Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.08.2017 21:02 - Ще купуват ли чужденците земеделска земя у нас?
Автор: 1997 Категория: Политика   
Прочетен: 211 Коментари: 0 Гласове:
3



България трябва да разгледа и реши проблема за размера на собствеността на земята, така както са го направили други страни членки на ЕС
Дума 2. Август 2017 , брой: 149 Доц. Въто Христов
За да напиша следващите редове, ме предизвика публикуваният на Портала за обществени консултации и становища проект на министър Румен Порожанов за изменение на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ, 1991), последвалите дискусии в средствата за масова информация и разговорите в парламента. С предложението министърът предлага да се премахнат рестрикциите, изискващи петгодишна уседналост на чужденците, за да придобиват право да купуват земеделска земя. Това изискване беше въведено през 2014 г. По-късно ЕК ни предупреди, че нашият закон противоречи на законодателството на ЕС. Предстои срещу нас (и още 5 страни) да започне наказателна процедура в случай, че не отстраним изискването за уседналост. Глобата е доста солена - минимум 839 хил. евро и допълнително по 660 евро за всеки просрочен ден. Г-н Порожанов с искането си за отмяна на тази разпоредба на закона

се предпазва от един скандал,

който ще се разрази при положение, че се стигне до плащане. Тогава ще се постави въпросът "Кой е виновен". Нашите спомени от този въпрос са още пресни. Но това няма да има никакво значение, защото решението е на Народното събрание, а то никога не е виновно. Спомням си дебатите в НС при приемането на разпоредбата за уседналост. Това бяха обиди и стремеж да се докаже кой знае повече, дори опит да запушат устата на един депутат. Сега се вижда нашите депутати колко "познават" европейското законодателство. Членове сме на ЕС, но правим каквото си наумим. Длъжни сме да изпълняваме общоприетите разпоредби (подписали сме се). Аз ще бъда един отчасти щастлив българин, при положение, че защитим тезата да не продаваме земя на чужденци и не плащаме глоби.
Въпросът за размера на притежаваната земеделска земя от едно семейство или от отделен собственик занимава много правителства от Освобождението 1878 г. до 1946 г. и те са приемали различни решения - оземляване на безимотни селяни, ограничаване размера на собствеността и др. От 1946 до 1948 г. държавата беше съсредоточила своите грижи върху кооперирането (ТКЗС) и одържавяването (ДЗС). Не липсваха и други преустройства - ОТКЗС, АПК, ПАО, НПК, НПО и др.
При смяната на системата (1989 г.) и приемането на ЗСПЗЗ (1991г.) се възстанови изконното право на собствениците да притежават и се разпореждат със своята земя. Едни да я обработват, други да я отдават под аренда (или наем), трети да я продават. Не липсват и собственици, които по много причини не могат или не искат да се грижат за нея и се появиха т.нар. бели петна, които създават проблеми на държавата, общините и тези, които я обработват. В покупко-продажбата на земеделска земя няма нищо лошо. Но нашата държава остави тази дейност на стихията на свободния пазар и стигнахме до възникване на собственици на земеделска земя в огромни размери.
Аз не знам как звучи в ушите и изглежда в очите на нашите политици, законодатели, държавници и юристите от съдебната система собственик на 1 млн. дка, или няколко стотин хиляди дка земя, защото такива в България вече има. Много са тези, притежаващи по няколко десетки хиляди декари. Една любопитна подробност - промените на 09.09.1944 г., заварват най-големия притежател на земеделска земя - добруджанецът Пенчо Кьорпенчев с 12 000 дка, които с реформите през 1946 г. бяха национализирани. Не трябва да се изпускат от вниманието десетки фондове за недвижими имоти, които притежават от по няколко десетки до стотици хиляди дка. Общото им притежание възлиза на около 2 млн. декара. Те са организирани в Национална асоциация на собственици на земеделска земя (НАСЗЗ). По размер на собственост ние

превъзхождаме всички страни в ЕС

Спомням си как в началото на този век Симеон Сакскобургготски (министър-председател 2001-2005 г.) искаше да си върне или присвои 10-15 хил. дка гори. Не знам докъде стигна това негово желание, но в сравнение с големите собственици на земеделска земя той изглежда беден.
През изминалите 27 години не съм чул български политик, депутат, държавник или научен институт да се е изказал в защита на тезата за ограничаване размера на собствеността на земеделска земя. И сега не става дума за ограничение.
В многото разработки като стратегии, приоритети, перспективи и други не се третират размерът на земеделската земя, която може да притежава един собственик, и механизмът на търговията с нея. През последните 2 години МЗХ предприе интензивна дейност по поземлените отношения. Сключи 2 договора с адвокатското дружество "Георгиев, Тодоров и Ко". Единият за "Анализ на земеползването в България", по който плати 462 хил. лева, вторият за изготвяне на "Кодекс на поземлените отношения", по който авансово са изплатени близо 100 хил. лв. Мнението си по тях изразих във вестник "Дума" от 28.02.2017 г. и 5.04.2017 г. и пред "Гласът на фермера" от 24-30.04.2017 г. И в двата случая проблемите за размера на собствеността и ползването се третират като констатации, а не като предмет на законодателна дейност за тяхното ограничаване.
Известно е, че в другите държави като предмет на анализа - в Австрия, Полша и Унгария - съществува ограничение на собствеността и ползването. Дори в Унгария, която е по-малка от нас по територия, има Министерство на поземлената реформа. Държавата изкупува земеделска земя и я предоставя на земеделски производители. Известни са френските дружества за земеделско настаняване и комасация (САФЕР), създадени още през 1960 г. Но кой да проучи, а камо ли да внедри този богат многогодишен опит. Ние дори Агенция за земята и нейното използване не можахме и сега не искаме да създадем.
Оценявам високо бързата реакция и действията на председателя на БСП Корнелия Нинова по предложението на министъра на МЗХ. За кратко време тя успя да свърши важни неща: отложи внасянето на проекта за промяна на ЗСПЗЗ за есенната сесия на НС; получи подкрепа на 3 политически партии, представени в парламента - ГЕРБ, Обединени патриоти, "Воля"; проведе конструктивен разговор по темата с президента; предстоящо е търсенето на помощта на българските евродепутати, разговори с ЕК е ЕС; предлага обществен дебат. След всичко това да се излезе със законодателен документ на парламента.
Предложението на министър Порожанов е подходящ повод да се разгледат цялостно проблемът за собствеността на земята, размерът на собствеността, начинът на нейната търговия. Няма българско семейство, което да не е получило по няколко обяви "купувам изгодно земеделска земя" .

Предизборните шумотевици бледнеят

пред пропагандата на търговците със земя. Още с приемането на 7-годишния мораториум нашите държавни власти трябваше да се замислят, че това не може да продължава вечно (или продължително). Последва изискване за 5 г. уседналост, но и този срок изтича, а ЕС ни удари звънеца. Песимист съм, че ще успеем да защитим нашата позиция - забрана за продажба на чужденци. Според мен тя не трябва да се отнася за граждани на ЕС.
България трябва да разгледа и реши проблема за размера на собствеността на земеделска земя, така както са го направили много страни членки на ЕС. Тук няма да посочвам как да стане това, защото това са правила, многократно изтъквани от видни аграрници и са станали публично достояние чрез статии, книги и др. Адвокатското дружество "Георгиев, Тодоров и Ко" е анализирало този проблем за Австрия, Полша и Унгария. Когато ние направим това за страната, на нас ще ни бъде лесно да приложим ограничение и за чужденците, били те членове на ЕС или на трети страни. Забраната за продажба на земя на чужденци все някога ще отпадне. Ще се намерят фирми от държави членове на ЕС с малко земя, които ще пожелаят да купуват, а нашите едри собственици да продават.
Как тогава ще спрем тези сделки?

Не се изненадвам, че ДПС са против забраната за продажба на земя на чужденци. Техни кадри оглавяваха Министерството на земеделието и диктуваха политиката в отрасъла. Едва ли някой може да каже колко лица, свързани с ДПС, закупиха огромни площи земи (и гори) в Северозападна, Югоизточна и Североизточна България, пък и в други райони. Никой не попита кой купува, защо купува и с какви пари купува. Известен кадър на ДПС в няколко правителства беше зам.-министър и отговаряше за Дирекция "Поземлени отношения и комасация". От тази дирекция станаха много замени на земи и гори от Западна и Централна България с апетитни площи покрай морето и градски райони. Наскоро беше уволнен шефът на тази дирекция за сделки по Черноморието за семейни облаги. Евродепутати от тази партия ще са против забраната, активно ще търсят и поддръжници на тяхната позиция в европарламента.
При поставянето за обсъждане ограничението върху собствеността на земя от български граждани, фондове за недвижими имоти и фирми очаквам несъгласие и остра реакция. Сега те са съгласни със забраната за чужденци, защото виждат в тяхно лице силна конкуренция, а желанието им да имат повече и повече е вечен закон на богатия. Сега господари на търговията без ограничения със земя са те - едрите и богатите.
Предстои ни председателство на ЕС. Защо един от проблемите да не бъде продажбата на чужденци на земеделска земя и горски територии.

Сигурно ще получим подкрепа

от държавите, заплашени със санкции като нас. Много от останалите членки ще ни помогнат, като споделят какви ограничения са въвели и не изпитват заплаха като нас. Нашите управляващи пък и опозиция едва ли ще имат куража да поставят този проблем с мотива, че е маловажен и се отнася за нас и още няколко държави. Причината ще е друга. С поставянето му те ще покажат, че на нас ни липсва държавен капацитет, за да решим този проблем вече 27 години.
По международните проблеми сме слуги, по европейските - послушковци. Сега сме се активизирали по решаване на балканските. Силни можем да бъдем само, когато можем сами да си решим собствените (вътрешните) проблеми. В земеделието те са много. Един от тях е продажбата на земеделска земя на българи и чужденци и ограничаване на собствеността. Ще имаме ли държавен капацитет да го решим?

 



Гласувай:
3



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3035246
Постинги: 3517
Коментари: 2407
Гласове: 1311
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031