Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
02.08.2015 19:51 - Конфронтацията е разрушителна
Автор: 1997 Категория: Политика   
Прочетен: 585 Коментари: 0 Гласове:
1



Ген.-лейт. Георги Иванов:  Светът ще разбере, че конфронтацията ще го унищожи. Нашите учени не разрушиха това, което разрушиха политиците ни, казва първият български космонавт
Част от интервю на Велиана Христова Дума 3. Август 2015 , брой: 176
 - Как ще коментираш откровено русофобския натиск от страна на властта у нас и на послушните медии за Русия да не се говори нищо или да се говори само лошо?
 - Абсолютно неправилна политика, и то не на българския народ, а на българските управляващи, макар и не всички, които играят ролята на малки ястребчета, без да имат някакво влияние по света. А са послушковци на някои по-големи явно корпоративни интереси. Когато ходя из страната, виждам, че хората мислят същото като мен. Те също се отнасят негативно към тази изкуствена изолация на България от Русия. От която България само губи. От санкциите срещу Русия губи българското стопанство, както винаги сме били губещи, когато сме ставали съюзници на чужди интереси. Да не повтаряме историята от Първата световна война, от Втората световна война, изглежда не се учим от миналия опит.
 - Ти често общуваш с руски космонавти, имаш ли усещането, че руснаците ни намразиха, както казват мнозина българи?
 - Няма такова нещо. И обикновените руснаци, и горе по върховете на властта им добре разбират, че българският народ се отнася много добре и братски към руския народ. Но е под натиска на тази политика, която водят сега нашите управници. А от нея само загуби - и туристи не идват толкова много като преди години, намаляха и покупките на жилища от руснаци. Т.е. това са загуби на инвестиции за българската икономика.
 - Преди 40 години съвместният полет и сътрудничеството са се случили благодарение на политиците и от двете страни. В момента като че ли нямаме политици с мозък в главата си?
 - Тогава и президентът на САЩ Никсън е разбрал, че не може да се отива към конфронтация, тъй като при един сблъсък ще загине целият свят. Оставаме с надеждата, че и днешният президент може да се поучи от историята и да прояви същия разум. И в България имаме примери - цар Борис не допуска участие на български войници срещу Русия. Вероятно и сега има политици, които мислят с главите си, но или не могат, или не знаят как да реагират, или се страхуват да не нарушат личния си комфорт. А това е пагубно за нацията ни. Не може младежите в България да нямат перспектива и мотивация да живеят и работят в родината си. Боли ме сърцето за децата. Официалната статистика сочи, че процентът на неграмотните е по-голям от този през 40-те години на миналия век и че днес повече от 40% от младежите не желаят да учат и да работят. Ето това трябва да обсъждат и да решават нашите народни представители, защото това са две-три загубени поколения. Трябва в дневния им ред да влезе и това как тези деца, които с много труд и лишения завършиха в чужбина, да се върнат и да работят в България.
 Непрекъснато мисля за безумната цена, която плаща целият български народ за т.нар. демокрация. Днес можеш да говориш каквото си искаш, да плюеш всички институции публично, да охулиш безнаказано всекиго, когото поискаш. Е, и какво от това? Живеем ли по-добре материално, станахме ли по-добри, по-духовни? Сбъркан български преход, за разлика от Полша, Чехия, Румъния. У нас няма защита на националните интереси, няма защита на произведеното в България. Унищожихме развита лека и тежка промишленост, като я продадохме за жълти стотинки, ликвидирахме високопроизводително селско стопанство и загубихме големи пазари. Няма я добрата българска медицина със задължителната профилактика и истинските домашни лекари. Затова се нареждаме на едно от първите места в света по смъртност на деца и починали от инсулт и инфаркт.
 Живял съм през 40-те години на миналия век небогато, но не помня гладни деца и хора, които в кофите за боклук да търсят препитанието си. Не може учител, който е обучил за 30-40 години хиляди деца, да получава мизерна пенсия, с която да не може да си плати данъците, а тегли заем. Не е справедливо и за пенсионерите първа категория (миньори, летци, водолази), които получават "тавана" на пенсиите, а всъщност те получават половината от това, за което са платили, не само с парични вноски, но и със здравето си.
 Един голям европейски лидер директно го каза - в ЕС всички сме равни, но някои са по-равни!
 - Черноглед ли си, като виждаш състоянието на България, обедняването на хората?
 - Аз съм умерен оптимист, макар че ние се сравняваме със съседна Гърция, където станаха много интересни, бих казал световни събития. Но в края на 80-те и началото на 90-те години България имаше два пъти по-мощна икономика от Гърция, а сега каква е разликата? Гърция има пет пъти по-мощна икономика от България. Е, какво сравняваме? Несравнимото. Това са фактите. Но виждам, че в България земята в края на 90-те години беше необработваема на 80-90 процента, а сега започва да се обработва повече, може би повече от 40-50 процента. Което е добре. Ако се върнем в историята, ще видим, че България и след Първата, и след Втората световна война е излязла от тогавашните кризи със селско стопанство. Засега имаме и условията за туризъм, но и той куца - не е гръцкият туризъм, не е турският. И тука държавата отново я няма.
 Вече споменах, че по принцип съм умерен оптимист, но все още вярвам, че ще се намерят млади българи, които да изведат страната ни от тази дупка, защото нашият народ през вековете е доказал, че има огромен потенциал.
 - Нали казват, че държавата е лош стопанин и лош мениджър?
 - Силните държави, със силни икономики, държат основните икономически стожери - енергетика, комуникации, мощните корпорации си ги държат в държавата, а не ги разпродават на чужди "инвеститори".
 - Понеже сме в разгара на лятото, насред жегите, да си спомним, че именно космическата наука може да ни каже какво се случва с климата и какво трябва да се прави. България има двама космонавти, защото имаше силна космическа наука. Според теб тя опазила ли е силата си, след като държавата й нанася само удари?
 - За науката могат да се кажат много добри неща. Нашите учени от БАН също получават добри резултати от космическите изследвания, но изводите на науката трябва да достигнат и до политиците. А политиците са горе, много високо и далеко от проблемите. Науката ни се запазва благодарение на традициите и на самоотвержената работа на нашите учени, които според мен са герои, че оцеляха в тези години и продължават да работят. Разработват научни програми и с американски, и с руски колеги, и сега българска космическа апаратура лети на Международната космическа станция. Те не разрушиха това, което разрушиха политиците и държавната им политика. Но с риск да се повторя, искам да кажа, че все още вярвам в доброто бъдеще на народа ни.
 



Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3062603
Постинги: 3519
Коментари: 2407
Гласове: 1312
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930