Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
06.06.2017 00:51 - Набор откровени лъжи. Отворено писмо до фондация "Америка за България"
Автор: 1997 Категория: Политика   
Прочетен: 415 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Дума 6. Юни 2017 , брой: 108 Пламен СИВОВ* pravoslavie.bg
Уважаеми дами и господа,
Обръщам се към вас по повод публикация в сайт на организация, финансирана от вашата фондация в рамките на програмата ви "Гражданско общество и демократични институции". Проектът е на сдружение "Център за изследвания на балканския и черноморския регион", името на сайта е "България аналитика". Отпуснатото от вас финансиране в размер на 228 250 щ.д. цели да "издига видимостта на България в международния информационен обмен, като предлага богата фактологична и аналитична информация", като "група от международни и български експерти ще анализира задълбочено регионалната геополитическа среда".
На 6.05.2017 г. в сайта "Bulgaria Analytica" е публикувана статия със заглавие "Фонд "Единство на православните народи" - официална руска агентура за влияние в България", с автор Михаил Матакиев. Статията се занимава с темата за руското влияние в България в църковната област и по-специално с дейността на Международния фонд "Единство на православните народи" (МФЕПН).
В текста си г-н Матакиев пише:
"Другото важно перо във финансовите инжекции на фонда (за единство на православните народи, б.а.) са интернет сайтовете и медии с проруски профил. На първо място това е порталът pravoslavie.bg. От самото навлизане на фонда в България порталът се финансира от Москва, както и от Холандската фондация "Кирк ин акци", и обикновено прокарва деликатно проруската визия."
1. Квалификацията на сайта ни Православие.БГ като сайт с проруски профил е не просто невярна. Тя е безсмислена. Сайтът е посветен на въпросите на православното богословие и практика и няма отношение към каквито и да е било национално ориентирани дискурси. Акцентираме върху живота на православната църква в България, а преводните ни материали включват гръцки, сръбски, английски, румънски, руски, френски и много други източници.
2. Порталът Православие.БГ съществува от септември 2005 г. Досега фондацията и нейното издателство "Омофор" не са получили нито един лев (рубла, евро, долар, китайски юан или монголски тугрик) за финансиране на портала от фонда "Единство на православните народи", от свързани с него структури и организации, от руската държава, от руски бизнесмени, от руската църква или от какъвто и да било източник дори с далечна връзка с Русия.
През 23-годишната история на фондация "Покров Богородичен" сме имали два повода за формални отношения с МФЕПН - през 2001 г. получихме частично финансиране от 1100 лв. за издаването на книгата "За нашето поражение" с автор Андрей Кураев, а през 2000 г. нашата фондация е подкрепила новоучредената българска организация "Фонд за културно единство на православните народи" със сумата от 2000 лв. (за закупуване на офис оборудване, договор DF2000/06) в рамките на действащия тогава фонд "Дякония" към фондация "Покров Богородичен", който финансираше стотици проекти на НПО с църковен профил. Простата сметка показва баланс в наша полза - в крайна сметка, ние сме финансирали МФЕПН с 900 лв., а не те нас. И двете финансирания са се случили в период, предшестващ възникването на идеята за сайта Православие.БГ.
3. Що се отнася до холандската организация Kerk in Actie и нейната роля във финансирането на сайта Православие.БГ, поднесената в статията информация е отново подвеждаща. За периода 2005-2016 г. структурата на финансирането на фондация "Покров Богородичен" изглежда по следния начин:
- 52% - от Brot fur die Welt (Германия);
- 22% - от Kerk in Actie (Холандия);
- 13% - от продажби на стоки и услуги;
- 7% - от различни финансиращи организации в Западна Европа и САЩ;
- 2% - от държавно и общинско финансиране от България;
- 2% - от български неправителствени организации;
- 2% - от дарения от физически лица.
Прилагам горната справка, тъй като Kerk in Actie са финансирали нашите дейности в рамките на общите програми на фондацията, а не са подкрепяли целево единствено проекта "Православие.БГ". Прилагам справката също така и за сведение на всички "компетентни" изследователи на финансовите връзки на фондация "Покров Богородичен" с Русия.
Г-н Матакиев продължава така:
"Учудващо е защо спонсорите от "Кирк ин акци" не провеждат практически никакъв контрол на кого си дават парите."
4. Ако има нещо наистина учудващо в това твърдение, то е откъде авторът черпи самоувереност да го направи. И Kerk in Actie, и всички организации-донори, с които работим, прилагат строги правила при финансирането и последващия контрол. От самото си начало фондация "Покров Богородичен" отчита средствата по проектите в съответствие с изискванията на дарителите си, като програмните и общи годишни финансови отчети през последните 20 години минават и през независим одиторски контрол. Въпросните отчети са публикувани в официалната ни страница като част от политиката ни на прозрачност и отчетност - политика, която за съжаление не се наблюдава в сайта Bulgaria Analytica на сдружение "Център за изследвания на балканския и черноморския регион", финансирано от "Америка за България". Да, контролът кой на кого "си дава парите", по думите на вашия автор, е наистина важен. Ние спазваме принципа за прозрачност, като публикуваме отчетите си. Нещо, което не може да се твърди за вашите партньори.
Продължавам с текста.
"Доколкото ни е известно, в момента тази холандска фондация е прекратила спонсорската си дейност поради неосъществяване на чисто социален проект, а не заради публикуваната пропагандна информация от сайта."
5. За да бъде известен г-н Матакиев за причините за прекратяване на дейността на Kerk in Actie в България, е било необходимо първо да се информира. Това е можело да стане много лесно - с формулиране на прост въпрос към Kerk in Actie (авторът на статията живее в Холандия) или към нас като техни партньори. Ако беше направил това добросъвестно усилие, г-н Матакиев щеше да узнае, че холандската организация се оттегли от финансиране на проекти в България (в последните години тя работеше с пет български организации, в т.ч. и фондация "Покров Богородичен"), но причините за това оттегляне не са свързани с неосъществяване на социални проекти от който и да било от партньорите им в България.
"В няколко случаи това (публикуването на пропаганда, б.а.) е станало доста дебелашки, тъй като е изнервило чужди посолства. През 2009-2010 г. от гръцкото посолство в София се интересуват защо тези младежи от pravoslavie.bg и то най-вече руският потомък Андрей Романов и негови колеги, са така озлобени към Вселенския патриарх Вартоломей и известни гръцки интелектуалци, които иначе са радушно приемани в България през онзи период".
6. Като благодарим за топлата квалификация "младежи", оставаме любопитни за интереса на гръцкото посолство към работата ни и формата на обективиране на този интерес. В архива на фондацията кореспонденция с подобен проявен интерес не съществува. Чудя се - кой представител на посолството е изразил мнение относно наши публикации? Пред кого ли го е изразил - пред авторите на публикациите, пред българското правителство, пред приятели на чашка, пред жена си или балдъзата си?
7. Относно някаква вменена ни "озлобеност" спрямо патриарх Вартоломей - търсене по ключова дума "Вартоломей" в сайта Православие.БГ връща 406 резултата с публикации. Дори бегъл поглед върху резултатите от това търсене е достатъчен, за да се види очевидното - в Православие.БГ преобладават информативни текстове, касаещи Вселенския патриарх. Не се откриват признаци на манипулиране и тенденциозно поднасяне на информацията.
"Също така, фондът финансира издаването на книги, промоциращи радикални възгледи, православен екстремизъм и национализъм. Не случайно фондът се насочва към този портал."
8. Не е моя работа да анализирам издателската политика на МФЕПН, но тъй като в следващото изречение се прави връзка с работата на портала "Православие България", внушението може да бъде отнесено и към работата на фондация "Покров Богородичен" и нейните издания. В каталога на издателството на фондацията фигурират над 100 заглавия и никое от тях не би могло да послужи на автора да илюстрира подобна теза.
По-нататък г-н Матакиев пише за фондация "Покров Богородичен", която "...е основана с пари на Антоан Николов през 1992 г."
9. Като оставим настрана хронологичните несъответствия (фондацията е основана през 1994 и регистрирана през 1996 г.), за любителите на исторически документи ще кажа, че имената на учредителите на фондацията и произходът на нейния уставен капитал са записани в нейния учредителен акт. И не, лицето Антоан Николов не е участвало по никакъв начин (финансово, организационно, всякак) нито в учредяването, нито в дейността на фондацията. Никога. Твърдението за обратното е невярно. Лъжливо. Измислено. Fake news - от същия вид, срещу които се противопоставя по идея финансираният от "Америка за България" медиен проект, тиражиращ статията.
"Пламен Сивов е син на Евгени Сивов - бивш директор на Сливенския театър, осветлен като сътрудник на ДС в артистичните среди."
10. Това е може би единственото изречение от целия текст на статията, което просто заявява два реални факта - а именно, че съм син на баща си и че на името на баща ми беше открито картонче в архивите на ДС. Не смятам да доказвам или коментирам каквото и да било, свързано с тази тема. Само ще отбележа, че въпросното картонче касае периода 1976-1980 г. (когато баща ми е бил снет от отчет). В свое оправдание ще кажа, че това е моята възраст от 6 до 10 години, когато политическото ми съзнание все още може би не е било съвсем избистрено. И ще допълня, че освен въпросното картонче в това досие няма никакви други документи, от които семейството ми би следвало да се срамува.
"През 1993-1994 г. Пламен Сивов живее в САЩ, където провежда изследване към университета "Джон Хопкинс" в Балтимор за нестопанските организации в Америка. Въпросът е къде е попаднала впоследствие тази информация."
11. Наистина, в това е въпросът. Риторичният въпрос на г-н Матакиев звучи като реплика от филм за Джеймс Бонд. След като беше написана, информацията от моето изследване попадна право в ръцете на научния ми ръководител от университета "Джонс Хопкинс" проф. Лестър Саломон.
На стр. 7

Предполагам, че "тази информация" би могла да бъде открита все още в библиотеката на университета - Institute for Policy Studies, Shriver Hall, в дъното на коридора. Части от изследването ми бяха публикувани и на български в монографията ми "Данъчно третиране на нестопанските организации в САЩ" (1995, OSFPress).
Уважаеми дами и господа,
Целият текст, касаещ ръководената от мен фондация "Покров Богородичен" от статията на г-н Матакиев, публикувана в рамките на финансиран от вас проект, представлява ярък пример за долнопробна и манипулативна журналистика, отстояща твърде далеч от заявените в описанието на проекта аналитичност и задълбоченост. Похвално е желанието на сдружението "Център за изследвания на балканския и черноморския регион" да противостои на чуждите влияния в българския обществен и политически живот, но демонстрираните подход и резултат, съотнесени с целите на проекта, говорят за нещо съвсем друго. "Богатата фактологична информация" в този конкретен случай се свежда до набор от откровени лъжи, непроверени или погрешно интерпретирани обстоятелства и факти, а аналитичността - до елементарни първични внушения, обидни за читателската аудитория с посредственото си ниво и с остра липса на връзка с действителността.
Възниква въпросът: откъде г-н Михаил Матакиев е почерпил вдъхновение и поводи за творението си? Какви източници е ползвал, за да построи тезите си, подобно на един същински разследващ журналист?
В резултат от този така демонстриран подход на вашия автор, виждам проекта ви с Центъра за изследвания на балканския и черноморския регион в размер на 228 250 щ.д. като неосъществен, а целите му - непостигнати.
Но все пак, не мога да не ви задам няколко риторични въпроса - най-вече защото обичам стойностната американска култура и страната Америка е близка на сърцето ми. Смея да мисля също така, че имам отношение и към стандартите и добрите практики в журналистиката.
Борбата с фалшивите новини на твърдяната руска пропаганда очевидно е подета от вашите бенефициенти посредством производство на алтернативни фалшиви новини, в която борба потърпевши се оказват организации и лица, подбрани на случаен принцип, нямащ нищо общо нито с действителността, нито с елементарната логика. Това ли е бил замисълът на проекта? С такива методи ли смятате да се противопоставите на вредната пропаганда в България? Ако е така, мога само да съжалявам за присъствието на думата "Америка" в заглавието на вашата фондация. За мен тази дума дълго време е била и се надявам да остане синоним на свобода, но и на честност. Не искам да я свързвам с понятия като глупост, примитивизъм, злоба, лъжливост и посредственост, към каквито асоциации, за съжаление, ме отпраща текстът на г-н Матакиев.
Не очаквам извинения за лъжите, квалификациите и манипулациите по отношение на мен, на семейството ми и на ръководената от мен фондация - нито от г-н Матакиев, нито от сайта Bulgaria Analytica, нито от неговите собственици, нито от спонсорите му. Не очаквам извинение, защото да се извиняват са способни само свободните хора.
Пожелавам успех в изпълнението на благородната ви мисия. Кой знае защо ми се иска да вярвам, че и такава съществува.



*Авторът е изп. директор на фондация "Покров Богородичен", редактор в сайта Православие.БГ

 



Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3064310
Постинги: 3519
Коментари: 2407
Гласове: 1313
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930