Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
25.06.2015 22:19 - Молдова се обръща на изток простудена от западния вятър
Автор: 1997 Категория: Политика   
Прочетен: 978 Коментари: 0 Гласове:
0



Към източна посока след "Източно партньорство". Гражданите на Молдова дават предпочитанията си на партии, които искат по-тесни икономически и политически връзки с Русия
Георги Георгиев Дума 26. Юни 2015 , брой: 144
На 28 юни в Молдова ще се проведе вторият тур на местните избори. Според местни политически наблюдатели, ако кандидатът за кмет на столицата Кишинев, издигнат от социалистическата партия, Зинаида Гречани, успее да преодолее разликата от два процента, които я делят от сегашния кмет на молдовската столица Дорин Киртоаке и така да победи, то възможността за предсрочни парламентарни избори ще се увеличи.  Киртоаке, който е зам.-председател на Либералната партия, получи преди две седмици 37,5% от гласовете на отишлите до урните избиратели в Кишинев, а Гречани 35,6%.
 На първия тур на местните избори в Молдова на 14 юни Социалистическата партия, ръководена от бившия депутат от парламентарната група на комунистите Игор Додон, заедно с откровено проруската партия на бизнесмена Ренато Усати успяха, взети заедно, да постигнат много добри резултати. Макар Либералната партия и нейните партньори от т.нар. "проевропейска коалиция" да спечелиха в повечето общини в страната, проруската опозиция постигна голям пробив. Социалистите стигнаха до балотаж в Кишинев с добри шансове за успех следващата неделя и имат най-голям брой общински съветници, Ренато Усати спечели с разгромните 72% от гласовете изборите във втория по големина град в страната Белци, а освен това партията му е на балотаж в още 11 града (социалистите в 15 града). Това даде основание на Усати да коментира пред свои привърженици, че неговите политически противници може и да побеждават в повече общини, но е важно какво ще се случи в районните центрове, защото ако те бъдат отнети от т.нар. от западните медии "проевропейска" коалиция, то това ще бъде равнозначно на "удар в черния дроб" за Либералната, Демократическата и Либералнодемократическата партия, от който те няма да се оправят. Интересно е, че през ноември т.г. в Белци предстои да се проведе градски референдум за повече автономия, от 2012 г. градът пък си има свое знаме, различно от националното.
  В третия по големина град в Молдова Орхее спечели с 61% скандално известният бизнесмен Илан Шор, който ще "седи" в кметския стол от Кишинев, където се намира под домашен арест по обвинения във финансови машинации. Макар Шор да се сочи от някои журналисти като проруски, това определение е твърде съмнително. На Шор му е забранено да влиза в Русия, където е бил спипан преди време да продава молдовски  дипломатически автомобилни номера, а единствената доказана руска връзка около него е съпругата му  - руска поппевица със сценичен псевдоним Жасмин.
 Много по-сериозна е ангажираността с руския вектор на молдовската външна политика на партии като социалистическата и "Наша партия". И двете политически партии строят предизборните си програми върху засилване на сътрудничеството с Русия и добрите връзки с великата сила, които са жизненоважни за икономиката на страната и добруването на молдовските граждани от всички етноси. Те директно призовават за членство в Митническия съюз на Русия, Казахстан, Беларус, Армения и Киргизстан. Игор Додон дори открито призовава да се анулира споразумението за свободна търговия и асоциация с ЕС. Заради връзките с Москва партията на Ренато Усати, който има бизнес в Русия, бе свалена от надпреварата за парламентарния вот в края на миналата година с мотива, че е получила финансиране от чужбина, което не е декларирала.  Социалистическият кандидат за кмет на Кишинев съвършено открито използва образа на руския президент Владимир Путин за предизборна агитация. Из столицата могат да се видят билбордове със снимка от нейната миналогодишна среща с държавния глава на Русия и надпис на руски и молдовски "Заедно с Русия".
 Социалистите на Игор Додон, които освен всичко имат и най-голямата парламентарна група - 25 места в 101 местното народно събрание - казват, че при съставянето на мнозинства в общинските съвети и на балотажа ще си взаимодействат с партията на Усати. Те обаче категорично отказват да се съюзят с комунистическата партия на бившия президент Владимир Воронин. Според Додон Воронин е олигарх, с който той не искал да има нищо общо. Макар на пръв поглед да изглежда, че комунистите, чието електорално влияние в Молдова продължава да пада от избори на избори, са естествени съюзници на социалистите и други партии, ратуващи за близки връзки с Русия, практиката показва, че партията на Воронин се опитва да играе ролята на "незаобиколим фактор" в молдовската политика. След  последните парламентарни избори комунистите фактически гласуваха заедно с идеологическите си противници, за да изберат сегашният премиер (вече в оставка) Кирил Габурич, а сега Воронин отказа да подкрепи Зинаида Грачани на втория тур на изборите в Кишинев, нищо че тя беше министър-председател през 2008-2009 г., когато той ръководеше страната. Въпреки това, от гледна точка на привържениците на левицата в Молдова, взаимодействието между комунисти и социалисти е желано и дори необходимо. Резултатите и от парламентарните избори, и от местните избори показаха, че електоратът е ляво орентиран в голямата си част - социалистите и комунистите, взети заедно, имат 46 места в парламента и много сериозно представителство в общинските съвети. Всъщност и в Молдова, както и в Украйна преди няколко години се наблюдава разкол в страната по отношение на вектора на външната политика - грубо казано, левите са "за" Русия, а условно десните са "за" Европа, но с определена специфика. За някои партии като Либералната например "влизането в Европа" се асоциира с фактическо анексиране на Молдова от страна на съседна Румъния. За разлика от Украйна обаче разделението в молдовското общество не е очертано географски, а се наблюдава по цялата територия на страната.
 Случващото се сега в Молдова протича на фона на тежка политическа криза, която се дължи преди всичко на разочарованието на избирателите от досегашните управлявящи, което се видя на парламентарните избори от 2014 г. Т.нар. проевропейски курс досега не е донесъл никаква осезаема икономическа полза за страната, а отмяната на визите, което е единственият реален резултат от програмата "Източно партньорство", по-скоро стимулира напускането на страната на работоспособното население, отколкото да помага на стопанската активност. Корупцията е пронизала целия вертикал на властта, а разприте между либерали, демократи и либерал-демократи партии доведоха до това, че последното правителство бе избрано с гласовете на комунистите. Премиерът Кирил Габурич подаде оставка в края на юни, след като се видя безсилен да се справи с икономическата ситуацията на фона на политическата криза. Той поиска извънредни пълномощия от президента Николай Тимофти и председателя на парламента Андриан Канду за борба с корупцията, като настоя и за оставката на главния прокурор и шефа на Централната банка. В отговор Габурич получи разследване за уж фалшива диплома за висше образование и той предпочете да си събере багажа. Подозренията на младия премиер бяха, че шефът на държавното обвинение и гуверньорът имали "неадекватно и твърде съмнително" поведение по банковия скандал, наричан в Молдова "кражбата на века". Става дума за изчезването на близо 1 млрд.  долара от три молдовски банки през октомври-ноември м.г. За сравнение целият износ на страната е за 2 млрд. долара. С тайнственото изпаряване на тези пари властите обясняват рязкото обезценяване на молдовската лея в началото на тази година. Впрочем според финансови анализатори тези пари е невъзможно да изчезнат по схемата, описана от властите. Първо, защото в Молдова могат еднократно да се прехвърлят пари по банков път само за суми до 150 000 долара и второ, защото транзакциите щели да бъдат засечени от американските органи, които следят операциите с долари по целия свят.
 Истинските причини за тежкото икономическо и финансово положение са в друга плоскост  и тя пряко е свързана с политиката на сегашните прорумънски и прозападни власти в страната. Москва въведе преди време частично ембарго за внос на молдовска селскостопанска продукция, след като Кишинев подписа документа за асоциация с ЕС, без да се отчете руския икономически интерес. Втората и дори още по-важна причина е, че поради санкциите срещу Русия и започналата в нея икономическа криза близо три пъти падна обемът на паричните преводи на 400 000 молдовски гастарбайтери от Русия към близките им. Тези пари са важен източник за оцеляването на хората в Молдова.
 Според социологически проучвания, ако сега в Молдова се проведат предсрочни парламентарни избори, т.нар. проевропейски партии биха претърпели тежко поражение. Прогнозите са, че само социалистите биха взели 17,2%, демократите и либерал-демократите не биха преодолели 6-процентната бариера за влизане в парламента, а Либералната партия би взела само 7% от гласовете. Затова пък на комунистите се дават над 9%, около 9 на сто би получила "Наша партия" на Ренато Усати, и около 8 на сто новосъздадената Народно-европейска партия на бившия премиер Юрий Лянке. Ако тези прогнозни резултати се окажат близки до реалността, то след евентуални избори политическият пейзаж на Молдова би бил коренно различен. Водеща позиция ще вземат т.нар. проруски партии, което би следвало да доведе до изменение във външнополитическия курс на страната. Това няма как да се харесва на САЩ и васалите им в Европа, особено в сегашната ситуацията на противопоставяне на Русия по всички фронтове. Властите в Кишинев вече започнаха да упражняват административен натиск върху "Наша партия" и социалистите. Например партията на Додон получи внезапно разпореждане от данъчната инспекция да предостави в течение на три дни финансов отчет за всичките си партийни организации за последните пет години. "Наша партия" също е обект на всевъзможни проверки и не е изключено, че както през 2014 г. ще бъде направен възможен опит тя да бъде свалена от предизборната надпревара. Съществуват обосновани опасения, че в случай на бъдеща победа на проруските сили в Молдова може да бъде разигран украинският сценарий с участието на крайнодесни прорумънски радикални организации и с подкрепата на западните правителства. Ако все още в Брюксел и Вашингтон имат капчица разум, там би трябвало да виждат, че това би имало ужасяващи последици за Молдова, където има големи етнически малцинства - гагаузи, българи, руснаци и украинци, които не са съгласни със сегашния курс на страната на конфронтация с Москва, който води единствено до обедняване на народа и до заплаха за мира в страната и региона.




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: 1997
Категория: Политика
Прочетен: 3034062
Постинги: 3517
Коментари: 2405
Гласове: 1311
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031