Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
10.02.2016 19:00 - Велко ВЪЛКАНОВ Отворено писмо до Слави Трифонов. Предложеният от вас референдум противоречи на правото, а и нищо няма да промени
Автор: 1997 Категория: Политика   
Прочетен: 637 Коментари: 1 Гласове:
2


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Велко ВЪЛКАНОВ Отворено писмо до Слави Трифонов. Предложеният от вас референдум противоречи на правото, а и нищо няма да промени
Дума  11. Февруари 2016 , брой: 34
Г-н Трифонов!
 
С особен интерес следя Вашите политически предавания и по-специално предаванията Ви, посветени на предложения от Вас референдум. Позволете ми откровеността да кажа, че защитата на идеята за референдума е изключително слаба. Тя е поверена на хора, които нямат необходимата теоретическа подготовка. Правото е достатъчно сложна наука, за да си позволят външни за нея хора да се произнасят по кардинални за нея въпроси, извличайки доводи от собственото си невежество.
 Ако преминем към проблема по същество, ще Ви кажа, че референдумът Ви е обречен на неуспех. Самият референдум е повече от излишен. Народът не иска референдуми, той иска хляб и сигурност. Положението му е толкова бедствено, че с никакъв референдум то няма да може да бъде подобрено. При това съдбата на народа ни се решава не от самия него, а от външни, чужди за него сили.
 И какви въпроси Вие искате да поставите с референдума на този гладен, омършавял, обезволен народ?
 Първият въпрос се отнася до избирателната система. Каква избирателна система бил искал да има той - мажоритарна или пропорционална? Не разбирате ли, че му поставяте въпроси, на които той не може да даде еднозначен отговор. Простете, но мисля, че и Вие самият не си давате точно сметка какво всъщност представлява мажоритарната система, доколкото тя съществува в множество различни варианти.
 И при едната, и при другата система кандидатите се определят от един същ централен партиен орган. Каквито той ще избира за пропорционалната избирателна система, такива той ще избира и за мажоритарната система. Във всички случаи те ще са по образ и подобие на хората от центъра. Ако са кандидати на ГЕРБ, всички те - и при едната, и при другата избирателна система - ще бъдат все бойкоборисовчета.
 Освен това защо забравяте, че възможността за мажоритарни избори съществува и сега. Всеки гражданин може да издигне кандидатурата си (чрез инициативен комитет) и да се противопостави на кандидатите, издигнати от партиите. Опити в това отношения са правени, но резултатът е нулев. Защото зад никого от тях не е застанала една достатъчно мощна партия, на която хората да имат доверие.
 Лъжа е, че при мажоритарните избори се избират не партии, а личности. Глупаво се смята, че ако изборите са мажоритарни, политическите партии ще издигнат възможно най-добрите кандидати (личности!), а ако изборите са по пропорционалната система, ще издигнат някакви второкачествени безличия.
 А давате ли си сметка какви тежки деформации могат да се получат при действието на една мажоритарна система? Напълно възможно е една партия, получила мнозинство само от един глас, да получи всички мандати в страната. В мажоритарните избори във Франция през 1958 г. Френската комунистическа партия получи 3 882 200 гласа, но срещу тях получи само 10 депутатски места, а Националният републикански съюз за своите 3 604 000 гласа получи 189 места.
 Но няма защо да ходим във Франция, за да видим как мажоритарните избори деформират парламентарната картина. От мажоритарно избраните през 2009 г. 31 депутати 26 бяха от ГЕРБ и пет от ДПС. Останалите партии не получиха нито едно място в парламента. Ако мажоритарно бяха избирани всичките 240 народни представители, в НС щяха да бъдат представени само две партии. Къде остава представителният характер на "представителния орган"?
 Второ, с референдума Вие предлагате съставът на НС да се намали от 240 на 120 души. Така щели сме да спестим не знам колко милиона. Хубава загриженост! Но давате ли си сметка какъв ще бъде не финансовият, а политическият резултат, ако това предложение се приеме? При 120 народни представители кворумът ще бъде 61 депутати, а законите ще бъдат приемани с мнозинство от 32 гласа. Че кой, пита се, по-едър бизнесмен няма да може да си купи необходимото му мнозинство, за да прокара в парламента приемането на удобен за него закон?
 Трето, Вие предлагате да се намалят държавните субсидии за парламентарно представените партии. Неразумно предложение. Партиите вършат най-отговорна държавна работа, която във всички случаи трябва да бъде и финансово обезпечена. Ако партиите не получат от държавата необходимите средства, тогава те ще трябва да ги потърсят от частни лица - милионери. Така се поставят основите за корупцията.
 Хората, особено в левите партии, съзнават  това, поради което не желаят милионери в собствената си партия. Като гласоподавател на БСП ще призная, че стоя твърде близко до това разбиране. Аз няма да кажа "Вън милионерите от БСП!", но ще кажа "Вън милионерите от ръководството на БСП!". Не бих искал милионери да определят насоките на следваната от БСП политика, доколкото манталитетът на милионера, колкото и да е добър като човек, се различава в някаква степен от манталитета на членуващия в БСП трудов гражданин.
 Четвърто, Вашият референдум иска да вкара задължителното гласуване. Искате насила да накарате хората да упражняват едно свое право? Това няма как да стане! Може насила да накарате избирателя да отиде до избирателното бюро, но няма как да го заставите да пусне действителна бюлетина. Пък и как всъщност ще го накарате да отиде до избирателното бюро? Като глобите неизпълнила гражданския си дълъг циганка, която няма хляб за децата си? Очертава се ситуация, силно напомняща за идиотското предложение да се глобяват клошарите с хиляда лева.
 Пето, лишено от всякакъв разум е и искането за пряк избор от народа на съдии, прокурори и началници на полицейски управления. Съдиите, прокурорите и полицейските началници са професии, които изискват висока квалификация. Как ще се доверя на избора на хора, които нямат и представа от необходимите в случая професионални качества?
 Шесто, противоречи на здравия разум и Вашето искане да се въведе мандатност за народните представители - никой не бива да се избира за народен представител повече от два пъти. Политиката, г-н Трифонов, е професия от най-висок ранг. Тя иска освен всичко друго и мъдростта на годините. Но този въпрос има своето много лесно решение: просто не гласувайте за човек, който се кандидатира за народен представител повече от два пъти. За това решение не Ви трябва референдум.
 Но нека си представим, че Вашият референдум има пълен успех. Вие ликувате и какво? Бъдете уверен, че нищо в същността на системата, която искате да промените, няма да се промени. Икономическата власт ще остане в същите ръце, което означава, че в същите ръце ще остане и политическата власт. Следователно и решенията, които ще бъдат приемани след референдума, няма да се отличават съществено от решенията, приемани преди референдума.
 Аз съм на 89 години, с дългогодишна практика на юрист, бил съм адвокат, съдия, десетилетия съм бил преподавател в два университета по конституционно право, 11 години бях и народен представител. Позволявам си да мисля, че познавам достатъчно добре проблемите на конституционното право. На това основание си и позволих да предложа на вниманието Ви тези мои разсъждения.
    
С уважение, проф. д-р Велко ВЪЛКАНОВ
 Назаем от "Епицентър" (със съкращения)



Гласувай:
2



1. marley - Добро утро!
11.02.2016 09:00
Референдумът е начин с който правителството да се допита до народа за нещо много важно свързано с държавата, а не лични амбиции. И Трифонов и Марешки - искат референдуми заради старите комунистически порядки - да задължиш някого да прави нещо против неговата воля.

Мерси! В демократична България с тази Конституция, която има днес - тези референдуми нямат почва. Те не са от съществена величина за държавата и народа й.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3033750
Постинги: 3517
Коментари: 2405
Гласове: 1311
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031