на Хрушчов, без да се допитат до живеещите там. Това е само формалното основание за заблуда на наивниците. Истинската причина е, че бяха провалени плановете на САЩ за създаване на военноморска база в Севастопол на мястото на съществуващата там от 1783 г. руска военноморска база. Това беше предвидено да стане след овладяването на Украйна от НАТО с въоръжения преврат през февруари 2014 г. и предварително замисленото последващо предсрочно едностранно прекратяване от украинска страна на договора с Русия за използване на базата до 2030 г.
Овладяването на базата в Севастопол от американците би било зашеметяващ политически, военен и психологически удар върху Русия като държава, създала и използвала тази морска база преди 233 години, в чието укрепване през началните години и десетилетия са участвали Александър Суворов, Григорий Потьомкин, Фьодор Ушаков и много други видни руски военачалници. Да напомням ли за Кримската война през 1854-1855 г. и многобройните руско-турски войни за Крим. Севастопол винаги е бил свещен символ за Русия.
Това щеше да бъде много силен удар и върху самочувствието на руското общество, имайки предвид историята на базата и на целия полуостров, а също и доказаните големи петролни богатства на Черно море. Като наблюдавам необузданото реваншистко антируско поведение на новите украински власти през изтеклите години, това сигурно щеше да се случи веднага след преврата през 2014 г. Тези планове бяха пресечени с блестящия ход на руското ръководство по връщането на Крим към Русия при огромното одобрение на проведения референдум. Американските власти, естествено, много съжаляват за пропуснатия златен военно-политически шанс.
През последните години сме свидетели на

цинична злоупотреба с понятието "агресия"

Американските власти пристъпиха след 1990 г. към светкавично разширение на НАТО на изток до самите граници на сегашна Русия, без да се допитват до народите на източноевропейските страни. Така постъпиха и с България. Въпреки дадените през 1990 г. обещания от държавния секретар на САЩ пред Горбачов, че това няма да се прави, като едно от условията за изтегляне на съветските войски от Източна Германия и за обединението на страната. От американска страна беше заявено тогава, че "границата на НАТО няма да се премести нито на инч на изток". НАТО се разшири и премести на изток не на инч, а на 1500-2000 км, до самата граница на Русия. След разпадането на Съветския съюз безпомощна тогава Русия не можеше да го предотврати и направи под натиск много отстъпки на Америка по времето на Елцин. Затова те с умиление си спомнят за него като "голям демократ". Затова мразят Путин и им се иска в Русия да има нов Елцин.
Връх на политическия цинизъм е Русия да бъде обвинявана в агресия, както твърдят американските и западноевропейските политици и медии. Пригласят им сервилните български русофоби. Накъде още можеше да отстъпва Русия, за да не бъде обвинена в агресия? По-нататък беше Москва - на около 500 км от границата с Украйна в района на Харков. При р. Нарва в Естония войските на НАТО са на 100-120 км от Санкт Петербург. Оставаше да им се предоставят на тепсия и тези два свещени руски града. Нима и това трябваше да се допусне! Има ли руски ръководител, който би могъл да го направи?
Кой подготви, организира и финансира въоръжения преврат в Киев на 22 февруари 2014 г.? На тази дата вечерта в резиденцията на тогавашния президент Янукович и в присъствието на външните министри на Германия, Франция и Полша беше подписано споразумението за прекратяване на въоръжения бунт на киевския Майдан. На другия ден сутринта беше извършен въоръженият преврат, подготвен преди това. За него знаеха и министрите на споменатите три държави. Досега не съм чул осъдителна дума от правителствата на споменатите три страни по адрес на превратаджиите. И как да я чуем, след като те самите участваха в неговата подготовка и изпълнение!
Кой си затваря очите и дори насърчава агресивните и фашизоидни действия на превратаджиите в Киев, в т.ч. и първия им закон след преврата за отнемане правото на рускоезичните украинци да използват майчиния си руски език? Кой продължава да мълчи по организираните от превратаджиите престъпления на снайперисти с убийствата на над 100 души на Майдана в Киев през февруари 2014 г., малко преди преврата? Кой мълчи за изгарянето на над 100 живи хора в профсъюзния дом в Одеса на 2 май 2014 г.? Кой организира подозрителното бавене на изясняването на причините за свалянето на малоазийския самолет над Източна Украйна през лятото на 2014 г.? Представяте ли си колко бързо щеше да бъде обявен резултатът, ако той показваше вина на опълченците и на руската страна. Кой мълчи за кървавите изстъпления в Мариопол по същото време? Кой премълчава системните артилерийски обстрели от украинските военни на граждански квартали в Донецк, Луганск и други градове и села в Югоизточна Украйна, като използва и забранените фосфорни и касетъчни бомби?
Кой лишава възрастните хора в Донецката и Луганската народна република от пенсии, след като те през целия си трудов живот са правели осигурителни вноски в Украинската пенсионно-осигурителна система? Кой премълчава и оставя без реакция налудничавите изказвания на Яценюк за агресията на Съветския съюз срещу Украйна и Германия през последната фаза на Втората световна война и на полския министър на външните работи по освобождаването на концлагера в Освиенцим от "украинските" (а не от съветските) войски? Кой мълчи за саботирането на Минските споразумения от украинските власти и стоварва цялата вина върху Русия?

Кой прилага масираните икономически санкции

срещу Русия, пренебрегвайки Съвета за сигурност на ООН и фундаменталните правила за свободна световна търговия?
Кой струпва сега бойна техника и войски за "бързо реагиране" до самите граници на Русия на много хиляди километри от Америка и обявява шест граничещи с Русия страни за фронтови държави, включително и нашата? Кой отрича законното право на Русия да се интересува какво става до нейните граници в съседните й държави от т.нар. близко зарубежие, както правят всички държави по света, особено големите, и най-вече САЩ?

Правят го САЩ с НАТО, а не Русия. Представяте ли си как би реагирала Америка, ако Русия струпваше войски на нейните граници например с Мексико или Канада? Впрочем не е нужно да си представяте. Достатъчно е да си спомните, че светът беше на прага на атомна война през октомври 1962 г., когато Съветският съюз по времето на Хрушчов инсталира балистични ракети в Куба. След като американското разузнаване информира президента Кенеди, реакцията му беше светкавична заплаха за война, като разпореди откриването на силозите за американските стратегически ракети с атомни заряди, за да са готови за изстрелване. Напрежението спадна едва след като Хрушчов обеща незабавното демонтиране на руските ракети.

За Русия е забранено всичко, което за Америка е позволено!

Според западните политици и световните медии Русия наистина е виновна за всичко: за студената зима, за сушите, за наводненията, за земетресенията, за избухването на вулканите, за това, че се грижи за собствената си отбрана на собствените си граници, за провеждането на военни учения на своя територия, за предаванията на своите медии в защита на националните й интереси, за своята териториална огромност и неограничени природни богатства. Опитват се дори да оспорват суверенитета й над северните арктически територии. Русия е виновна, че я има и че се грижи да я има във вековете. На Америка е позволено да обявява всеки ъгъл на света за зона на националните й интереси, а Русия няма право да се интересува какво става до нейните граници. Америка има стотици военни бази по всички ъгли на света, а Русия е виновна, че има само 4 бази в бивши съветски републики и две в Сирия.
Ако трябва да сме точни, агресорът е САЩ, а не Русия. Само болни мозъци или хора, мразещи Русия до умопомрачение, могат да твърдят обратното. Русия е жертва на масирана агресия и е

принудена да се отбранява

Всяка нормална държава би постъпила така. Руското ръководство нямаше друг избор. Защото Русия беше притисната до стената през 2014 г. и следващите години. Ако президентът Путин не беше предприел известните контрамерки за възстановяване мощта на руската армия, щеше да бъде линчуван от руските граждани като национален предател. Неслучайно той има сега най-високия рейтинг (около 77-80%) от всички световни лидери, въпреки трудните условия в които живеят руските хора. А те са трудни, между другото и защото трябва да отделят от скромния си залък, за да поддържат респектираща потенциалните агресори военна мощ.
Животът на руските граждани е затруднен още повече от сриналите се цени на петрола и природния газ, обезценката на рублата, масовия неограничен износ на капитали (около един трилион щатски долара), икономическите санкции и новата натрапена им надпревара за въоръжаване, за да се поддържа жизненоважният военен баланс. Русия е принудена да прави това, въпреки далеч по-слабия си икономически потенциал. Годишният БВП на Русия е около 3 трилиона щатски долара, при 18 трилиона за САЩ и около 25 трилиона долара общо за страните от НАТО. Това се е случвало на Русия многократно през вековете. И въпреки всичко тя продължава да съществува.
Стратегическата политика на Запада от векове е унищожаването или раздробяването на Русия. Такива планове за раздробяването й до 10-15 малки държавици има и сега. И това не се крие от американските военни стратези. Огромността на Русия с нейната територия и неограничени природни богатства ги плаши от векове. Така беше през столетията на царизма, през десетилетията на т.нар. социализъм и строящия се комунизъм и сега - след разпадането на Съветския съюз и превръщането на Русия в по-консервативна и икономически по-либерална капиталистическа държава от най-капиталистическите, каквито съвременният свят познава. По времето на Елцин руските олигарси са били дори освободени от данъци. Сега положението се променя, но това става много бавно и нерешително по много причини.
През последните години у нас се говори за нов цивилизационен избор на България. Някои полуграмотни хора и политически фанатици наричат подписването на договорите за членство на България в НАТО и в ЕС нов цивилизационен избор, без дори да се пита дали българският народ желаеше това, особено членството в НАТО. Тези хора не знаят или се преструват, че не знаят, какво означава цивилизационен избор. Този избор не се състои в подписването на някакъв междудържавен договор. Цивилизационният избор се оценява с дългосрочното поведение и взаимоотношения между държавите и народите, поредиците от съвместни възходи и падения, съвместни страдания. Цивилизационният избор се изгражда и споява с многовековно съвместно проливане на кръв, сълзи и пот от поколения.
Настоящите наши правителства забравят за вековните политически, икономически, социални, културни, езикови, религиозни, психологически и други връзки между народите на България и Русия. Кой ни освободи от турско робство с цената на стотици хиляди загубени свои синове - Русия или Америка? Кой започна да изгражда администрацията и армията на току-що възстановената нова българска държава? Българската земя е осеяна с руски паметници, а улиците и площадите - с руски имена в знак на благодарност от нашия народ, а не с американски паметници. Да, пропуснах нещо важно. Намериха се безгръбначни български политици, които разрешиха построяването на българска земя на паметник на загиналите американски летци, бомбардирали София и други български градове през Втората световна война, погубили хиляди българи, разрушили стотици сгради и инфраструктурни обекти. В София няма паметници на великите български царе, но има паметник на американските летци убийци. Не ми е известен друг подобен

случай на самоунижение

в цивилизована самоуважаваща се европейска държава!
Други страни нямат история, но я измислят и й правят паметници, а ние имаме хилядолетна история, но я пренебрегваме, самоунижаваме се и не издигаме паметници, което е наш морален дълг. За разлика от други народи и държави дори прибягваме до варварското им разрушаване. Граденото от столетия в отношенията между Русия и България не може да се руши така безразсъдно за няколко години от случайно попаднали на важни постове политици еднодневки! А тези, които го рушат, трябва да знаят, че това няма да се забрави! И един ден ще им бъде потърсена сметка. А този ден не е много далече! Достойно за съжаление е, че нашият покорен народ го допуска!
През последните 150-200 години друга велика държава не е направила за България толкова добрини, колкото е направила Русия. Въпреки това нашите правителства с лекота допуснаха създаването на военни бази на САЩ на наша земя, наричани цинично "съоръжения за съвместно ползване", на чиято територия не важат българските закони. Договорът за тези бази беше подписан на 28 април 2006 г. в София от държавния секретар на САЩ Кондолиза Райс и министъра на външните работи на България Ивайло Калфин при правителството на Сергей Станишев. Те бяха замислени и насочени реално срещу Русия, а на наивниците казваха, че са насочени срещу Иран. Сегашните български власти участват с безотговорна лекота в приемането и прилагат икономически санкции срещу Русия, от които губим много повече. Нашият президент Росен Плевнелиев - бивш активен комсомолски секретар, се оказа най-големият ястреб между колегите си в Европа в стремежа си да изкупва комплекси.
Г-жа Нюланд ни обяви публично за "фронтова" държава срещу Русия и съобщи за създаването на командно-контролен щабен център у нас. Научихме го от нея, а не от нашите власти. В медиите се съобщаваше за подготовка на участие на наши военни в натовски формирования в Украйна срещу Русия. Питал ли е някой за това българския парламент и нашия народ? Това, което не допусна навремето цар Борис III - изпращане на наши войски на Източния фронт, въпреки натиска на Хитлер, с недопустима лекота се готвят да направят сегашните управници. На цар Борис се приписват думите, изречени по онова жестоко време: "Винаги с Германия, но никога срещу Русия". И за това може би плати с живота си. Така постъпват мъдрите държавници, каквито засега у нас, уви, няма. Кой сегашен български управник смее да изрече такива думи? Настоящите управници само чакат да им се намигне и с лекота биха изпратили наши войски да воюват срещу Русия, позовавайки се на членството ни в НАТО. Бойко Борисов дори го заяви публично преди дни. Ако някои български политици русофоби посмеят да го направят, нека знаят, че за тях един ден ще има нов Народен съд. Нека го знаят и техните деца!
Не ме изненадва

пещерната омраза към всичко руско

на десните американски, европейски и наши политици, но ме тревожи позицията на уж леви европейски и наши политици. Потресен съм от сравнението на Сергей Станишев преди две години на "популизма на левия Ципрас с популизма на десния Бойко Борисов". Това е кощунство. В свое интервю Станишев констатира тогава, че "санкциите срещу Русия не дават ефекти". Забележете, той не ги осъждаше, а само констатираше, че не дават резултати. В други изказвания той сочи, че и двете страни (Русия и Украйна) са виновни за изострянето на конфликта. В какво е "вината" на Русия?
Посещението на Вигенин в Киев при превратаджиите в края на февруари или началото на март 2014 г. не е било възможно без одобрението на Станишев. Възмутителни бяха думите на Вигенин, отправени тогава към Русия: "Отсега нататък нашите отношения няма да бъдат същите!" Да напомням ли за негови изказвания, че "американските бази у нас били полезни"?
Двусмислената политика на ръководителите на БСП по адрес на Русия продължава и сега. Наскоро по повод искането на малка група ултрадесни политици за премахване на Паметника на Съветската армия някои заявиха, че положението на този паметник не било в приоритетите на БСП. Нима те не разбират, че този паметник не е обикновено архитектурно творение от цимент и желязо. Той е вечен символ на уважение и благодарност на българите към Съветския съюз за освобождението ни от фашистката диктатура! Нима това не е един от приоритетите на БСП?
Ръководството на БСП мълча няколко дни във връзка с обявяването на Русия в правителствен документ за главна опасност за националната сигурност. Оправдаваха се, че Корнелия Нинова е болна. Но в ръководството на БСП има и други хора, чийто дълг беше да реагират незабавно с категорична контрадекларация. Нинова изрази личната си позиция в своя блог в интернет няколко дни по-късно. Но това е лично мнение, а не официална категорична осъдителна позиция на БСП. Такава все още няма.
Чудовищно е поведението на европейските ръководители в

прилагането на двойни стандарти

Те се събраха в Париж в знак на солидарност с Франция по повод убийството на 17 души от редакцията на едно списание от ислямски терористи, но запазиха почти пълно мълчание за свалянето по това време на руския граждански самолет над Синай с десетократно повече жертви. За тях руснаците, изглежда, са хора от по-ниско качество и не заслужават внимание. Западът продължава да мълчи за зверствата на Киевската хунта, като се солидаризира изцяло с нея и автоматично, без да се интересува от фактите, обвинява Русия за всички злини. Превратаджиите са преки виновници за около 10 000 загинали в Югоизточна Украйна, два-три пъти повече ранени, 1,5-2 милиона прокудени от техните домове, хиляди разрушени жилища, стотици сринати църкви, училища, болници, детски градини, трафопостове, отоплителни, газоснабдителни и водоснабдителни мрежи, мостове, летища, жп гари и други съоръжения в Донецка и Луганска област, но досега не сме чули и дума на упрек от западните политици и от сервилните им медии. Не осъдиха дори употребата на фосфорни и касетъчни снаряди. Жалки със своята антируска сервилност са и нашите политици и медии.
Ако бяха убити и ранени десет пъти по-малко кучета, европейските политици и медии навярно щяха да надигнат протестен глас отдавна. Но за пострадалите руснаци от съзнателно методично обстрелване с артилерия и ракети на жилищни райони, обитавани от възрастни и болни жени и мъже, невръстни деца, не проронват осъдителен звук. Това пренебрежително поведение към всичко руско не е новост. То е от векове.
Моля читателите да ме разберат. Това не е обичайният ми език. Принуден съм да прибегна към него, защото безразсъдни американски и европейски политици тласкат света към война. Не става дума за недоразумение или дребен скандал, а за световна война. И то за война с употреба на ядрено оръжие. Отговорността за която след това най-цинично ще бъде стоварена върху "агресивната Русия" и "демона Путин". Даваш ли си сметка, читателю, пред каква опасност сме изправени? А нашите местни политици-еднодневки ги следват сервилно. Медиите им пригласят. В омразата си дори настояват за по-решителни действия против Русия. Европейски шампион в това отношение беше Росен Плевнелиев. Какъв срам за България!
Това ни принуждава да говорим на висок глас, да протестираме, дори да крещим, за да ни чуят тези човекоподобни, които си играят със съдбата на милиони хора! Те разчитат на нашето мълчание, равнодушие и овчедушие. Възползвайки се от липсата на мъдри европейски политици от типа на генерал Де Гол и канцлера Конрад Аденауер, ръководителите на Америка тласкат Европа към мащабна война срещу неукрепналата още Русия. И ще я водят до последния европеец. Това не е печатна грешка, уважаеми читателю - не до последния американец, а до последния европеец, и в конкретния случай - до последния украинец. Горките наши славянски братя - руснаци и украинци! Как си играят с тях! Като пионки на шахматна дъска според писанията преди години на покойния Збигнев Бжежински.
Някои политически наблюдатели казват, че светът е изправен пред нова студена война. Това не е вярно. САЩ и присъдружната им досега Европа натрапиха на Русия Трета световна война, която вече започна. Русия не е инициатор на тази война. По простата причина, че тя сега е по-слабо подготвена в сравнение с общата военна мощ на НАТО и не е готова за такава война. Руското ръководство си дава сметка за това и полага усилия за продължаване на мирното сътрудничество, в т.ч. и за повишаване на икономическия и военния си потенциал. Времето работи за Русия, а не за Америка. Американските стратези също го знаят и не желаят да дадат време на Русия за по-нататъшно икономическо и военно укрепване. Затова ще се стремят да въвлекат страната преждевременно в нежелана от нея война.
Същевременно американските стратези ще се стремят да вбият клин в отношенията между Русия и Китай, да отслабят техния съюз, дори да ги противопоставят една на друга. Известна е сложната история в отношенията между Русия и Китай през последните векове. Настоящите добросъседски и приятелски отношения между тях все още не ги правят твърди стратегически съюзници. Монолитният съюз между Китай и Русия ще ги направи непобедими в евентуален бъдещ конфликт с Америка. Двете сили обаче се нуждаят от поне няколко десетилетия, за да направят съюза монолитен, на базата на общи стратегически интереси. Американските стратези - обратно, ще се стараят да не се дава време на Русия и Китай за такова интегриране и ще работят за по-скорошен конфликт срещу тях. Защото след няколко десетилетия шансовете на Америка срещу обединените Китай и Русия ще намаляват.
Като изключим Украйна, в този глобализиран свят настоящата война не се води с прякото участие на милионни армии, хиляди самолети, ракети, танкове и пр., познати от предишните войни. Те са подменени с мащабна глобална медийна дезинформация, демонизираща Русия и нейния президент; с масирани икономически санкции и блокади; с ангажиране на рейтингови и одиторски агенции; с кредитиращи банки; с манипулирани цени на петрола; с манипулирани валутни курсове; с демографско ограбване; с "цветни" революции; със създаване на платена пета колона от вътрешни прозападни опозиционни групи в непослушните страни като Русия; с разпалване на тлеещи от векове, полузабравени междудържавни, междуетнически, междурелигиозни и междукултурни напрежения и конфликти. Най-общо казано,

борбата ще се води за умовете на хората

Достатъчно е да хвърлим поглед върху промените в цените на петрола. Само наивни хора или фанатични пазарни фундаменталисти-либертарианци могат да твърдят, че пазарните фактори са основна причина за срива в цената на петрола от 107-112 щ.д. за барел през юли 2014 г. до 55-60 щ.д. през декември с.г. и до 35-40 щ.д. след това. С изявлението на Саудитска Арабия на 18 декември, че в ОПЕК не се предвижда намаление на производствените квоти, беше даден сигнал за по-нататъшно сриване на цената, за да достигне до сегашните 45-50 щ.д. за барел.
На цената на петрола наистина влияят някои обективни фактори, като спад на търсенето от Китай, Индия, Бразилия и други страни, и увеличеното производство на шистов петрол и газ в САЩ. Но тези процеси не са нови. Те не започнаха през втората половина на 2014 г., още по-малко през декември 2014 г. Средната цена за барел през 2011 г. е била 87,04 щ.д.; през 2012 г. - 86,46 щ.д.; през 2013 г. - 91,17 щ.д., и през 2014 г. - 89,08 щ.д. В световната икономика не са се случили кардинални изменения през втората половина на 2014 г., които да предизвикат такъв срив в цените на петрола през декември. Още повече, че това е в навечерието на зимата, когато търсенето на горива обикновено расте по понятни причини, а с него - и цената. Така беше през всички предишни години в продължение на десетилетия.
САЩ обаче са решили да използват този инструмент, едновременно със създадената от тях "Украинска криза", за да накажат Русия и още някои "непослушни" държави като Венецуела и Иран. За тази цел са се договорили със свои приятели да не съкращават производството, въпреки съпротивата на няколко членове на ОПЕК и въпреки засягането, дори фалита на някои американски фирми производители на шистов петрол и газ.

* * *

България не трябва да участва под никаква форма във война или други враждебни действия срещу Русия. Нашият железен закон трябва да бъде: "В Европа, но никога срещу Русия".
Ако върху нас упражняват натиск от НАТО или ЕС за задължително участие във враждебни военни действия срещу Русия, България трябва да откаже, да напусне тези организации и да обяви неутралитет. 



Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3033628
Постинги: 3517
Коментари: 2405
Гласове: 1311
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031