Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
06.03.2017 17:39 - Рубикон е пресечен.Европейската комисия има 60 дни да въведе визи за американците, ако не - съд! Момчил Неков
Автор: 1997 Категория: Политика   
Прочетен: 303 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Дума 7. Март 2017 , брой: 46 
На 2 март гласувах за края на дискриминацията срещу България. Законът е един и важи за всички
Момчил Неков, член на ЕП от Групата на социалистите и демократите
Еврокомисията създава Европа на две скорости, твърдейки в същото време, че иска да се бори срещу това. Тя предпочете да наруши собственото си законодателство дори и след решение на Съда на Европейския съюз, вместо да наложи визи за гражданите на САЩ, с което постави Вашингтон над закона.
Европейската комисия е задължена законово да предприеме мерки за временното въвеждане на визи за граждани на САЩ, тъй като Вашингтон все още не е предоставил безвизов достъп за граждани на пет държави членки на ЕС. С резолюцията, която приехме на 2 март в Европарламента, призовахме Комисията до два месеца да предприеме необходимите законови мерки.
Гражданите на България, Хърватия, Кипър, Полша и Румъния все още не могат да влизат на територията на САЩ без виза, докато гражданите на САЩ могат да пътуват безвизово във всички държави членки на ЕС.
За да се сложи край на неравното третиране на своите граждани, ЕС прие Регламент 1289/2013, за да осигури визовата реципрочност. Според механизма, ако трета страна не отмени изискването за визи в рамките на 24 месеца от получаване на уведомление за липса на реципрочност, Комисията трябва да въведе законно обвързващо решение, с което се слага за край на безвизовия режим за граждани на съответната страна за период от 12 месеца.
След уведомление за липса на реципрочност от 12 април 2014 г. Комисията трябваше да е реагирала преди 12 април 2016 г. Въпреки повторните призиви от страна на евродепутати, един от които бях аз, тя все още не е предприела никакви законови мерки.
Но 12 април 2016 г. дойде и нищо не се случи. Нищо не се е случило и досега. Поради страх от репресивни мерки от страна на администрацията на Обама, европейските комисари решиха просто да игнорират вмененото си законово задължение. Те по-скоро предпочетоха да потъпчат европейското право, отколкото да поемат отговорност за негативните последици, които би предизвикала една потенциална "визова война" със САЩ.
Но как Европейската комисия, която се управлява от толкова много страх и толкова малко уважение към върховенството на закона, ще издържи на американската стратегия "разделяй и владей"?
Европейският съюз, като не отстоява своите собствени закони и ценности, умишлено предоставя картбланш на президента Тръмп да осъществява интересите си в следващите четири до осем години.
Очевидно е, че

визовата война

не е нещо, към което ЕС трябва да се стреми. Но отказът от действие, само за да се запази репутацията на по-агресивното чуждо правителство, ще отслаби глобалната позиция за преговори на ЕС във всички области на политиката. Администрацията на Тръмп ще знае, че ЕС, чийто лидери послушно приемат дискриминацията на 70 милиона от своите граждани, също така ще приеме и нарушението на правилата на Световната търговска организация и отпадането на ангажиментите за опазване на климата.
Следователно, ако Европейският съюз иска да има някакъв механизъм за влияние върху президента Тръмп, то трябва да сложи край на своята политика на примирение. ЕС трябва да покаже сила и единство и стремеж за развитие на неговата икономическа мощ. Европейският съюз има повече граждани, отколкото САЩ, има по-висок БВП, отколкото САЩ, повече европейци пътуват до САЩ, отколкото американци в ЕС. С други думи, "визовата война" ще бъде по-вредна за САЩ, отколкото за ЕС. Европейският съюз следователно може и трябва да си позволи да играе твърдо.
Освен запазването на влиянието на ЕС в международни преговори, въвеждането на визи е от съществено значение и за запазване на репутацията на ЕС като защитник на върховенството на закона.
ЕС се основава на ценностите на човешкото достойнство, свободата, демокрацията, равенството, зачитането на човешките права и върховенството на закона. И той винаги е бил твърд привърженик на тези ценности, навсякъде по света. Но се страхувам, че ЕС може скоро да се превърне в последния им защитник в света или поне тук, в Европа.
Европейският съюз обаче няма да бъде надежден защитник на основополагащите глобални принципи, ако неговите лидери продължават да пренебрегват върховенството на закона у дома. Съдът на ЕС вече постанови през 2015 г., че правното задължение, което принуждава Европейската комисия да изпълни изискването за визи за гражданите на САЩ, е законно и задължително. Следователно, отказът на Европейската комисия да изпълни изискването за визи, поставя под въпрос легитимността на правото на ЕС, и само по себе си представлява незачитане на най-висшия съд на Европа. В резултат от това умишлено уврежда доверието и авторитета на ЕС пред света.

Какво ще се случи оттук нататък

На среща с правната служба на Европейския парламент очертахме следващите стъпки, които произтичат от приемането на резолюцията от 2 март. Европейската комисия има два месеца, в които трябва да предложи въвеждането на визи за гражданите на САЩ, тъй като американците не са предложили конкретен план за отпадане на визите за петте държави членки на ЕС, за които все още трябват американски визи. Посланието е ясно: ако до два месеца Еврокомисията не въведе визи за американците, ще заведем дело в Съда заради това бездействие. Законът е един и важи за всички.
Тази тема е приоритетна за мен от началото на мандата ми. Инициирах писмена декларация в ЕП относно визовата дискриминация срещу българите. Тази инициатива беше подкрепена от редица мои колеги от страни като Франция, Германия, Швеция. Повдигнах въпроса неколкократно и в България. Също така миналата година писах на българския министър-председател тогава - Бойко Борисов, и на тогавашния външен министър Даниел Митов. Правителството, водено от ГЕРБ, обаче не предприе заложените в закона мерки да съди Европейската комисия за това, че не защитава българите и гражданите на други 4 държави пред САЩ. Вместо това дори се заговори, че темата щяла да бъде поставена на дневен ред по време на председателството ни на Съвета на Европейския съюз, което е чак след година. С други думи - българските лидери си направиха политически отвод и побегнеха от национално отговорната стъпка. САЩ изпълняват своята политика и следват своята логика и все още изискват визи от няколко десетки милиона граждани на ЕС. Европейската комисия реши да не следва своята политика що се касае до САЩ. Очевидно обаче и правителството на ГЕРБ реши да не следва закона и да спази предвиденото в европейското законодателство. А кой тогава ще ни защити на международната сцена?
Радвам се, че гласът на народа ще бъде чут този път, чрез неговия легитимен представител - Европейския парламент. Удовлетворен съм, че макар и със закъснение, в Европейския парламент приехме резолюцията от 2 март, с която задължиха Комисията да включи механизма за визова реципрочност. Чувствам се съпричастен към този успех, защото с цялото си сърце и съзнание за национално достойнство работих това да стане факт. До сега бяха разговорите, време е обаче за действия. Рубикон е пресечен. 



Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3069108
Постинги: 3519
Коментари: 2407
Гласове: 1313
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930