Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
03.08.2015 22:49 - Още един експерт смята, че правителсвото може да падне
Автор: 1997 Категория: Политика   
Прочетен: 608 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

Проф. Антоний Тодоров:
Дума 4. Август 2015 , брой: 177  Извадка от интервюто

- Проф. Тодоров, последните две седмици бяха динамични. Имаше обвинения, оправдания и прошки. Крие ли се някакво пренареждане сред участниците в политическия спектакъл?
 - Все още не непременно, но може да се случи, защото още с формирането на това правителствено мнозинство имаше две оси на трудности. Беше ясно, че се очаква мнозинство на ГЕРБ и Реформаторския блок (РБ), само че то не стигаше и беше нужен още някой. Този някой трябваше да бъде практически всеки от другите, макар че всъщност, не. ДПС не можеше. Те в началото бяха абсолютно изолирани. БСП се беше формирала като опозиция и никой не правеше опити и контакти за нещо като голяма коалиция. Атака беше изолирана, оставаха Патриотичният фронт (ПФ) и АБВ. И двете оси създаваха напрежение в коалицията. Реформаторите не искаха АБВ. ГЕРБ можеше да направи коалиция с всички. В крайна сметка, за мое голямо учудване, реформаторите преглътнаха и АБВ, и ПФ. Споразумението обаче беше сключено по по-особен начин. С АБВ то беше пряко между ГЕРБ и АБВ. Не беше тройна коалиция. Патриотичният фронт не се присъедини официално, защото от ЕНП размахаха пръст, с основание, и затова той се присъедини някак тихомълком, под масата. Сформира се мнозинство, започна да работи парламентът. Напреженията вътре в тази коалиция останаха. Видяхме сега около пенсионната и съдебната реформа, че партньорите в коалицията започнаха да си ги подмятат, сякаш пенсионната реформа е личната реформа на АБВ и Калфин, а здравната или съдебната е личната реформа на Петър Москов, Христо Иванов и РБ. А това са реформи, които са очаквани и засягат цялото общество. Това заяждане беше дребнаво и показа напреженията в коалицията. Това е предисторията. Тези напрежения продължават да са валидни.
Новото, което тези напрежения показват, е, че вече не може да има никаква дисциплина в правителственото мнозинство и че оттук насетне, ако въобще съществува правителствено мнозинство в този парламент, то ще бъде плаващо. Ще бъде ad hoc по всеки един въпрос поотделно. Последните гласувания показаха нещо такова. Аз не очаквах такава развръзка около референдума, предложен от президента, нито пък очаквах договореност за избора на Мая Манолова за омбудсман. Очаквах да има много по-голямо противопоставяне, но се оказа, че нещата може да вървят по този начин.
- Значи ли това, че можем да очакваме нова конфигурация, при която ГЕРБ и ДПС да бъдат оста на новото мнозинство?
 - Според мен това ще зависи от начина, по който РБ би "преглътнал" подобно нещо. Не мога да си представя нова коалиция, в която да влязат ГЕРБ, ДПС и АБВ, но това означава без реформаторите и без патриотите. ДПС в никакъв случай не би участвала в коалиция заедно с ПФ, а не изглежда реформаторите да участват в коалиция с ДПС. Противно на изказани от мен предположения, не е изключено едни предсрочни избори да зачукат на вратата, особено след местните. Противно на казваното, че това е правителството на стабилността, нещата не изглеждат толкова розово и стабилността е може би далече от случването.
 




Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3057793
Постинги: 3519
Коментари: 2407
Гласове: 1312
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930