Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
04.02.2016 20:55 - Ваня Григорова: Първите ни споразумения с МВФ все още са тайна
Автор: 1997 Категория: Политика   
Прочетен: 415 Коментари: 0 Гласове:
0



Ваня Григорова:  Първите ни споразумения с МВФ все още са тайна
Светла Василева
Дума 5. Февруари 2016 , брой: 29
20 години след сключването им, първите споразумения на България с Международния валутен фонд (МВФ) от периода 1991-1996 г. все още остават тайна и никъде не са публикувани. Това заяви Ваня Григорова, автор на изследването "Международните финансови институции и българският експеримент", представено вчера в централата на КТ "Подкрепа". Тя опитала да получи копия на документите от офиса на МВФ в София, но оттам я посъветвали да ги търси от Министерството на финансите. От ведомството на Владислав Горанов я препратили към частната фирма "Апис". Те отрекли да ги притежават, тъй като същите не били публикувани в "Държавен вестник". Какво е искала от нас финансовата институция в замяна на кредитите, които ни е предлагала, няма как да разберем.
 Проучването е част от международно изследване за ролята на международните финансови институции (МФИ) в страните от Централна и Източна Европа. Освен в България, аналогичен анализ е направен в Словения, Сърбия и Унгария. Изследванията показват, че МФИ са играли решаваща и често негативна роля в икономическата трансформация на тези страни през последните 25 г. Препоръките им са фокусирани около ограничаване ролята на държавата и на социалните плащания.
 В дискусията за влиянието на МВФ и Световната банка за случилото се в България участваха депутатите от БСП Румен Гечев и Янаки Стоилов, проф. Кръстьо Петков, проф. Христина Вучева, проф. Боян Киров от ПП "Българска левица", председателят на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов, членът на Надзорния съвет на Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол Руси Статков, Александър Каракачанов от ПП "Зелена партия", Боян Захариев от Институт "Отворено общество" и други.
 Янаки Стоилов предложи СБ да направи доклад, в който да анализира какво са донесли за 25 години на страната ни мерките, които са ни предлагали. Според проф. Кръстьо Петков най-доброто постижение от присъствието на МФИ е споразумението за редуциране на дълга, подписано по времето на правителството на Любен Беров, а най-лошото - споразумението за валутния борд. "Препоръките на МФИ са крайно технократски. Те може да не звучат добре икономически, но си имат и политически цели, които преследват. Това, че българските правителства не са го отчели, е техен проблем и отговорност", заяви Румен Гечев. Нашата народопсихология, социалната незрялост на обществото и пълната липса на визия на цялата политическа класа през 90-те години са причините, довели до безкритичното приемане на "рецептите за реформи" и "шоковата терапия" на МФИ според Александър Каракачанов. Изходът за България оттук нататък е да "осигури участие на професионално подготвени хора във вземането на решения, професионални решения от морални хора" е рецептата на проф. Христина Вучева.



Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3061972
Постинги: 3519
Коментари: 2407
Гласове: 1312
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930