Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.03.2017 19:16 - Неолиберализмът нокаутира света. Това, което става в САЩ, е само началото на една нова световна революция
Автор: 1997 Категория: Политика   
Прочетен: 446 Коментари: 0 Гласове:
4


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Дума 2. Март 2017 , брой: 43 Владислав КОЛЕВ
Накъде върви този шантав свят? Такъв въпрос вероятно си задават все повече хора в последните години. За всеки средноинтелигентен човек е ясно, че от началото на ХХI век в равноускорително темпо започна глобална деградация на човешките ценности. Особено в последните години. Съвременната форма на капитализма - т.нар. неолиберализъм, стисна за гушата и икономически, и морално човечеството. Стигна се отдавна прогнозиран факт - икономисти да твърдят, че капитализмът сам си слага бесилото.

Всички терапии за изцеление изглеждат провалени

Според британски анализатори дългосрочната перспектива за капитализма е лоша. В следващите 50 години неравенството в света се очаква да се увеличи с 40 процента. Ножицата между бедни и богати продължава да се разтваря. Очаква се дори, че тази система няма да е в състояние да захрани даже и развитите страни. Интересно - такъв песимизъм идва от британски икономисти - живеещи в една от най-развитите страни в света. Какво тогава да кажем за по-периферните държави? На Острова също се твърди, че всеки опит на сегашния елит, представящ се като социалнолиберален, не прави нищо друго, освен да поддържа на изкуствено дишане живота на този обществен ред.
Всъщност какво точно е неолиберализъм - на практика сливане на бизнеса с държавата. Ситуацията и у нас през последните години е типичен пример на подобна констатация. Нещо повече - не само сливане на бизнеса с държавата, а само с един човек, виждащ в огледалото проекцията на Краля Слънце.

Токсичното общество на ХХI век

Ценностната система на света е тотално сгромолясана. Тук не става въпрос само за бедни и богати. Стерилната среда на маниакалното електронно общуване докара най-вече отчуждение. Вземете едно обикновено заведение. Преди години там са влизали хора, желаещи да се видят и да поговорят с някого. Сега ще видите най-вече интернет и фейсбук зомбита, облъчени от смартфоните си и не знаещи какво става около тях. А с каква музика израстваха младите хора до неотдавна - с рок, джаз и денсшедьоври. Сега - с многочасови маратони от електронни партита, гарнирани с дрога. Или с безкрайните чалга софри у нас, където музикалните "послания" кореспондират с образа на Франкенщайн, придружени с потни напомпани мускули от фитнеса.
Средата на общуване е токсична. И в буквалния, и в преносния смисъл. Това са тъжните резултати от свръхпотреблението.

Кошмарът на изчезващите професии

Ако приемем, че шизофреничната технологизация на обществото е една характерна част на съвременния капитализъм, явно съзнателно тя води до още един нокаут. Стига се дотам, че вече има роботи, които плачат, кихат и кашлят. Човечеството пада в капана на изкуствения интелект, който се връща като смъртоносен бумеранг. За да се стигне до мрачните прогнози за изчезващите професии.
В близките години се очаква половината професии да изчезнат. Нуждата от преводачи ще бъде драстично намалена, служителите в банковите офиси - също. Всичко става по мобилен телефон. Младшите юристи, които правят справките, също ще станат ненужни. Мрачната прогноза се отнася и за счетоводителите. Да не говорим за професии като печатар, коректор, дори и репортери. Стерилното интернет потребление е известно, че удря страшно много и по класическите форми за масова информация като преса, радио и телевизия. Тук навлиза очаквано и конфликтът между младите и старите поколения.
В същото време технологизацията, освен че оставя много хора без работа, заедно с това още повече концентрира печалбите в определен кръг от бизнеса и увеличава социалното неравенство по целия свят.

Тръмп и законът на Нютон

Все повече се налага мнението, че победите на "Брекзит" и Доналд Тръмп са началото на нова световна революция. Процесите на опълчването срещу поразиите на неолиберализма се забелязват и във Франция, Холандия, Германия, Италия. Да не говорим за Централна Европа, а вече и в България. Мнозина видяха и някакъв аналог между изборните победи на Тръмп и Румен Радев. На клиширан език това се казва опълчване срещу статуквото. На нормален - естественият протест срещу света, превърнал се в електрически стол за спокойствието и сигурността на хората. Реакцията - законът на Нютон за действието и противодействието.

Тези са популисти! Фалшивото оправдание

Тези, които още се чудят как човек като Доналд Тръмп оглави водещата държава в света, обвиняват фалшивите новини, руската пропаганда, популизма. Но така просто игнорират истинските причини. Тръмп оглави протестния вот на хората, на които роботите отнемат работните места. На тези, които са на 25 години и вече знаят, че никога няма да имат сигурна работа. На тези, на които Китай им открадна работната ръка. Или потокът от нелегални имигранти от Мексико, който подбива пазара на труда. Факт е, че през последните 20 години дори доходите на средната класа в САЩ са в застой. Всичките тези, а и много други неща бяха казани в прав текст от Тръмп. А оядените субекти, на които не им отърва, го нарекоха популизъм.
Забележете. В Америка Тръмп бе яростно критикуван от звезди в шоубизнеса. От хора, натрупали отдавна стотиците милиони. Живеещи в паралелен свят. Кой напада Тръмп? Мерил Стрийп - голяма актриса, но отдавна опакована в своята суетност и мания за недосегаемост. Арнолд Шварценегер - екшън легенда, но в същото време тотално провален политик и губернатор. А за Дженифър Лопес да не говорим - попдива, чиято музикална и кинопродукция има интелектуално ниво, малко по-високо от това на зелената еуглена. Списъкът може да бъде продължен. Такива звезди може тялом да са на земята, но духом - някъде из стратосферата. Те не познават реалните проблеми на хората по света. Те не знаят за глада, мизерията, защото живеят в бутиковия свят на милионите. Затова и мисленето им е бутиково.

Слабите политици в ЕС

Никога досега в Европа не са властвали толкова слаби политици. След финансовите и социалните катаклизми, бежанската криза и тероризма виждаме и огромните трудности на Обединена Европа да се справи с това, което сама предизвика. И всичко това с активното съдействие на бившия президент на САЩ и неговата администрация. Всичко, което за 8 години направиха в Белия дом, бе да водят безсмислени войни с фатални последици и да изпокарат Америка с Русия. Останалото - законът на Нютон.
 



Гласувай:
4



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3058447
Постинги: 3519
Коментари: 2407
Гласове: 1312
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930