Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
05.07.2015 18:51 - Светеща реклама на САЩ прегаря. Ще я сменят или ще я ремонтират?
Автор: 1997 Категория: Политика   
Прочетен: 427 Коментари: 0 Гласове:
0



САЩ си имат своя Гърция. Дългова криза удари Пуерто Рико
Владимир Козловски
Би Би Си
Дума 6. Юли 2015 , брой: 152

 
Докато в САЩ умуват какво става в Гърция, далеч по-близо до американските брегове незабележимо е тлеела подобна криза. Както е казвал икономистът Рудигер Дорнбуш, "Кризата назрява доста по-дълго, отколкото си мислите, а става много по-бързо, отколкото може да предположите... Тя се приближава вечно, а се случва мигновено".
 Така се случва и с дълговата криза на Пуерто Рико. Тя е назрявала отдавна, но мащабите й застигнаха американците едва през миналите почивни дни, когато губернаторът на Пуерто Рико Алехандро Гарсия Падиля обяви, че правителството няма да може да покрие задълженията си. В понеделник губернаторът на острова с население 3,6 млн. души призова за преговори с държателите на облигации за преструктуриране на дълговете и острочване на плащанията.
 В идеалния случай правителството на острова и  притежателите на облигации биха искали всички тях да ги спаси Вашингтон, но администрацията на Барак Обама засега няма желание да си бърка в джоба. Управляващите сега в Конгреса републиканци, особено консервативното им крило, още по-малко са готови да хвърлят на острова спасителен пояс от долари.
 Вярно е обаче, че прессекретарят на Белия дом ненатрапчиво заяви, че може би има смисъл Конгресът да разгледа въпроса за предоставянето на Пуерто Рико на правото да обяви фалит, което нямат американските щати, въпреки че го притежават градовете в страната. Пуерто Рико, което не е в състава на САЩ, но се управлява от тях, в този смисъл се приравнява към щат.
 
Банкрут по 9-а глава
 
В Конгреса се разглежда законопроект за предоставянето на правото за обявяване на банкрут, което автоматично предвижда защита от кредиторите поне на пуерториканските държавни корпорации - например тази, която снабдява острова с електричество. Вашингтонските привърженици на острова биха искали Конгресът да му даде възможност да обяви банкрут в съответствие с 9-а глава от Данъчния кодекс на САЩ. Този вариант за фалит предполага, че несъстоятелният длъжник предоставя на съдия отчет за своите авоари и финансови задължения и предлага план за погасяване на дълговете, т.е. казва колко може да плати на кредиторите си, такива като притежатели на облигации, пенсионери и сътрудници.
 При обикновен банкрут кредиторите имат право да предлагат свои планове за погасяване на дълга - например да настояват длъжникът да продаде някакво имущество или рязко да намали заплатите. Фалит по 9-а глава не дава такова право на кредиторите, затова длъжниците го предпочитат именно него.
 
Нелек избор
 
"Ние не можем да допуснем да ни накарат да избираме дали да плащаме на нашата полиция, на нашите учители, нашите медицински сестри или да плащаме дълговете!", заяви губернаторът Падиля.
 Фалит по 9-а глава неотдавна спаси Детройт, който загази най-вече заради непосилните пенсионни задължения към кметските служители.
 В случая с Пуерто Рико казват, че причината е друга. Консервативният "Уолстрийт джърнъл" вини за това нежеланието на губернатора Падиля да уволнява държавни служители, чиито заплати поглъщат две трети от бюджета на острова.
 Според данни на американското Бюро за преброяване на населението средният доход на  пуерториканско семейство е около 20 хиляди долара на година. Заплатите на държавните служители надвишават тази сума повече от два пъти. Заплатите на сътрудниците на централното правителство са по-високи от заплатите в частния сектор с повече от 90 процента.
 В Гърция заради кризата бяха уволнени повече от 150 хиляди държавни служители. Приетият в началото на седмицата държавен бюджет на Пуерто Рико за следващата финансова година, която започна в сряда, не предвижда съкращения на чиновници.
 
Да се работи или не
 
В доклад за финансите на острова, който публикува в понеделник бившият главен икономист на Световната банка Ан Крюгер, се отбелязва, че независимо от намаляването през последното десетилетие на броя на учащите се в пуерториканските училища с 40% заради продължаващата миграция от острова към САЩ, броят на учителите се е увеличил с 10 на сто.
 В Пуерто Рико трябва да се затворят стотици ненужни училищни сгради, се казва в доклада. Крюгер също така констатира, че само 40% от населението на острова е трудоустроено или активно търси работа, докато на континента тази пропорция достига 63 на сто. Останалите пуерториканци или мързелуват, или работят в сенчестата икономика.
 Една от причините за тази незаетост е заради държавната помощ, която получават жителите на острова от 1743 долара месечно. Мнозина смятат, че да работят в този случай просто няма смисъл. През май нивото на безработицата е било 12,4%, надвишавайки този показател в САЩ повече от двойно.
 
Изгодни облигации
 
По думите на "Уолстрийт джърнъл" за разлика от Гърция, която трябва да се отчита пред Евросъюза, Пуерто Рико до голяма степен е предоставено на себе си. Година след година десетки негови правителствени ведомства и държавни корпорации изкарваха блюджета с дефицит, който покриваха за сметка на продажба на облигации. Последните се радваха на голямо търсене, тъй като не се облагат нито с федерални, нито с местни данъци. Пуерторикански облигации държат редица гигантски пенсионни фондове в САЩ, така че ако островът не може да си плаща дълговете, това ще удари много американци.
 Според данни на агенция Асошиейтед прес от 1884 американски фонда, работещи с облигации, приблизително 377 държат пуерторикански ценни книжа. Затова състоянието на финансите на острова съвсем не им е безразлично.
 
"Американската Гърция"
 
Пуерто Рико има свободен достъп до гигантската американска икономика и, за разлика от Гърция, от десетилетия получава субсидии от САЩ. По думите на историци, Вашингтон е искал процъфтяващият остров с пазарна икономика да е като "трън в очите" на комунистическа Куба.
 Освен всичко друго Вашингтон изплаща на пуерториканците пенсии по старост и предоставя на старците на острова стандартна медицинска застраховка, въпреки че жителите на Пуерто Рико не плащат федерален данък, а местният е едва 4 процента. За сравнение: най-високата ставка на федерален данък в САЩ достига 39,6 на сто. В много щати имат свои собствени данъци. В Калифорния например максималният подоходен данък е 13,3 процента.
 Въпреки всички тези предимства пропорционалната задлъжнялост на Пуерто Рико надвишава дълговете на всеки американски щат.
 И все пак, независимо че в медиите вече започнаха да я наричат "американската Гърция", засега пуерториканската криза предизвиква в САЩ далеч по-слаб интерес, отколкото събитията в далечна Елада.
 Но както предупреждаваше икономистът Дорнбуш, това може да се промени за минути.




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3032638
Постинги: 3517
Коментари: 2405
Гласове: 1311
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031